Z odpadu spravili umenie v podobe architektúry. Toto je 5 projektov, nechýba ani slovenské zastúpenie

  • Na fasádu sa dá použiť naozaj čokolvek
  • Títo architekti sa snažili znova použiť veci, ktoré by inak skončili na smetisku
  • Československé duo CHYBIK + KRISTOF, ktoré sa v rebríčku objavilo, postavilo svoje objekty aj na Slovensku
BeFunky-collage-23
Lukas Pelech / S+PS Architects
  • Na fasádu sa dá použiť naozaj čokolvek
  • Títo architekti sa snažili znova použiť veci, ktoré by inak skončili na smetisku
  • Československé duo CHYBIK + KRISTOF, ktoré sa v rebríčku objavilo, postavilo svoje objekty aj na Slovensku

Prednedávnom popredný architektonický portál archdaily vydal rebríček top architektov s projektami, ktoré sa zamerali na udržateľný design. Kritériom výberu sa stali fasády, ktoré obsahujú rôzne recyklované materiály.

Medzi najlepšími architektmi a dizajnérmi sa ocitla aj dvojica v zostave Slováka Michala Krištofa a Čecha Ondřeja Chybíka, ktorí majú spolu rchitektonické štúdio CHYBIK + KRISTOF v Brne. Do rebríčku sa tam dostali so svojím projektom Gallery of Furniture, ktorý je taktiež realizovaný v Brne. 

V rebríčku 5 najzaujímavejších designov nájdeš okrem obvyklého použitia plastov a skla aj inovatívne materiály, ako sú pružiny od matracov, plastové stoličky a recyklovaný odpad z poľnohospodárskych a priemyselných výrobkov. 

Binárny kód v nádobkách od zmrzliny

Dizajn je subjektívny a pre niekoho môže znamenať aj 2 000 nádob od zmrzliny poskladaných na seba. Bima Microlibrary je projekt architektonického štúdia SHAU Bandung z Indonézie, ktoré sa rozhodlo tento netypický obklad zakomponovať do fasády malej knižnice. 

architektura
zdroj: Sanrok Studio

Pri štúdiu možností dizajnu, ako zariadiť 2 000 nádob na zmrzlinu, sme si uvedomili, že by sa dali interpretovať nuly, čo sú tie otvorené a jednotky ako tie, ktoré sú uzavreté. Dalo nám to možnosť vložiť správu na fasádu vo forme binárneho kódu,“ vysvetlili svoj zámer pre archdaily architekti.

Na fasádu architekti zakomponovali slová starostu mesta „buku adalah jendela dunia“, čo v preklade znamená, že knihy sú oknami do sveta. Správu je možné čítať od ľavého horného rohu smerom dopredu a po špirále okolo obvodu opakovane.

zdroj: Sanrok Studio

Fasáda dáva budove nielen dodatočný význam nádobky, taktiež vytvárajú príjemnú atmosféru vnútorného svetla, nakoľko rozptyľujú priame slnečné svetlo a pôsobia ako prírodné žiarovky.

1 500 košov na bielizeň

Štúdio Hyunje Joo sa rozhodlo do realizácie Naju Art Múzea v Južnej Kórei zakomponovať 15 00 polopriehľadných košov na bielizeň. 

Stena sa tak stala flexibilným architektonickým prvkom, keďže sa koše môžu dať ľahko preč. Povrch fasády minimalizuje kontrast medzi vnútorným a vonkajším prostredím, pretože svetlo a siluety sa za fasádou premietajú dovnútra a naspäť.

zdroj: MAP-2

V priebehu dňa sa na povrchu steny prejavujú zmeny. Svetlo sa o použitý materiál rozptyľuje a odráža. Plynutie času je vnútri budovy vnímané o to viac, pretože tieto svetelné efekty stimulujú tvoje zmysly. 

Architekti mysleli aj na ďalšiu udržateľnosť fasády. Koše sa dajú znova použiť na účely fasády, alebo na zakomponovanie do inej časti stavby. Takže ak sa budova o dva roky zbúra, nový šat z plastových košov môže dostať ďalšia.

Neformálny Bombaj

Kontroverzný dom architektonického štúdia S+PS Architects sa najskôr stretol so značnou kritikou. Ako to už býva zvykom, pri väčšej výstrednosti a odlišnosti bývajú názory rôzne. Collage dom v Bumbaji sa však onedlho na to stal miláčikom popredných architektonických show na BBC či Netflixe.

Čo je najzaujímavejšie na tomto dome je, že napriek luxusnej stavbe podčiarkuje indickú architektúru, v ktorej nie je možné ignorovať neformálne osídlenie.

zdroj: S+PS Architects

Projekt sa zameriava na recykláciu a kolážové usporiadanie viacerých prvkov v dome, od fyzických materiálov, až po priestor a zachytenie spomienok. Dom to hrá na kontrast medzi starým a novým, tradičným a súčasným, drsným a hotovým.

Nájdeš v ňom použité recyklované materiály spolu s novými spôsobmi použitia tradičných prvkov a materiálov. 

Predná fasáda prakticky určuje akýsi tón toho, čo leží vo vnútri. Okná a dvere boli ponachádzané v bombajských zbúraných domoch, ošetrené a geniálne znova využité.

Pružiny z matracov

Dobrý vzťah k životnému prostrediu je jadrom práce architektonického štúdia Fahed + Architects. Dali si preto za záväzok vytvoriť objekt zo 100 % recyklovateľného materiálu. Tak vznikol aj pavilón v strede Dubaja, ktorý slúžil na prezentovanie ďalších designerskych kúskov.

Pre jeho stavbu architekti použili pružinové matrace, ktoré získali z miestnej spoločnosti zaoberajúcej sa odpadovým hospodárstvom.

zdroj: Fahed Architects

Stoličkové Brno

Najzaujímavejšou stavbou, ktorá sa dostala aj na titulku média archdaily, sa stala Gallery of the Furniture z architektonického štúdia CHYBIK + KRISTOF

Netradičný stoličkový kancel sa nachádza na okraji sídliska v Brne. Ide o rekonštrukciu budovy, ktorá nevyhovovala navrhovanej funkcii kancelárskeho priestoru.

Koncept je premyslený do detailu. O rekonštrukciu zažiadala firma, ktorá obchoduje s nábytkom, preto architekti vymysleli šikovný spôsob prezentácie produktov. 

zdroj: Lukáš Pelech

Fasáda je obklopená stoličkami, čím sa zameriava na prezentáciu širokej škály výrobkov, ktoré spoločnosť buď vyrába, alebo distribuuje.  Vnútorný priestor disponuje 550 metrami štvorcovými a je segmentovaný do priestorov, ktoré sú oddelené závesmi.

Vnútri sa nachádzajú zariadenia pre zamestnancov pozostávajúce z kancelárií, skladov a technických a sanitárnych zariadení.  Rekonštrukcia tohto objektu stála 200 000 eur. 

zdroj: Lukáš Pelech

Projektov od dvojice architektov, ktoré si možno stihol v minulosti postrehnúť, je niekoľko. Stavby nájdeš aj u nás na Slovensku. V Banskej Bystrici realizujú Galériu Slovenka, v Bratislave skompletizovali kancelárske priestory HUB HUB alebo kancelárie pre časopis Forbes. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

The idea of transferring the @forbes magazine’s contents onto a physical space was introduced by both of our founders, whom appeared on the Forbes’ popular 30 Under 30 annual list, in both the Czech and Slovak edition.⠀ ⠀ Photo by: @alex.shoots.buildings ⠀ Designed for: @forbesslovensko ⠀ #forbes #interiordesign #chybikkristof #chkau #architects #illustrarch #archicage #diseñointeriores #officedesign #mueblesdediseño #office #bratislava #workingspace #designlamps #arquitecturaydiseño #architectureanddesign @theluxuryinterior #archidesigntr @aycuzn #thepinklimonade #architectureoffice #minimaldesign #officeplants #indoorgreenery #30under30 #editorialdesign #greenoffice

Príspevok, ktorý zdieľa CHYBIK+KRISTOF (@chybikkristof),

Zdroje: Archdaily, Divisare

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá