TOP 5 európskych rajov, ktoré lákajú stovky Slovákov. Cesta je krátka a užiješ si netradičnú dovolenku

  • Stále nevieš, kam pôjdeš dovolenkovať? Túto dilemu zažívajú teraz mnohí
  • Preplnená pláž nie každého láka, no Európa ponúka nespočetné množstvo možností
  • Toto je 5 najvýnimočnejších tajných ostrovov v Európe
plaz, zena, dievca, dovolenka,
Unsplash/ŞULE MAKAROĞLU, Nancy Hann
  • Stále nevieš, kam pôjdeš dovolenkovať? Túto dilemu zažívajú teraz mnohí
  • Preplnená pláž nie každého láka, no Európa ponúka nespočetné množstvo možností
  • Toto je 5 najvýnimočnejších tajných ostrovov v Európe

Európski politici vyzývajú pri cestovaní na letné dovolenky k opatrnosti. Najlepšie vraj urobíme, ak radšej budeme cestovať v rámci Európy, čo by nám mal uľahčiť COVID pas Európskej únie. Nik ale nemusí smútiť, Európa má tisíce ostrovov, o ktorých si možno ani netušil.

O podmienkach pre vstup do týchto ostrovných rajov informuje web ministerstva zahraničia. Toto je 5 z najvýnimočnejších tajných ostrovov v Európe.

Korčula, Chorvátsko

Chorvátsko je obľúbenou dovolenkovou destináciou Slovákov. Na jeho území sa nachádzajú stovky ostrovov. Práve Korčula patrí k tým najobľúbenejším.

„Ako väčšina Chorvátska, aj Korčula prekypuje prírodnými krásami. Ale Korčula je tiež domovom veľkolepej vinárskej kultúry, ohromujúceho starého mesta, zbierky skrytých pláží a niektorých jedinečných špecialít,“ píše na svojom webe turistická sprievodkyňa Adventurous Kate.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Travel | Nature | Vacation (@eyetravells)

Vstup do Chorvátska je tiež pomerne jednoduchý. Ministerstvo zahraničia uvádza, že stačí mať negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín, alebo rýchly antigénový test (RAT) nie starší ako 48 hodín (od odobratia vzorky).

Chorvátsko uznáva aj lekárske potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 (do 180 dní). Výhodu majú plne zaočkovaní turisti ale aj turisti, ktorým ubehlo od prvej dávky 22 až 42 dní. Potrebné je potvrdenie o zaočkovaní. Chorvátsko uznáva všetky vakcíny registrované Európskou liekovou agentúrou (EMA), ale aj ruskú neregistrovanú vakcínu Sputnik V.

Madeira, Portugalsko

Súostrovie Madeira je jedným z najkrajších európskych turistických miest, ktoré sa pýši titulom jedného z najbezpečnejších dovolenkových rajov na svete. Ostrovy sú vyhľadávané celoročne, vďaka teplému podnebiu.

Tento dovolenkový raj je na turistov pripravený. Pre vstup na jeho územie stačí potvrdenie o negatívnom výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19, nie staršie ako 72 hodín, alebo lekárske potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 (do 180 dní).

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Filipa Veloso (@pipamveloso)

Na ostrov sa bez problémov dostanú aj cestujúci, ktorí sú plne zaočkovaní a majú lekárske potvrdenie o dvoch dávkach očkovania proti COVID-19. Očkovanie musí byť kompletné a min. 14 dní po podaní druhej dávky (28 dní v prípade jednodávkovej vakcíny Johnson & Johnson).

Ak cestujúci vstúpi na Madeiru bez negatívneho testu, je povinný sa podrobiť testu na letisku po príchode, s odhadovaným hodinovým zdržaním potrebným na ukončenie základného procesu odberu biologických vzoriek.

Po odbere sa cestujúci môže presunúť do rezervovaného ubytovacieho zariadenia, kde je povinný dodržiavať pravidlá sociálnej vzdialenosti a používať osobné ochranné prostriedky (rúška). Výsledok testu sa cestujúcemu oznámi spravidla do 12 hodín.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Manuel Dietrich | Germany (@manueldietrichphotography)

Formentera, Španielsko

Najmenší zo španielskych Baleárskych ostrovov, ktorý pozná len veľmi málo turistov, pretože sa naň dá dostať len z ostrova Ibiza. Euronews popisuje ostrov ako vhodný pre ľudí, ktorí hľadajú upokojujúci balzam ďaleko od rušného nočného života na Ibize.

Ostrov je 19 kilometrov dlhý a všetky miesta na ňom sa dajú s relatívnou ľahkosťou prejsť aj na bicykli.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Visit Formentera (@visitformentera)

Formentera patrí Španielsku, takže turisti sa musia riadiť pravidlami pre Španielsko. Pre vstup a zotrvanie v krajine je tiež požadovaný jeden z nasledovných dokumentov pre cestujúcich od 12 rokov:

  • test alebo potvrdenie/certifikát o očkovaní, prípadne potvrdenie o prekonaní COVID-19. Uvedené potvrdenia alebo certifikáty musia byť originál, vyhotovené v španielčine, angličtine, francúzštine alebo nemčine a môžu byť predložené v papierovej alebo elektronickej podobe,
  • PCR test (RT-PCR) alebo antigénový test s negatívnym výsledkom (alebo TMA test, resp. test založený na molekulárnej technike, ktorý nemôže byť starší viac ako 48 hodín od odberu),
  • Osoby, ktoré sú už zaočkované oboma dávkami vakcíny schválenej v EÚ (EMA) alebo tie, ktoré uznáva WHO (Moderna, Pfizer/BioNTech, Johnson & Johnson, AstraZeneca, Sinovac a Sinopharm,
  • Kompletné očkovanie musí byť ukončené 14 dní pred príchodom (tj. druhá vakcína podaná pred 14 a viac dňami).
 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Visit Formentera (@visitformentera)

Cyprus

Cyprus je už overená dovolenková destinácia Slovákov. Po Sicílii a Sardínii ide o tretí najväčší ostrov v Stredozemnom mori. Cyprus sa zvykne označovať aj ako ostrov lásky, čo je spojené s legendou o bohyni Afrodite. Tá sa mala na ostrove objaviť potom, čo vystúpila z mora.

Okrem toho je ostrov jeden z najslnečnejších v Európe a jeho pláže patria k najčistejším.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Cyprus | Travel community (@cyprustravels)

Momentálne sme pre Cyprus označení ako oranžová krajiny, preto je pri prílete do krajiny potrebné absolvovať PCR test (vzorka musí byť odobratá max. 72 hodín pred odletom). V prípade vyzvania sa tiež musíš podrobiť náhodnému testovaniu hneď po prílete (na náklady Cyperskej republiky).

Výnimku majú plne zaočkovaní turisti, ktorí preukážu, že boli zaočkovaní proti COVID-19 všetkými požadovanými dávkami registrovanej vakcíny. Cyprus za registrované vakcíny považuje Janssen/Johnson & Johnson, Vaxzervia (AstraZeneca), Pfizer-BioNTech, Modernu, Sputnik (Gam-COVID-Vac) a Sinopharm (BBIBP COVID-19).

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Cyprus | Travel community (@cyprustravels)

Porquerolles, Francúzsko

Porquerolles patrí do súostrovia Hyèrské ostrovy, alebo inak prezývaných Zlatých ostrovov. Práve sedemkilometrový Porquerolles je najväčším ostrovom tohto súostrovia, na jeho území žije približne 300 ľudí. „Národný park Port-Cros je hlavným lákadlom pre milovníkov pokojnej prírody. Zahŕňa väčšinu pevniny ostrova a vláda ho zachováva do všetkých detailov,“ opisuje scenériu Euronews.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Explore Région Sud – PACA (@explore_regionsud)

Ostrov je na francúzskom území, takže pre neho platia rovnaké podmienky, ako pri vstupe do Francúzska. Momentálne je Slovensko pre Francúzsko zelené, to znamená, že turisti, ktorí sú plne zaočkovaní, nemusia podstúpiť testy. Očkovanie treba preukázať QR kódom.

Francúzsko uznáva len vakcíny, ktoré schválila EMA, teda Pfizer-BioNTech, Modernu, Johnson & Johnson a AstraZenecu.

Neočkované osoby sa musia pri vstupe do Francúzska preukázať negatívnym PCR testom alebo negatívnym antigénovým testom, nie starším ako 72 hodín (od vystavenia výsledku).

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Stephanie Herault (@s_pics_explore)

Zdroj: Euronews

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá