TOP 5 skills, vďaka ktorým budeš o 10 rokov superhrdinom pracovného trhu

  • V budúcnosti ti možno reálne hrozí, že ti job ukradne stroj či robot alebo tvoje povolanie jednoducho zanikne. Našťastie sa však zatiaľ nemusíš desiť a chystať na najhoršie. Jednoducho zapracuj na tých schopnostiach, ktoré kopa obvodov nikdy nenadobudne.
orig-src_-susanne-posel_-daily_-news-robots-replace-humans-work_-artificial-intelligence-2025_occupycorporatism
occupycorporatism.com
  • V budúcnosti ti možno reálne hrozí, že ti job ukradne stroj či robot alebo tvoje povolanie jednoducho zanikne. Našťastie sa však zatiaľ nemusíš desiť a chystať na najhoršie. Jednoducho zapracuj na tých schopnostiach, ktoré kopa obvodov nikdy nenadobudne.

Predpovede odborníkov sa zhodujú na tom, že do piatich rokov sa zmení tretina dnes potrebných zručností na nepotrebné a množstvo pracovných pozícií tak zanikne. Čaká nás štvrtá priemyselné revolúcia, ktorú charakterizuje pokročilá robotika, umelá inteligencia, autonómna doprava či biotechnológia. Mnohé pracovné činnosti budú plne automatizované a riadené strojovo. Akú úlohu tu bude zohrávať človek?

Možno to tak na prvý pohľad nevyzerá, ale stále veľkú. Napriek tomu, že stroje sú čoraz dokonalejšie, mnohé naše schopnosti nikdy nenahradia a my sa tak nemusíme báť ich ovládnutia. Na druhú stranu to však nebude až také ľahké. Aby si sa dokázal uplatniť na pracovnom trhu budúcnosti, budeš musieť vedieť ponúknuť veľa a práve tieto schopnosti sú podľa personalistov zo Synergie „way to go“. A nie je to len o IT. :)

Foto: gizmodo.com.au

Kreativita

Roboty síce možno o niekoľko rokov budú schopné vykonávať zložité procesy, budú vedieť okamžite zanalyzovať každú situáciu, budú môcť vykonávať aj zložité úkony rýchlo a bez rizika zlyhania ľudského faktora. Ich myseľ však nikdy nebude schopná takej kreativity, ako tá tvoja.

Vysoko tvorivé a umelecké činnosti budú naďalej výsadou ľudí. Predstav si, ako by taký robot navrhol kreatívnu reklamnú kampaň alebo namaľoval citlivé umelecké dielo. Rozvíjaj preto práve túto svoju stránku a neboj sa činností, ktoré si nikdy nerobil. Otvoria ti nové obzory.

Foto: Pexels

Efektívna komunikácia

Komunikácia je jednou z oblastí, ktoré za posledné roky zaznamenávajú najviac inovácií. Stále vyvíjame nové spôsoby efektívnej online komunikácie pomocou pokročilých platforiem a dokážeme mať prehľad o tom, kto čo robí na druhom konci sveta či v nebezpečnej zóne našej továrne.

Napriek tomuto všetkému je v biznise stále nesmierne dôležité vedieť komunikovať cez telefón či face to face, pretože pri uzatváraní „dealov“ a spoluprác sú stále dôležité osobné sympatie. Firemné meetingy za teba nevybaví robot a zatiaľ nedokáže imitovať tvoju úroveň premýšľania. Aj podľa recruiterky personálnej agentúry Synergie budú komunikačné zručnosti medzi top soft skills vyhľadávanými zamestnávateľmi.

Foto: Pexels

Kritické myslenie

Myslenie založené na analytike a riešení problémov bude stále vrcholne potrebné. Firmy musia denne riešiť vážne aj menej vážne problémy a prekonávať prekážky. V kritickom zhodnotení situácie s ohľadom na x faktorov nás stroje nikdy nedobehnú. Najlepší kritickí myslitelia nemajú problém skomponovať riešenie konkrétnej situácie na základe dostupných faktov, dát a vlastného skúmania.

Predstav si, že firma sa ocitne na križovatke a musí sa rozhodnúť, či investovať alebo neinvestovať, či predať podiel alebo nepredať. Myslíš, že by im s riešením pomohol stroj či veštecká guľa? Nie, len skúsenosti a dobré kritické a analytické myslenie.

Foto: Pexels

Sales schopnosti

Odvetvie sales bude podľa odborníkov v najbližších rokoch neskutočne rásť. Stačí sa pozrieť na ponuky personálnych agentúr a zistíš, že aj dnes sú obchoďáci extrémne žiadaní a nutní v každej firme. Aj ten najmenší startup musí zháňať klientov, sponzorov, investorov a riešiť každodenné marketingové a obchodné záležitosti.

To sa zrejme nezmení ani o 10-20 rokov, len sa možno pozícia obchodníka inovuje. Ak však vieš predať aj pokazené pero a presvedčiť človeka o tom, že nebo je v skutočnosti zelené, máš našliapnuté na skvelú budúcnosť.

Foto: maznij.ru

Remeselná zručnosť

Nepochybne si už počul o tom, že na Slovensku máme málo opravárov, remeselníkov a manuálne zdatných ľudí. Tradičné remeslá síce oživujú stovky nadšencov, no klasické manuálne povolania a povedzme „špinavú prácu“ chce robiť len málokto. To, že všetci chceme byť manažérmi (ktorých bude tiež treba stále), však nie je riešenie.

Navyše je originálna ručná práca už len z princípu a z technologickej presýtenosti čoraz vyhľadávanejšia a cennejšia. Ak sa preto vrhneš do svojej záľuby a začneš vyrábať autorské výrobky na vysokej kvalitatívnej úrovni alebo sa vyučíš manuálnemu remeslu, určite sa v budúcnosti vo svete nestratíš.

Tak čo, už vieš na čom budeš najbližšie pracovať v rámci osobného rozvoja? :) Viac zaujímavých tipov, ako sa stať hviezdou na pracovnom trhu, nájdeš na blogu Hľadači pokladov.

Foto: Pexels

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK