TOP miesta na život a prácu: V rebríčku sa umiestnili štyri európske mestá, najhoršie ťa prekvapí

  • Vieš, ktoré európske mestá sú z hľadiska bezpečnosti, kariéry a spoločenského života tie najlepšie a najhoršie?
  • Experti prišli s jasnou odpoveďou
Valencia a muž so ženou na notebookoch
Ilustračný obrázok, Unsplash/@travelnow_or_crylater, Unsplash/@unsplash
  • Vieš, ktoré európske mestá sú z hľadiska bezpečnosti, kariéry a spoločenského života tie najlepšie a najhoršie?
  • Experti prišli s jasnou odpoveďou

Na celom svete sa stáva čoraz populárnejšou práca na diaľku. Desiatky krajín doslova cielene vyvíjajú víza určené pre digitálnych nomádov“. Dôležitým aspektom je však zvoliť si krajinu, ktorá ti poskytne potrebné služby pre prácu na diaľku a zároveň vyhovuje aj tvojmu životnému štýlu.

Ako uvádza portál Euronews, ak máš problém rozhodnúť sa, pomôcť ti môže globálna komunita ľudí, známa ako InterNations, ktorí pracujú a žijú v zahraničí.

Zisti, ktoré európske mestá sú v roku 2022 najlepšie a najhoršie z hľadiska bezpečnosti, kariéry a spoločenského života. 

Prepracovaný rebríček

Organizácia InterNations uskutočnila aj tento rok svoj každoročný prieskum s názvom Expat Insider. Za pomoci odpovedí od 11 970 respondentov (expatov) vytvorili odborníci rebríček 50 miest po celom svete. 

Správa Expat Insider 2022 uskutočnila analýzu 50 destinácií pre expatov po celom svete a zoradila ich do rebríčka podľa kvality ich života. Chce tak pomôcť ľuďom žijúcim a pracujúcim v zahraničí.

Tohtoročný rebríček zahŕňa aj index Expat Essentials, ktorý sa venuje bývaniu, jazykom, témam pre správcov a zaoberá sa aj životom digitálnych nomádov. Tento rok sa v prvej desiatke umiestnili až štyri európske mestá. 

Najbezpečnejšie mesto 

Ako uvádza portál EuroWeekly News, za najlepšie mesto na svete pre expatov v roku 2022 v rámci európskych miest bola zvolená Valencia. Podľa odpovedí expatov je jej najväčšou výhodou verejná doprava, ktorá je dostupná pre každého. Celkom 92 % ocenilo aj skvelé príležitosti na športovanie.

Čo sa týka bezpečnosti, deväť z desiatich oslovených expatov uviedlo, že sa vo Valencii cítia mimoriadne bezpečne. Tento fakt potvrdzuje aj portál Numbeo, podľa ktorého je level kriminality v meste plnom kultúry mimoriadne nízky. Ženy, ktoré v krajine pracujú, sa cítia mimoriadne bezpečne aj počas chôdze osamote cez deň a v noci.

V ľahkosti usadenia sa v cudzom meste sa Valencia umiestnila na treťom mieste. Až tri štvrtiny expantov uviedli, že sú spokojní so svojím spoločenským životom a cítia sa tam doslova ako doma. Mesto je na treťom mieste aj v kategórii osobných financií. Celkom 83 % expatov hodnotí životné náklady vo Valencii pozitívne v porovnaní so 45 % na celom svete. 

Z hľadiska kariérnych podmienok sa však Valencia umiestnila na poslednom mieste. Opýtaní uviedli, že nie sú spokojní s pracovnými príležitosťami a celkovo s pracovným trhom v rámci mesta. 

Trhy vo Valencii
zdroj: Unsplash/@jonnyjames2

Nespravodlivo platení

Z hľadiska najlepšieho počasia a klímy sa v celkovom hodnotení umiestnil na štvrtom mieste Lisabon. Expati uviedli, že majú mimoriadne radi aj miestnu kultúru a možnosti, ktoré im ponúka nočný život. 

Lisabon bol v rebríčku vysoko hodnotený aj z hľadiska bezpečnosti. Celkom 94 % expatov odpovedalo, že sa v meste cítia bezpečne v porovnaní s 81 % na celom svete. Level kriminality v meste je mimoriadne nízky a za posledné tri roky stúpol iba mierne.

V rebríčku však mesto klesá, pokiaľ ide o dostupné pracovné príležitosti. Až 27 % expatov tvrdí, že nemajú pocit, že sú na svojej pozícii platení spravodlivo. 

Mimoriadna životná úroveň

Tesne pred Lisabonom sa v rámci kvality života v rebríčku umiestnil Madrid. Podobne obľúbený je aj vďaka svojmu slnečnému podnebiu. Toto španielske mesto je najlepšie hodnotené aj pre nočný život, ktorý ponúka.

Expati obľubujú aj kultúru Madridu. Uviedli, že pre cudzincov je toto mesto mimoriadne príjemnou destináciou. Traja zo štyroch opýtaných expatov odpovedali, že je pre nich ľahké zvyknúť si na miestnu kultúru. Rovnako ako Valencia, mesto klesá v rebríčku v rámci kategórie Práca v zahraničí. Až tretina expatov uviedla, že sa obáva o istotu vo svojom zamestnaní.

Na siedmom mieste sa v celkovom hodnotení umiestnil Bazilej. Toto švajčiarske mesto bolo zvolené za druhé najlepšie, čo sa týka osobných financií. Podľa expatov je ich disponibilný príjem dostatočný na to, aby mohli viesť pohodlný život. Až štyria z piatich opýtaných sa domnievajú, že sú za svoju vykonanú prácu platení spravodlivo. 

Rieka v Bazileji
zdroj: Unsplash/Claudio Schwarz

V Bazileji si takmer všetci opýtaní mimoriadne užívajú prírodné prostredie a vo švajčiarskom meste sa cítia bezpečne. Avšak v indexe sa mesto umiestnilo na nízkej úrovni, čo sa týka adaptovania sa. Celkom 30 % expatov označilo miestnych obyvateľov za nepriateľských a ďalších 58 % uviedlo, že majú problém si nájsť v meste priateľov. 

Najhoršie európske mestá

Čo sa týka tých najhorších európskych miest na život a prácu, Paríž je mimoriadne kritizovaný za drahé bývanie a zbytočne vysoké životné náklady. Opýtaní okrem toho uviedli, že miestni obyvatelia sú nepriateľskí a majú problém s priatelením sa. 

Hlavné mesto Francúzska je však v rámci rebríčka vysoko hodnotené pre svoj nočný život a možnosti stravovania. 

Ľudia na terase rešturácie v Paríži
zdroj: Unsplash/Alex Harmuth

V poslednej desiatke sa v rebríčku umiestnili aj dve talianske mestá. Jedným z nich je Miláno, kde expati uviedli, že nie sú vôbec spokojní s rovnováhou medzi pracovným a súkromným životom. 

Kritizovaným sa stalo aj hlavné mesto Talianska. Expati v Ríme vyjadrili svoju nespokojnosť s pracovným trhom a kariérnymi vyhliadkami. 

Zdroje: Euronews, EuroWeekly News, Numbeo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá