TOP 5 najinovatívnejších Slovákov

  • Sme hrdí na prelomové vynálezy Slovákov a na významné osobnosti, ktoré ich reprezentujú. Ján Bahýľ, ako otec helikoptéry, Jozef Murgaš, náš komunikačný guru, Štefan Banič ako jedinečný vynálezca padáku či Jozef Maximilián Petzval, ktorý sa považuje za zakladateľa modernej optiky. Navždy výrazne ostanú zapísaní v našich dejinách. Dnes je však rok 2017. Inovácie pokročili míľovým krokom. Preto ti prinášame päťku tých najinovatívnejších Slovákov, ktorí patria medzi špičku dnes.
collage
  • Sme hrdí na prelomové vynálezy Slovákov a na významné osobnosti, ktoré ich reprezentujú. Ján Bahýľ, ako otec helikoptéry, Jozef Murgaš, náš komunikačný guru, Štefan Banič ako jedinečný vynálezca padáku či Jozef Maximilián Petzval, ktorý sa považuje za zakladateľa modernej optiky. Navždy výrazne ostanú zapísaní v našich dejinách. Dnes je však rok 2017. Inovácie pokročili míľovým krokom. Preto ti prinášame päťku tých najinovatívnejších Slovákov, ktorí patria medzi špičku dnes.

Inovácie sú zdrojom konkurencieschopnosti. Inovácie a zmeny vo výrobných procesoch určujú rýchlosť rastu nielen podniku, ale aj krajiny. No interval medzi “vynájdením inovácie” a jej praktickým využitím sa významne skracuje. Vývoj ide dopredu nesmierne veľmi rýchlo. Musíš jednoducho inovovať rýchlejšie, ako je tvoj konkurent schopný ťa napodobniť.

Keďže faktrorov, ktoré na zostavenie takéhoto rebríčka je veľmi veľa, trošku sme si pomohli. Google v spolupráci s nadáciou Res Publica, Vyšehrádskym fondom a denníkom Financial Times zorganizoval už tretí ročník NEW EUROPE 100, kde oceňujú inovatívne projekty strednej a východnej Európy. Rebríček je zostavený z osobností reprezentujúce rôzne oblasti.

Rok 2016 bol na slovenské inovácie skutočne plodný. Celkovo sa v rebríčku nachádza až 13 slovenských projektov. Ktoré to teda sú a aké mená sa za nimi skrývajú?

1.Martin Adamek, Jozef Šimko, Daniel Novák  – Inloop 

Inloop je multidisciplinárne vývojárske štúdio so zameraním na mobilné platformy. Majú živé kancelárie v Žiline, Banskej Bystrici, Poprade, Bratislave, Prahe, Stuttgarte a momentálne majú cez 110 interných členov. Spolupracujú s desiatkami klientov z celého sveta, medzi ktorých patria firmy Fortune 500 ako Intel, Daimler, Hyundai Mobis a ďalšie. V portfóliu majú najúspešnejšie české a slovenské aplikácie v oblasti financií pre banky ako Tatrabanka, Air Banka, Hypoteční banka a Moneta Money bank.  Okrem expertov na mobilné platformy vybudovali tím na vývoj aplikácii v rozšírenej a virtuálnej realite. Pracujú s prvými early adoptermi v Európe na implementáciu týchto technológií. Po piatich rokoch na trhu sa dostali medzi certifikované Google agentúry ako Google Certified Developer Agency. Inloop-u teda zaslúžene patrí prvé miesto v našom rebríčku.

 

zdroj foto:linkedin.com/in/martinadamek

2. Lucia Desmarquest – AkSen – aktívny senior 

Lucia momentálne pôsobí na University of Fribourg v Švajčiarsku, kde vedie hodiny finančnej antropológie s dôrazom na sociálne zmeny, spoločenské elity a to, ako ľudia vnímajú rozdelenie na “Východ a Západ”.  Okrem akademickej pôdy, pôsobí aj ako vice prezidentka v Société Générale No predovšetkým je zakladateľkou a stálou členkou občianskeho združenia AkSens – aktívny senior.  Združenie sa neustále snaží zlepšovať kvalitu života seniorov, bojuje proti samote, propaguje nezávislosť prostredníctvom inovatívnych digitálnych riešení, ale taktiež zachováva a podporuje prácu na poliach. Snaíi sa, aby mali všetky aktivity prvky sociálneho podnikania a mali tak dlhobobý udržateľný efekt.

zdroj: ne100.org

 

3. Martina Drahošová – ixworx

Martina vedie biznis development tím v startupe ixworx. Je to stratup zameraný na 3D technológie. ixworxs vytvára rôzne riešenia a platformy na vytváranie interaktívnych prezentácií, elektronických manuálov a e-vzdelávania. Čo ty vieš, jedného dňa možno vytvoria aj úplne nový e-vzdelávací systém pre slovenské školy.

martina drahošova

 

 

zdroj obrázku: ne100.org

4. Juraj Hošťák – Smart City pre CSE región

Juraj momentálne zastáva pozíciu koordinátora v projekte Smart City v InnovEYtion Centre. Je spoluatorom projektu Smart Industry pre Slovensko. Jeho úlohou je implementovať inovácie v spoločnosti, no najmä sa venovať konceptom Smart Energy, Smart Cities a Interntent of Things. Pôsobil v sekcii inovácií a podnikateľského prostredia na Ministerstve hospodárstva SR.

 

zdroj: linkedin.com/in/juraj-hostak-b4671a70

5. Marek Lavčák – Eastcubator

Marek je zakladateľ startupového inkubátora v Košiciach, preto ten názov EastCubator. Snaží sa tu spájať tých, ktorí milujú kód, dizajn a snažia sa nakopnúť svoje nápady, čo najrýchlejšie.

 

zdroj: facebook.com/marek.lavcak

Do TOP 10 slovenských inovátorov sa ešte zmestili Ján Lunter mladší zo spoločnosti INNOVATRICS, kde vyvinuli úplne skvelý prístroj na rozoznávanie odtačkov prstov, Milan Novota spoločne s Igorom Pavelekom, ktorý vynašli jedinečný analytický nástroj na zaznamenávanie fyzického správania sa zákazníkov s cieľom nahradiť a automatizovať niektoré rozhodnutia retailových manažérov.

zdroj: linkedin.com/in/jan-lunter-426623

Top desiatku uzatvára Michal Pastier s inovatívnym prístupom k reklame a marketingu celkovo.Koho by si nominal ty? Aké nápady ťa v poslednej dobe najviac oslovili? Ale pozor, nezabúdaj, že musia byť rýdzo slovenské :-).

zdroj: ne100.org, zdroj prezentačného obrázku: linkedin.com/martinadamek, ne100.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech