Top filmy o pandémii, ktoré by si počas karantény mal určite vidieť

  • Niet pochýb o tom, že život počas pandémie koronavírusu vie byť pre mnohých ľudí nepríjemným zážitkom
  • Aj napriek tomu, že z médií sa dozvedáme zväčša jednu zlú správu za druhou, množstvu z nás to akosi nestačí a cielene vyhľadávame filmy, seriály či dokumenty, ktorých ústrednou témou je pandémia
  • Pozri si tieto filmové kúsky, ktoré sa ti v momentálnej situácii, nebudú zdať až tak sci-fi
nek
unsplash.com
  • Niet pochýb o tom, že život počas pandémie koronavírusu vie byť pre mnohých ľudí nepríjemným zážitkom
  • Aj napriek tomu, že z médií sa dozvedáme zväčša jednu zlú správu za druhou, množstvu z nás to akosi nestačí a cielene vyhľadávame filmy, seriály či dokumenty, ktorých ústrednou témou je pandémia
  • Pozri si tieto filmové kúsky, ktoré sa ti v momentálnej situácii, nebudú zdať až tak sci-fi

Nákaza 

Filmový kúsok s názvom Nákaza zachytáva veľmi rýchle šírenia sa vírusu, ktorý je o to nebezpečnejší, že sa šíri vzduchom a chorých zabíja v priebehu niekoľkých dní. Svetom sa šíri epidémia, lekári potrebujú urgentne nájsť liek a minimalizovať paniku, ktorá začína byť problematickejšia ako samotný vírus. 

Obchodné rokovania začne podávaním rúk. Muž zakašle v plnom autobuse. Jeden kontakt. Jeden okamih. A smrteľný vírus sa prenesie. V americkom Centre pre kontrolu a prevenciu chorôb dochádza k mobilizácii všetkých výskumných pracovníkov, ktorí sa snažia rozlúštiť kód unikátneho patogénu, ktorý neustále ďalej mutuje. 

Ako postupne narastá počet mŕtvych a ľudia sa v kolabujúcej spoločnosti snažia chrániť seba a svojich najbližších, jeden aktivista a blogger (Jude Law) začne tvrdiť, že verejnosť nedostáva pravdivé informácie o skutočnom dianí, čím vyvolá epidémiu paranoje a strachu, ktorá je rovnako nákazlivá ako pôvodný vírus. Ako prežiť v spoločnosti, ktorá sa prakticky zrútila?

28 dní potom

Skupinka aktivistov, ktorá bojuje za práva zvierat, vtrhne do laboratória, kde vedci skúmajú opice infikované besnotou. Ochrancovia pustia opice z klietok von, tie ich okamžite pohryznú a nakazia.

Pracovník kuriérnej služby Jim (Cillian Murphy) sa prebudí v nemocnici z kómy a zistí, že budova zíva prázdnotou.  Vystrašený a osamelý mladý muž nemocnicu opustí. Prvé, čo uvidí je celkom vyľudnený Londýn a umierajúci ľudia. Následne stretáva Selenu (Naomie Harris) a Marka (Noah Huntley). Vírus zlikvidoval takmer celé mesto. Selena spozná, že aj Mark je infikovaný smrteľným vírusom, proti ktorému nie je vakcína a v rámci sebaobrany ho zabije. K malej výprave sa pridáva Frank so svojou dcérou Hannah.

Zásoby pitnej vody dochádzajú. Skupinka hľadá východisko. Po vypočutí správ o počasí získajú informáciu o vojenskej jednotke kdesi mimo mesto. To by mohla byť záchrana. Ale deprimovaní stroskotanci netušia, kde na nich číha ešte väčšia hrozba.

Režisér Danny Boyle, stojaci za kúskami ako Trainspotting či Pláž, odovzdáva prostredníctvom filmu divákom šokujúcu víziu apokalypticky opusteného Londýna a ľudí, ktorí sa stávajú tvárou v tvár smrteľnému vírusu cynikov a strácajú emócie. Je to zároveň drsné posolstvo o tom, ako deštruktívna je strata prirodzenej ľudskosti.

Perfect sence

Kým Susan a Michael objavujú nové a nepredvídateľné city, ľudia na celom svete sa začínajú cítiť zvláštne, ako by niečo ovplyvňovalo ich emócie. Je to preto, že sú zamilovaní, alebo sa svet citovo rozpadá? 

Už sme si zvykli na filmy o globálnych katastrofách z americkej produkcie podľa dejovej dramaturgickej šablóny zvyčajne diktované práve pôvodom týchto filmov. Toto je neamerický film, ktorý k žánru pristupuje z iného uhla. Má dve navzájom previazané dejové línie. Prvou je ľúbostný príbeh medzi mladým šéfkuchárom a dievčaťom zo susedstva, ktorá je epidemiologička.

Druhou je prepuknutie záhadnej nákazy v rôznych častiach sveta, ktorá spôsobuje, že postihnutí ľudia strácajú najprv čuch, potom chuť a napokon aj sluch. Film zároveň podáva veľmi dôležité sociálne posolstvo prostredníctvom vnútorného hlasu kombinovaného s dokumentárnymi zábermi z rôznych častí sveta, ktorý naznačuje, že možným dôvodom tejto globálnej katastrofy je to, že ľudia zanedbali svoje životné prostredie a následne aj sami seba.

World War Z

Gerry Lane (Brad Pitt) pracuje pod hlavičkou Organizácie spojených národov ako expert na riešenie najrôznejších krízových situácií. Kedykoľvek sa niekde na svete mimoriadne vyhrotia miestne pomery, Gerry príde a väčšinou dokáže identifikovať zdroj krízy a nájsť riešenie na upokojenie situácie. 

Tieto schopnosti sa mu budú veľmi hodiť, pretože v podobnú horúcou destinácii sa práve premenil celý svet. Ľudstvo začala vo veľkom decimovať vírusová epidémia gigantických proporcií a ak sa ju nepodarí čo najrýchlejšie zastaviť, nebude už koho zachraňovať.

Situácia je o to horšia, že sa vírus prejavuje nevídanou agresivitou nakazených, ktorí zámerne napádajú tých, ktorým sa choroba zatiaľ vyhýba. Uprostred apokalypsy musí Gerry nájsť zdroj nákazy, pretože bez jeho lokalizácia nemožno v boji s neviditeľným nepriateľom uspieť. Hľadanie ihly v kope sena by pravdepodobne bolo oveľa jednoduchšie, pretože cieľ Gerryho misie sa môže ukrývať kdekoľvek na svete. 

Netflix – Pandémia 

Zaujímavým tipom pre ľudí, ktorí preferujú pravdivé príbehy a chcú si oddýchnuť od filmovej beletrie, je najnovší dokument Netflixu „Pandémia.“ Séria šiestich epizód ukazuje, že prepuknutie pandémie sa v súčasnosti stáva čoraz reálnejším. Táto séria predstavuje každodennú prácu lekárov, vedcov a zdravotných sestier z Ázie a Spojených štátov bojujúcich proti chrípke. Tvorcovia diskutujú aj o epidémii eboly, ku ktorej došlo v Afrike, alebo o vtáčej chrípke v Indii.  Veľmi pútavo realizovaný dokument, stojí za pozretie aj  vzhľadom na aktuálne prebiehajúce udalosti.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech