TOP 10 destinácií roku 2019, ktoré Slováci navštevovali najviac

  • Už 25 rokov je bestsellerom Slovákov prekvapivo Thajsko
  • Cestovné kancelárie majú exotiku v ponuke dlho, no na popularite začala rásť len posledné roky
  • TOP destináciou roku 2019 je Londýn a Thajsko
destinácie slovakov
Juhoafrická republika, Thajsko či Londýn - to sú najnavštevovanejšie destinácie Slovákov za rok 2019. Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Už 25 rokov je bestsellerom Slovákov prekvapivo Thajsko
  • Cestovné kancelárie majú exotiku v ponuke dlho, no na popularite začala rásť len posledné roky
  • TOP destináciou roku 2019 je Londýn a Thajsko

Slováci slobodne cestujú už 30 rokov. A vyberajú si nielen z ponuky európskych krajín, ale dnes už veľmi často cestujú do celého sveta. Preto sme sa opýtali tých najpovolanejších a vybrali sme pre teba nielen TOP destináciu roku 2019. Okrem toho aj desať najnavštevovanejších krajín za pomaly sa míňajúci rok. Samozrejme, z pohľadu zainteresovaných a s pridaním „Startitup touch“.

Prvé Thajsko, na druhom mieste JAR

Thajsko neprekvapí veľa ľudí. S blížiacou sa zimou sa Slováci do tejto exotickej krajiny doslova sťahujú. Väčšinou trvá pobyt dlhšie ako 7 či 10 klasických dní a Thajsko je spojené s inými destináciami. Veď to poznáš.

zdroj: unsplash

Už 25 rokov je naším bestsellerom Thajsko, najmä v kombinácii Thajsko, Malajzia, Singapur, ktorá láka kombináciou troch rôznych pohľadov na život a krásnymi plážami Thajska,“ povedal pre Staritup Jozef Zelizňák z cestovnej kancelárie Bubo, ktorá sa venuje hlavne exotike a expedičným výpravám Slovákov do sveta.

To, že radi lietame do teplých krajín je logické. Okrem tepla tam nájdeš aj skvelú kuchyňu, krajobrazy, ktoré si ľudia v 90-tych rokoch dávali bežne na svoje počítačové šetriče obrazovky. Celkom veľkou investíciou je práve tá prvotná – letenka. Tí, ktorí juhovýchodnú Áziu zažili, vedia, že zvyšok je v porovnaní s európskymi cenami malina.

Do popredia sa tlačí Juhoafrická republika, v prvom rade okruh Kapské mesto – Viktóriine vodopády – safari v Chobe, ktoré sídli v africkom štáte Botswana,“ dopĺňa svoje tvrdenie Zelizňák s našim dodatkom, že JAR sa umiestnila v rebríčku exotických destinácií Slovákov na druhom mieste.

Tretia je Kolumbia, ktorá sa postupne dostáva do popredia. Dôvodom je možno filmový či seriálový záujem ľudí. „Mali sme ju v ponuke už dve desaťročia, ale od roku 2017 cítime veľký nárast záujmu, k čomu určite prispel aj úspech seriálu Narcos,“ vysvetľuje Zelizňák.

zdroj: Farebná a extrémne lákavá Kolumbia./ Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Na ďalších priečkach sa umiestnil Island, Kuba, Srí Lanka, Vietnam, Čína, Japonsko a Argentína. Pekne po poradí.

Škandinávia je pre Slovákov paradoxne ešte stále exotikou a až tak často ju nenavštevujú. Ide ale o takmer prvú krajinu, ktorú sme po otvorení hraníc začali slobodne navštevovať. Bolo to v roku 1995.

Pamätáš si časy, keď bol ešte vstup do Modrej lagúny na Islande v podstate zadarmo a bol destináciou len pre hŕstku milovníkov prírody.

zdroj: Island si Slovákov získaval postupne. Až v roku 2000 sem začali slovenskí turisti cestovať intenzívnejšie. V roku 2019 je na 4.mieste v cestovateľskej popularite / Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Toto sa v posledných rokoch rapídne zmenilo a Island je dnes v prvej päťke našich najpopulárnejších destinácií,“ dodáva na margo islandských zážitkov Zelizňák.

Slováci nie sú príliš kreatívni

Medzi klasikou stále dominuje Londýn. Ten si totiž z európskych destinácií vyberali Slováci v roku 2019 najviac. Druhý je Rím a tretia stále obľúbená Barcelona. Ničím neprekvapíme, ak desiatku európskych cieľových destinácií doplní Paríž, Malorka, či Miláno.

zdroj: Typická architektúra a Gaudího dotyk, aj preto je Barcelona tretím najnavštevovanejším mestom Slovákov za rok 2019/ Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Sú to totiž presne tie miesta a mestá, kam lietame preto, lebo nízkonákladové letecké spoločnosti zlacňujú lety.

Z najnavštevovanejších krajín Slovákov roka 2019 takpovediac vytŕčajú Spojené kráľovstvo, Nemecko a Nemecko, kde značná časť z nich lieta i za prácou, no zároveň stále viac i za spoznávaním a oddychom. Miláčikom Slovákov sa určite v posledných rokoch stávajú aj Spojené štáty, Thajsko a Portugalsko,“ uzatvára série našich cestovateľských snov a realít Jozef Rybár, manažér cestovnej kancelárie Pelikán pre vzťahy s verejnosťou.

Najnovšie videá

Trendové videá