Top 5 kreatívnych Sloveniek, ktorých dizajn prerazil aj vo svete

  • Steve Jobs raz povedal, že „dizajn“ je zábavné slovíčko. Mnohí ľudia si vraj myslia, že vyjadruje iba to, ako veci vyzerajú. Ide v ňom však aj o to, ako veci fungujú, keď sa však pozrieme na výber žien slovenského dizajnu môžeme jeho definíciu ešte rozšíriť: dizajn je aj hra, talent, inšpirácia, tradícia, vytrvalosť, nápad a vízia. A možno ešte oveľa viac…
cover
facebook.com/michaela.chmelickova/archív:startitup
  • Steve Jobs raz povedal, že „dizajn“ je zábavné slovíčko. Mnohí ľudia si vraj myslia, že vyjadruje iba to, ako veci vyzerajú. Ide v ňom však aj o to, ako veci fungujú, keď sa však pozrieme na výber žien slovenského dizajnu môžeme jeho definíciu ešte rozšíriť: dizajn je aj hra, talent, inšpirácia, tradícia, vytrvalosť, nápad a vízia. A možno ešte oveľa viac…

Zuzana Gombošová

Zuzana je textilná dizajnérka. Minulý rok úspešne skončila prestížnu Central Saint Martin’s College of Arts and Design v Londýne, v odbore Material Futures. Svoju  tvorbu sa jej podarilo prezentovať už aj na TEDx pódiu v Bratislave.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: archív:startitup

Zuzana sa so svojou prácou Invisible Resources zaradila medzi súčasných tvorcov, ktorí stoja na pomedzí vedy, umenia a dizajnu. Sila dizajnérov podľa nej tkvie v tom, že môžu svoje vízie a koncepty zhmotniť a dať tak možnosť ľuďom ohmatať si budúcnosť.

Zuzana vytvorila nový koncept využitia takzvanej mikrobiálnej celuózy-materiálu, ktorý rastie vďaka stimulácii mikroogranizmov. Práca so živými organizmami sa v jej práci odohráva v rámci experimentu a špekulácií o jej možnom použití ako implantátu aj do ľudského tela. Textílie nového veku by mohli naším telom dokonca aj prerastať, pomôcť by im k tomu mohol Frankensteinov stroj nového veku. Viac o Zuzaninej vízii sa dozvieš v jej prezentácií z TedX.

Soňa Otiepková a jej hravý nábytok

Soňa je autorka dvoch prototypov kresiel so špeciálnym výpletom, ktoré získali hlavnú cenu v kategórii Dizajn nábytku na medzinárodnej súťaži Cena prof. Halabalu 2013. Svoje kreslá vystavovala v Berlíne a tiež na viedenskom týždni dizajnu. Inšpirovala sa tradičnými remeselnými výpletmi, experimentovaním sa jej však podarilo vytvoriť nový výplet, kde jednotlivé očká rozdelila na samostatné častice.

Neskôr sa rozhodla rovnakou technikou vytvoriť koberce, ktoré sa stali súčasťou ponuky detskej značky nábytku Villo.in, ktorú založila s priateľmi z rôznych odborov. Jej značka ponúka napríklad unikátnu detskú postieľku, čo rastie s dieťaťom, pracovný stolík, ktorý sa zmení na kresliacu tabuľu či dokonca na bunker, kolísku, z ktorej sa dá urobiť hojdačka, keď z nej dieťa vyrastie ako aj rôzne iné vychytávky pre detský svet.

 

Andrea Pojezdálová

Andrea je módna dizajnérke a rodáčke zo Sučian, ktorá má vo svojom obore na konte množstvo významných ocenení. Prvý výrazný úspech zaznamenala v roku 2011, keď sa jej s kolekciou White podarilo zvíťaziť v súťaži mladých módnych tvorcov Brillance Fashion Talent. Nasledovalo víťazstvo v medzinárodnej súťaži Re – act fashion competition, ocenenie Blaf style a cena magazínu La Femme za kolekciu Macramé.

Za zmienku rozhodne stojí aj prezentácia jej kolekcie počas London Fashion Weeku . Začiatkom roka 2016 po druhý raz prezentovala svoju tvorbu na International fashion showcase v Londýne a v tomto roku tiež získala ocenenie BEST DESIGNER FL! za kolekciu NOIR. Jej práca už bola publikovaná v rôznych módnych a internetových magazínoch v New Yorku, Španielsku, Holandsku, Londýne, Poľsku, Čechách a na Slovensku.

V súčasnosti sa intenzívne venujem rozvíjaniu vlastnej značky, ktorej nadčasové odevy kombinujú konceptuálny minimalizmus s kvalitnými materiálmi a dokonalým remeselným spracovaním. Všetky kolekcie sú vyrábané v malých sériách na Slovensku.

Misha Chmelíčková

Všestranná dizajnérka Misha sa venuje rôznym druhom grafickému dizajnu. Robí vizuálne identity, brandingy, logotypy, vie zalomiť aj knižku, no cudzia jej nie je ani reklamná ilustrácia. V roku 2010 skončila vizuálnu komunikáciu na VŠVU, kde pričuchla prvý raz aj k VJ-ingu. Po škole prežila istý čas v Londýne, z ktorého sa po skončení troch stáží vrátila do rodnej Bratislavy.


Dnes žije kúsok od obľúbenej Cvernovky, kde vznikol napríklad aj jej projekt Designshop 220. Už vo svojom novom ateliéri sa venuje množstvu nových projektov. Dala druhý raz život identite Bielej Noci, navrhla limitovanú edíciu kefiek pre Curaprox a aktuálne začína pracovať na vizuáloch zimného Urban Marketu.

Mária Gabčová

Cesty po Anglicku, Monaku a Francúzsku, to sú zdroje inšpirácie mladej slovenskej dizajnérky Márie Gabčovej. Pod značkou MARIE GABCO pretavila svoju pôvodnú grafickú tvorbu, ktorá bola vystavovaná aj v New Yorku a Tokiu, do inovatívnych textilných kreácií. Mária Gabčová navštevovala umeleckú školu od svojich siedmych rokov a maľbe hodvábnych šatiek sa venuje už 10 rokov. Každý jeden vzor ručne maľovaných šatiek tzv. HAND PAINTED je úplne jedinečný a originálny, pričom vyjadruje túžbu po slobode a radosti zo života.

 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá