TOP 10 krajín, v ktorých sa oplatí začať nový život. Niektoré z nich ťa prekvapia

  • Najlepšie krajiny pre expatov na rok 2024 sú už známe
  • Prieskum poukazuje aj na úroveň základných faktorov, ktoré ovplyvňujú kvalitu života
Žena oddychuje na pláži a číta si knihu.
Najlepšie krajiny pre expatov ponúkajú nový začiatok, Unsplash/Chen Mizrach
  • Najlepšie krajiny pre expatov na rok 2024 sú už známe
  • Prieskum poukazuje aj na úroveň základných faktorov, ktoré ovplyvňujú kvalitu života

Najlepšie krajiny pre expatov na aktuálny rok už poznáme. Ak uvažuješ o presune do zahraničia, ponúkame ti zoznam TOP 10 najlepších miest, ktoré sú ako stvorené na celkom nový začiatok. Prieskum Expat Insider prebieha už desať rokov. Odráža informácie od takmer 12 000 expatov zastupujúcich 177 národností v 181 krajinách alebo územiach.

Samozrejme, možnosť presťahovať sa do zahraničia je istým spôsobom privilégium. Pred prípadným odchodom si preto nezabudni skontrolovať svoj pas.

Ako uvádza portál CNN, spomínaný prieskum taktiež vyjadruje mieru spokojnosti expatov s rôznymi aspektmi života na základe rozličných  faktorov, ako je napríklad kvalita života, jednoduchosť usadiť sa, práca v zahraničí, osobné financie, bývanie či jazyk.

Existujú desiatky destinácií, ktoré je možné zvážiť pri presťahovaní sa do zahraničia. Nasledujúci zoznam je založený na informáciách, ktoré potenciálnych expatov zaujímajú najčastejšie. Ide napríklad o kvalitu života, cenovú dostupnosť, bezpečnosť a prístup ku kultúre a outdoorovým aktivitám.

Mexiko

Mexiko sa umiestnilo na prvom mieste v prieskume InterNations 2023 Expat Insider a medzi päť najlepších krajín patrí od roku 2014. V posledných rokoch lákalo najmä rodiny a digitálnych nomádov.

Podľa najnovších výsledkov oceňujú expati faktory, ako je ľahké usadenie sa a plnohodnotný spoločenský život. Mexická cenová dostupnosť a uvoľnený životný štýl bodujú tiež. V prípade tohto miesta si však treba dať pozor na vysokú kriminalitu.

Portugalsko

Popularita Portugalska medzi expatmi explodovala, odkedy krajina v roku 2012 zaviedla program Zlaté víza. Stal sa najúspešnejším svojho druhu a inšpiroval ďalšie krajiny, aby spustili svoje vlastné plány na prilákanie zahraničných investícií.

Portugalsko je ťažké poraziť pre jeho cenovú dostupnosť, kvalitu života, celoročné mierne počasie a kvalitný systém zdravotnej starostlivosti. Životné náklady sú vo všeobecnosti dostupnejšie ako vo väčšine európskych krajín. Napriek tomu však vďaka boomu ceny nájmov na pobreží stúpajú a v mnohých lokalitách sú už drahšie ako v Bratislave.

Španielsko

Nádherná klíma, jedny z najnižších životných nákladov v západnej Európe a pulzujúce mestá a mestečká bohaté na kultúru. To všetko (a zároveň aj oveľa viac) ponúka práve táto krajina.

Madrid, Barcelona, ​​Sevilla a Bilbao sa môžu pochváliť veľkými komunitami prisťahovalcov, ktorí hovoria po anglicky, zatiaľ čo pobrežné mesto Valencia sa rýchlo stáva vyhľadávaným miestom. Umiestnilo sa totiž na vrchole každoročného indexu podľa Live and Invest Overseas na rok 2024.

Holandsko

Tento národ posadnutý bicyklovaním sa umiestnil na piatom mieste v správe Gallup’s World Happiness Report 2023, ktorá hodnotí rôzne ukazovatele spokojnosti so životom a sociálnym a ekonomickým blahom. Holandsko sa dostalo tiež na prvé miesto v prieskume kvality života spoločnosti Numbeo z roku 2023.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ana-Maria | Travel Photography (@anamariamnc)

Vysoko kvalifikovaní pracovníci môžu požiadať o takzvané 30 % rozhodnutie. Ide o daňovú výhodu, v rámci ktorej majú nezdaniteľnú úľavu vo výške 30 % z ich hrubej mzdy na päť rokov. Holandská vláda však nedávno zaviedla hornú hranicu výšky miezd oprávnených na dané rozhodnutie. Na druhej strane, veľkou nevýhodou Holandska je vysoká cena za prenájom ubytovania.

Nemecko

Nemecko je najväčšou ekonomikou Európskej únie a jeho silný pracovný trh a robustný sociálny systém sú pre nových prisťahovalcov enormne príťažlivé. 

Daná krajina predstavuje skvelú voľbu pre rodiny, a to vďaka univerzálnej zdravotnej starostlivosti a rôznym sociálnym výhodám. Navyše, v porovnaní s niektorými inými európskymi krajinami je získanie nemeckých nezávislých víz pomerne jednoduché.

Si zvedavý na ďalších 5 krajín?

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Expat Insider, CNN, Get Golden Visa, Live and Invest Overseas, World Happiness Report 2023, Government of the Netherlands, Lesperance & Associates, YouTube/Polychronis Drone

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá