TOP 5 úspešných slovenských manažérok, ktoré búrajú stereotypy

  • Je dokázané, že prítomnosť žien vo vrcholovom manažmente sa podieľa na zvyšovaní profitu firmy. No napriek tomu, že spoločnosť čoraz viac podporuje ženy v biznise aj politike, stále je ich ako šafranu. Našťastie máme na Slovensku veľa úspešných manažérok, ktoré robia svet biznisu lepším. 
collage
  • Je dokázané, že prítomnosť žien vo vrcholovom manažmente sa podieľa na zvyšovaní profitu firmy. No napriek tomu, že spoločnosť čoraz viac podporuje ženy v biznise aj politike, stále je ich ako šafranu. Našťastie máme na Slovensku veľa úspešných manažérok, ktoré robia svet biznisu lepším. 

Na začiatok trochu štatistík. Podľa údajov z projektu na podporu vyváženého zastúpenia žien a mužov vo vedúcich pozíciách 19-ročný výskum dokázal, že firmy, ktoré zamestnávali ženy-manažérky, dosahovali o 18 až 69% vyšší zisk, než firmy s priemerným počtom žien v manažmente. Najviac žien na vysokých manažérskych postoch má Nórsko, Slovensko spadá do celoeurópskeho priemeru. Vyspelé krajiny už dávno podporujú väčšie zastúpenie žien v biznise aj politike, a tento trend sa šíri stále viac.

Je však veľmi pozitívne, že na Slovensku už dávno máme veľa úspešných a vplyvných žien, ktoré to dotiahli na vysoké manažérske posty aj bez lobingu či akýchsi kvót. Dokazujú, že všetko, čo k tomu treba je vzdelanie, chuť, motivácia a poctivá práca. Mužom sa navyše dokážu vyrovnať aj v technologických či priemyselných odvetviach. Toto sú niektoré z nich:

Ivana Molnárová

Už viac ako 6 rokov rokov stojí na čele známeho slovenského jobportálu Profesia.sk. Búrať stereotypy začala už na škole, vyštudovala totiž matfyz na Univerzite Komenského a bola jedinou ženou z ročníka, ktorá študovala kybernetiku. Vraví o sebe, že miluje technológie a IT. Programovanie jej dalo do života najmä strategické a logické myslenie, ktoré je pri riadení firmy nevyhnutné.

Zaujímavé je, že svoje prvé skúsenosti s biznisom získala pri manažovaní kvetinového stánku jej rodičov. Riaditeľka Profesie je členkou združenia Progresívne Slovensko a podporuje projekt Aj ty v IT. Miluje šport a je nadšenou bežkyňou.

Foto: blog.profesia.sk

Elena Kohútiková

Už ako absolventka sa v práci stretla s názorom svojho šéfa, že ženy do vedúcich funkcií nepatria. Všetkým podobne zmýšľajúcim však „vytrela zrak“ a dnes je členkou predstavenstva VÚB banky – druhej najväčšej banky na Slovensku, a zároveň zástupkyňou generálneho riaditeľa. Niekoľko rokov tiež pracovala ako vedecká pracovníčka v Ekonomickom ústave SAV.

Uznávaná manažérka bola pri zrode slovenskej koruny aj zavádzaní eura, čo bolo zrejme jej najväčšou profesijnou výzvou. Ekonómkou sa pôvodne stať nechcela, lákalo ju štúdium jazykov. Elena často reprezentuje hlas slovenských žien a propaguje ich väčšie zastúpenie v biznise. Prostredníctvom Nadácie VÚB podporuje aj prospešné projekty zamerané na vzdelávanie.

Foto: VÚB

Elena Petrášková

Žena, ktorá riadi oceliarne – aj tak by sa dala charakterizovať táto úspešná Slovenka, ktorá dokázala preraziť v odvetví typickom prevahou mužov. V súčasnosti je viceprezidentkou pre dcérske spoločnosti a služby v U.S. Steel Košice. Je tiež predsedníčkou viacerých dozorných rád obchodných spoločností z portfólia U.S.Steel Europe, najväčšieho výrobcu ocele v celej Európe.

Ako sa hovorí, jablko nepadlo ďaleko od stromu, pretože Elenin otec pracoval vo Východoslovenskcýh železiarňach. Vyštudovala právo nielen na košickej univerzite, ale aj na Univerzite v Pittsburghu a kariéru začínala ako právnička. Elena je nielen biznismenkou, ale venuje sa aj prospešným činnostiam – charite, dobrovoľníctvu a deťom z detských domovov.

Foto: srdce-slovenska.sk

Petra Berecová

Za 10 rokov v odbore sa Petra Berecová stihla vypracovať na top manažérsku pozíciu v jednej z popredných technologických firiem. Dnes je výkonnou viceprezidentkou manažmentu Deutsche Telekom (Senior Vice President Group Executive Management) a zodpovedá za všetky HR procesy a tím manažérov o veľkosti tisícok zamestnancov.

Ako vysoko postavená osoba vo firme sa podieľa aj na dôležitých obchodných rozhodnutiach. Vyštudovala právo a medzinárodné vzťahy na Univerzite Komenského a zaujímavosťou je, že okrem angličtiny a nemčiny ovláda plynulo aj japončinu. Stala sa TOP ženou slovenského biznisu pre rok 2016.

Foto: linkedin.com/PetraBerecova

Timea Reicher

Opäť vplyvná žena, ktorá sedí medzi samými mužmi v predstavenstve spoločnosti Slovnaft a zároveň je riaditeľkou maloobchodu. Študovala na Ekonomickej univerzite a o niečo neskôr získala aj titul MBA na University of Minnesota a na viedenskej Wirtschaftuniversität. Kým v roku 2006 začala svoju manažérsku kariéru v Slovnafte, vyskúšala si viacero pozícií v slovenských firmách ako finančná kontrolórka či projektová manažérka.

Timea sa podieľa na mnohých projektoch prevádzkovateľa čerpacích staníc, napríklad na zavádzaní zdravšieho stravovania na benzínkach. Dopomohla aj k zriadeniu škôlky a jaslí Slownaftáčik pre deti zamestnancov firmy, ale aj ďalšie deti. Aj to je dôkazom, že žena vo vedení firmy môže priniesť nový uhol pohľadu a trochu tej empatie.

Foto: linkedin.com/TimeaReicher

 

Je skvelé, že tieto ženy dokázali preraziť vo svete biznisu a typicky mužských odvetví. Okrem toho, že úspešne vedú manažérske tímy a oddelenia veľkých korporácií, pomáhajú aj k pestrejšiemu a vyrovnanejšiemu podnikateľskému prostrediu.

Zdroj titulnej fotografie: VÚB/telesonicinc.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá