Bez čiapky ani na krok. Toto sú TOP slovenské značky, ktoré tvoju hlavu „oblečú“

  • Len máločo dokáže dodať outfitu to správne korenie tak, ako štýlová pokrývka hlavy. Či už to bude streetová šiltovka, beanie s crazy nápisom alebo elegantný ručne šitý klobúk, zaručene ti dodajú osobité čaro, ochránia ťa pred poveternostnými vplyvmi a na ulici nebudeš šedou myškou. Navyše tak môžeš podporiť naše skvelé slovenské značky, ktoré takéto originálne kúsky vyrábajú.
collagekhkjnjbn
  • Len máločo dokáže dodať outfitu to správne korenie tak, ako štýlová pokrývka hlavy. Či už to bude streetová šiltovka, beanie s crazy nápisom alebo elegantný ručne šitý klobúk, zaručene ti dodajú osobité čaro, ochránia ťa pred poveternostnými vplyvmi a na ulici nebudeš šedou myškou. Navyše tak môžeš podporiť naše skvelé slovenské značky, ktoré takéto originálne kúsky vyrábajú.

By Sju

Menovkyňa známej speváčky Zuzana Smatanová nie je o nič menej úspešná, navyše najmä za hranicami. Nespreslávila sa ničím iným, ako klobúkmi – ručne šitými na Morave. V Londýne je jej značka veľmi populárna a jej štýlové klobúky očarili aj Backhamovcov či Paula McCartneyho. A prečo práve klobúky? Slovenku k tomu inšpiroval jej dedko, ktorý jej pred odchodom do Anglicka daroval starý, takmer storočný klobúk s netradičným tvarom.

Foto: facebook.com/BySju

Veľmi si ho obľúbila, no keď sa raz chcela v obchodoch poohliadnuť po podobnom, nič nenašla. Rozhodla sa preto zaplniť dieru na trhu a vďaka crowdfundingovej platforme aj pustiť svoju značku na trh. Populárne klobúky na Slovensku zatiaľ v kamennom obchode nekúpiš, zoženieš ich však v e-shope. Zaručene ti dodajú sebavedomie a vyjdeš s nimi z davu.

Retart

Originálny dizajnérsky projekt, ktorý prostredníctvom módy prezentuje súčasných výtvarných umelcov a ich diela. Veď prečo krásne pestrofarebné umenie nenosiť aj na sebe? Napríklad na hlave, pretože Retart vyrába aj čiapky, klobúky a šiltovky, ale aj ďalšie doplnky. Autori projektu sa snažia prepájať umenie s funkčnými predmetmi. Ide proti prúdu masovej tvorby a uprednostňuje osobitý autorský rukopis. Každý produkt je preto originál s vlastným príbehom.

Foto: facebook.com/Retart

Aktuálne môžeš v portfóliu znaky nájsť štýlovú 5-panelovú šiltovku od Karla Banacha, ktorá ti k dokonalému urban mestskému štýlu nesmie chýbať. Ak miluješ turistiku a zimné športy, ulahodia ti umelecké čiapky, napríklad od Mišy Chmelíčkovej alebo Matúša Kucharoviča, a na letné festivaly bude ideálny klobúk od ilustrátorky Daniely Olejníkovej. Nové spolupráce s umelcami a kolekcie sa stále aktualizujú, takže sleduj ponuku, kým nepríde tvoj vysnívaný kúsok.

Shield

Trochu kontroverzná slovenská značka, ktorá sa v médiách dostala do povedomia čiapkami, ktoré majú chrániť pred elektromagnetickými vlnami zo zariadení, ako sú mobily, satelity, mikrovlnné rúry či wi-fi vysielače. Aj Shield, podobne ako Sju, vyzbieral peniaze na svoj štart pomocou crowdfundingu. Na Kickstarteri, kde sa podarí uspieť len málo slovenským projektom, sa mu podarilo získať takmer 14-tisíc libier.

 

Foto: facebook.com/SHIELD- Signalproof Apparel

Špeciálné čiapky, propagované ako „signal proof“, zoženieš vo verzii beanie, detské čiapky, snapback šiltovky a 5-panelové šiltovky. Pri ich výrobe je použité strieborné vlákno, ktoré bolo vynájdené pre vojenské účely a tvoju hlavu a celkové zdravie má ochrániť pred fenoménom dnešnej doby, ktorým je elektromagnetická radiácia. Má to efekt? Podľa meraní áno. Akokoľvek, nie je na škodu zaobstarať si namiesto obyčajnej čiapku túto, rovnako štýlovú, ktorá ti poskytne pocit ochrany.

Controwearsy

Závan čerstvého vzduchu na slovenskú street fashion scénu prináša kontroverzný umelec PinkRabbit, ktorý odštartoval vlastnú originálnu značku. S jeho šiltovkami sa zaručene nestratíš v mase a nestane sa ti, že na ulici stretneš päť ľudí s rovnakým kúskom oblečenia. Tento umelec ide proti všednosti, zaužívaným pravidlám a mainstreamovým trendom. Uprednostňuje kvalitu aj za trochu vyššiu cenu, pred kvantitou a všednosťou. Veď kto chce nízku cenu, má na trhu kopu možností.

Foto: facebook.com/Controwearsy, Matej Lorman

PinkRabbit nielen, že každú čiapku ručne maľuje a sprejuje a robí z nej umelecké dielo, ale vyhrá sa aj s krabicou či etiketami. Miluje slobodu, rád robí veci podľa seba, nemá limity a jeho motiváciou nie sú peniaze, ale sebavyjadrenie. Pôvodne sa dostal do povedomia netradičnými obrazmi a ružovým zajačikom, ktorý nesmel chýbať na žiadnom z nich. V maľovaní pokračuje aj popri Controwearsy.

BFAM

Fashion značka pochádzajúca z Piešťan, ktorá prerazila už v roku 2013 a stoja za ňou Martin Brna a Marek Frič. Pôvodne projekt vznikol, aby vytvoril merch pre rapera Michala „Ega“ Straku, no nezostalo len pri tom. Čoskoro sa do sveta rozleteli ďalšie a ďalšie čiapky či mikiny, ktoré si získali popularitu. Práve farebnými šiltovkami s typickým BFAM, teda Brother from Another Mother logom, to však začalo.

Foto: facebook.com/BFAM

 

Chalanov pri navrhovaní čiapok inšpiruje dynamický životný štýl plný festivalov, parties, hudby, cestovania, športov a samozrejme najmä kamošov, pretože o tom celá značka je – o vytváraní jednej veľkej rodiny. Či už hľadáš trendy šiltovku, beanie, tričko či mikinu, z portfólia tejto slovenskej značky si určite vyberieš. BFAM dokonca štýlovo oblečie aj najmenších!

Loow Fat kids

Deti dnes môžu byť skutočne oblečené trendovejšie, než ich rodičia, a to aj vďaka ďalšej značke Loow Fat kids. Streetové kúsky vyrába z kvalitných ekologických materiálov a šije na Slovensku a v Českej republike. Napriek tomu, že mnohí nad módou najmenších povytiahnu obočie, nie je na škodu, aby si dieťa budovalo štýl odmalička. Pekné kúsky s netradičnými nápismi a všadeprítomným logom pandy si určite obľúbi.

Foto: loowfat.com

 

Či už to bude len dizajnová čiapka, pletená čelenka, šál či iný kus oblečenia. Nie je to o peniazoch, ale o originalite, vlastnom rukopise a samozrejme kvalite, ktorá je pri takomto oblečení ďaleko vyššia, než pri bežnej konfekcii. Netreba zabúdať na ekologický aspekt a podporu domácej tvorby.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech