TOP vedecké objavy, ktoré ťa ochránia pred rakovinou. Sú medzi nimi jednoduché činnosti aj chutné jedlá

  • Svetový deň proti rakovine poukazuje na príčiny jej vzniku
  • Ochrániť ťa môžu vedecké objavy, medzi ktorými sú jednoduché činnosti
Liga proti rakovine, zdravá strava a beh
Ilustračný obrázok, Unsplash/@ang10ze, Unsplash/@bruno_nascimento
  • Svetový deň proti rakovine poukazuje na príčiny jej vzniku
  • Ochrániť ťa môžu vedecké objavy, medzi ktorými sú jednoduché činnosti

Dnes je Svetový deň proti rakovine, ktorý poukazuje na príčiny jej vzniku. Podľa Ligy proti rakovine je ich možné odstrániť, pričom pripomína, že takmer polovicu úmrtí na rakovinu v roku 2019 spôsobili modifikovateľné rizikové faktory – fajčenie, užívanie alkoholu a obezita.

Svetový deň každoročne vyhlasuje Únia pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC). Cieľom tohto dňa je každoročne zabrániť miliónom úmrtí, ktorým sa dá predísť zvyšovaním povedomia a zlepšovaním vzdelávania.

Výsledok komerčných záujmov

„UICC vyzýva vlády po celom svete, aby zabránili miliónom úmrtí súvisiacich s rakovinou – užívanie tabaku, konzumácia alkoholu a ultra spracovaných potravín vrátane sladkých nápojov – prostredníctvom zvýšeného zdaňovania, obmedzenej reklamy, lepšieho označovania a verejného vzdelávania,“ uviedla liga.

Vysvetlila, že sladené nápoje a ultra spracované potraviny sú známymi faktormi, ktoré spôsobujú obezitu, definovanú ako BMI nad 30, a podobne ako tabak a alkohol sú potenciálne návykové.

„Tieto produkty sú predávané spoločnosťami, ktorých komerčné záujmy často prevažujú nad obavami globálneho zdravia,“ skonštatovala organizácia.

Liga zároveň pripomína, že pre onkologických pacientov je na telefónnom čísle 0800 118 811 k dispozícii bezplatná linka, kde sa môžu obrátiť na odborníkov.

„Ak potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, Onkoporadňa Ligy proti rakovine slúži práve na možnosť využitia najbližšieho kontaktu s odborníkmi na rôzne témy,“ priblížila výkonná riaditeľka organizácie Eva Kováčová.

My ti prinášame zároveň sumár skvelých výsledkov z vedy, ktoré približujú, ako môžeš jednoducho eliminovať túto zákernú chorobu.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: TASR, SIU, The Times of Israel, Science Alert, Nature

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá