15 neznámych miest Slovenska, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť

  • Na Instagrame ste nám poradili zaujímavé miesta vo vašom okolí, ktoré by mali spoznať aj ostatní.
  • Tu je 15 z nich.
collage111
Instagram/_mirindo_, projecthappify
  • Na Instagrame ste nám poradili zaujímavé miesta vo vašom okolí, ktoré by mali spoznať aj ostatní.
  • Tu je 15 z nich.

Zabudnite na Slovenský raj, Bojnický zámok či iné mainstreamové miesta cestovného ruchu na Slovensku. Na našom Instagrame sme sa vás opýtali na zaujímavé lokality vo vašom okolí, ktoré pozná málokto, no radi by ste sa o ne podelili spolu s ostatnými. Do redakcie nám prišlo niekoľko desiatok správ, z ktorých sme vybrali týchto 15 zaujímavých miest. Zoznámte sa so „secret places“, ktoré vám odporúčajú sami domáci.

Bančiansky tajch

V minulosti sme vám priniesli článok s informáciami o ôsmych najznámejších banskoštiavnických tajchoch. Bančiansky tajch sa tam však nedostal. Nachádza sa pri obci Banky, starej banskej osady, ktorá je v súčasnosti vlastne súčasťou mesta Banská Štiavnica. Nájdete tu malý Bančiansky tajch, ktorý rozhodne nepatrí medzi najznámejšie ani najnavštevovanejšie vodné plochy v tomto regióne. A práve to je jeho výhodou. Banky nájdete pri ceste z Banskej Štiavnici smerom do Vyhní, po pravej strane cesty.

Bančiansky tajch, Banská Štiavnica - Banky

Rozhľadňa na „Čarnej hure“

Do správy nám prišiel tip aj na túto zaujímavú rozhľadňu na Šariši, v oblasti, ktorá nepatrí medzi práve turisticky najnavštevovanejšie. Rozhľadňu na „Čarnej hure“, teda vrchole Čierna Hora, nájdete v Levočských vrchoch. Na rozhľadňu sa dostanete z obec Krásna Lúka v okrese Sabinov a samotný výstup vám potrvá asi 1 hodinu a 30 minút. Rozhľadňa vám ponúkne jedinečný výhľad na celé Spiško-Šarišké medzihorie a oba historické regióny.

Ľubochnianska dolina

Nachádza sa vo Veľkej Fatre, na Liptovskej strane a je najdlhšou dolinou celej našej krajiny. Ľubochnianska dolina je so svojimi 25 kilometrami ideálnym miestom na cykloturistiku. Začína v obci Ľubochňa neďaleko Ružomberka, kde sa postupne vnára medzi vrcholy Veľkej Fatry. Ľubochnianska dolina ponúka niekoľko zaujímavostí. Prechádzala ňou prvá elektrifikovaná železnica v strednej Európe, no nájdete tu aj 11 menších jaskýň a malú vodnú nádrž vybudovanú na mieste niekdajšieho tajchu. Ľubochnianska dolina končí v oblasti pod obľúbenými veľkofatranskými vrcholmi Čierny Kameň a Ploská.

Katakomby pod Žilinou

Vedeli ste, že pod Mariánskym námestím v Žiline sa nachádzajú „mestské katakomby“? Tie mali v minulosti široké využitie. Miestni tu pochovávali mŕtvych, neskôr skladovali potraviny a počas druhej svetovej vojny dokonca ukrývali deti židovského pôvodu. Tieto podzemné priestory sa nachádzajú pod každým domom najhrubšieho centra mesta a mnohé sa využívajú na komerčné účely. Pre turistickú prehliadku Žilinských katakomb tak zostali prístupné len niektoré ich časti. Na prehliadku sa však treba dopredu prihlásiť. Urobiť tak môžete v Turistickej informačnej kancelárii mesta Žilina, akýmkoľvek komunikačným spôsobom.

Miléniový kríž

Nájdete ho neďaleko Senice, medzi obcami Rybky a Oreské. Miléniový kríž bol postavený pri príležitosti 2000. výročia narodenia Ježiša Krista a dodnes predstavuje najvyšší kríž celého Slovenska. Má neuveriteľných 27 metrov, pričom rozpätie kríža dosahuje až 9 metrov. Spodná rozšírená časť stavby slúži ako miniatúrna kaplnka, kde sa príležitostne konajú i bohoslužby.

Hrádok pod Vtáčnikom

Neďaleko Novák, v pohorí Vtáčnik pod rovnomenným a najvyšším vrcholom tohto pohoria, môžete nájsť skalisko Hrádok, ktoré bolo v minulosti považované za najkrajšie v celom Československu. Hrádok pod Vtáčnikom je obľúbenou lokalitou najmä pre horolezcov, keďže ide o cca 500 metrov dlhú a 100 metrov vysokú skalnú stenu, vyčnievajúcu nad okolitou krajinou. Do druhej najväčšej horolezeckej oblasti (po Tatrách) sa dostanete z obce Kamenec pod Vtáčnikom. Po turisticky značenej trase prejdite k Gepňárovej doline, odkiaľ je ku Hrádku potrebné pokračovať po neznačených, no vyšliapaných chodníkoch.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Džungľa pod nami. ⛰ #slovakia #natur #trees #rock #hrádokpodvtáčnikom #dnescestujem #walk #traveling #traveler #vegan #vegantravel #greenworld #hike #together

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Gonciova (@ronnie.veg),

Pajštún

Nad obcou Borinka, pár kilometrov od Bratislavy, sa týči zrúcanina hradu Pajštún, ktorá je ideálnym miestom pre nenáročný výlet aj v sprievode najmenších turistov. Hrad Pajštún bol postavený v 13. storočí na línii obranných hradov, ktorých úlohou bolo strážiť severozápadnú hranicu Uhorska. Už vyše 200 rokov je však z tejto historickej pamiatky len ruina. V roku 1809 Pajštún totiž zničili na východ postupujúce vojská Napoleona. Z Borinky na Pajštún vám to potrvá asi 45 minút. Odmenou vám za dobrého počasia môže byť výhľad až na vzdialené rakúske Alpy.

 

Pajstun #exploretocreate, #pajstun

Príspevok, ktorý zdieľa Jarko Jarusko (@jarkojarusko),

Malachovské skalky

Malachovské skalky, zaujímavý skalný útvar, nájdete nad Banskou Bystricou. Nachádzajú sa na juhozápadnej časti mesta, nad Malachovskou cestou v blízkosti Pršianskej terasy a okrem zaujímavého prírodného útvaru ponúkajú aj jedinečný, ľahko dostupný, výhľad na mesto pod Urpínom a jeho okolie. Malachovské skalky predstavujú niekoľko skalných brál a stien tvorených vápencami a dolomitmi. Dojem z tohto zaujímavého miesta vám môže pokaziť len neďaleká zástavba rodinných domov na Pršianskej terase, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti tohto chráneného areálu.

 

#malachovskeskalky #najkrajsikraj #banskabystrica #slovakia #nature🍃 #slovensko #priroda

Príspevok, ktorý zdieľa Najkrajsikraj.sk (@najkrajsikraj.sk),

Turzovské jazero

Pár kilometrov od Gelnice, vo Volovských vrchoch, môžete nájsť zaujímavé miesto na letné schladenie. Turzovské jazero sa nachádza v oblasti bývalých kúpeľov, ktorých priestory už nejaký čas neslúžia svojmu primárnemu účelu. Niektoré budovy kúpeľov dnes slúžia ako ubytovacie zariadenia či občerstvenie. Na brehu Turzovského jazera, v ktorom sa na vlastnú zodpovednosť môžete i okúpať, nájdete však i opustené kúpeľné domy, ktoré dotvárajú zaujímavú atmosféru prírodného jazera v prostredí ihličnatých lesov Volovských vrchov.

Brzotínske skaly

V severozápadnej časti Slanickej planiny neďaleko Rožňavy sa nad obcou Slanec a dolinou rieky Slaná týčia Brzotínske skaly, ktoré ponúkajú jedinečný výhľad na široké okolie. Celá oblasť je bohatá na vzácne druhy flóry a fauny, no i na prírodné zaujímavosti v podobe niekoľkých jaskýň. Brzotínske skaly vytvárajú niekoľko kilometrov dlhé skalné úbočie doliny Slanej a dostať na na ne môžete po značenom turistickom chodníku v jedinom bode. Z obce Jovice vám to sem potrvá asi 1 hodinu a 40 minút.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dm.ka vo svojom ⛰☀️👣🐝 #trip#with#love#brzotinskeskaly#sunnyday#makingmemories

Príspevok, ktorý zdieľa Denisa Malková (@dm.ka),

Kaštieľ vo Veľkých Uherciach

Neogotický kaštieľ vo Veľkých Uherciach, neďaleko mesta Partizánske síce pre verejnosť stále otvorený nie je, no jeho krásu môžete obdivovať aspoň zvonku. Kaštieľ bol vybudovaný v roku 1622 a neskôr v polovici 19. storočia bol prestavaný do neogotického štýlu podľa vzoru typických anglických hradov. Už niekoľko rokov sa hovorí o rekonštrukcii a sprístupneniu tohto priestoru verejnosti, no doposiaľ sa tak vo Veľkých Uherciach nestalo.

Gudrónové jamy

Nájdete ich na Horehroní, medzi obcami Predajná a Lopej. Gudrónové jamy sú technickou pamiatkou, nie zrovna najkrajšou, no jednoznačne zaujímavou lokalitou, o ktorej mnoho ľudí ani netuší. Ide o jamy naplnené odpadom (vedľajšími produktmi) bývalého podniku Petrochema Dubová, ktorý vzniká pri čistení, odstraňovaní nežiaducich prímesí a nečistôt z ropy. Ak sa rozhodnete toto miesto navštíviť, vedzte, že odpad v gudrónových jamách je toxický, pre človeka nebezpečný, a preto sa pri nich zdržujte v dostatočnej a bezpečnej vzdialenosti. Ochrana tohto miesta je (v minulosti rozhodne bola!) nedostatočná a oplotenie zbúrané.

Jarabinský prielom

Neďaleko obce Jarabina, sa vo východnej časti Pienin nachádza oblasť, ktorá je známym prielomom Dunajca v tomto regióne poriadne zatienená. Jarabinský prielom je napriek tomu prekrásnym krasovo-riečnym kaňonom, ktorý tu vytvoril potok Malý Lipník. Prechod kaňonom, ktorý má v najužšom mieste šírku len 3 metre je nenáročný, vhodný aj pre rodiny s deťmi.

Kostol svätej Margity Antiochijskej

Tesne pri slovensko-českých hraniciach, pri obci Kopčany v Skalickom okrese, stojí Kostol svätej Margity Antiochijskej. Maličký, na prvý pohľad nevýrazný historický kostolík je slovenským unikátom. Jeho najstaršie časti totiž údajne siahajú do obdobia 9.-10. storočia, čo z neho robí jednu z najstarších stojacích stavieb na našom území. Napriek tomu je kostolík zachovalý, veľmi decentne zrekonštrovaný tak, aby nebol porušený jeho historický význam. Kostol svätej Margity Antiochijskej nájdete uprostred poľa, smerom z obce Kopčany na štátnu hranicu.

Asfaltový lom

Nezbudská lúčka neďaleko Žiliny, ukrýva európsky unikát. Ním je jediný lom na ťažbu prírodného asfaltu v celej Európe. Už viac ako 70 rokov je však lom zatopený a slúži už len ako turistická atrakcia a lovný revír pre rybárov. Kúpanie v tejto lokalite by sme rozhodne neodporúčali. Viac o tomto mieste nájdete aj na stránke Čiernych Dier.

zdroj: interez.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá