Topánky na 10 rokov: kožené alebo tenisky?

Všetci nosia tenisky! Sú pohodlné, štýlové a hodia sa prakticky na akúkoľvek príležitosť. V novom prieskume online porovnávacieho portálu ShopAlike.sk sa až 87% opýtaných vyjadrilo, že tenisky sú pre nich každodenná obuv. Koľko však jeden pár vydrží, a koľko nás nosenie tenisiek stojí napríklad za desať rokov? 

Koľko párov tenisiek schodíte za dekádu? 

V najnovšom prieskume online porovnávacieho portálu ShopAlike.sk sa až 87% opýtaných vyjadrilo, že tenisky majú na každodenné nosenie. Nový pár si 25% opýtaných kupuje jedenkrát ročne a 53% si kúpi za rok aspoň dva páry. Je však takáto voľba udržateľná, alebo sa finančne viac oplatí investovať do kvalitných kožených topánok? Portál ShopAlike sa rozhodol bližšie pozrieť na to, koľko peňazí stojí rozhodnutie nosiť tenisky v porovnaní s koženými topánkami počas desiatich rokov.

Aj údržba niečo stojí

Na to, ako sa treba starať či už o tenisky alebo celokožené topánky, a koľko to stojí, sa ShopAlike opýtal skúseného obuvníka Allana Nielsena z Kodane v Dánsku, ktorý sa tomuto remeslu venuje už 42 rokov. Organické materiály ako koža totiž vyžadujú určitú starostlivosť, napríklad pravidelné čistenie a krémovanie, voskovanie šnúrok alebo výmeny podrážok a podpätkov. Na teniskách častokrát treba vymeniť iba šnúrky, prípadne zašiť alebo zalepiť poškodené časti. Allan Nielsen odhaduje, že ročná starostlivosť o tenisky stojí približne 15€, oprava kožených topánok od 7€ za krémovanie a leštenie, do viac ako 70€ za nové predné podrážky, výmenu podpätkov, leštenie a voskovanie šnúrok. 

10 rokov topánok v eurách

Porovnávací portál ShopAlike sa tak zblízka pozrel na to, koľko stojí nosenie tenisiek v porovnaní s investíciou do jedného alebo dvoch párov kvalitných kožených topánok za obdobie 10 rokov. Analýza počíta s priemernou cenou páru tenisiek vyššieho štandardu z ponuky najobľúbenejších značiek 112€ za pár, a cenou 200€ za pár kvalitných celokožených topánok*.

K nákladom na samotné topánky sa pridávajú aj náklady na údržbu, 15€ na pár tenisiek ročne a 80,70€ na pár kožených topánok ročne. Počíta sa tiež s tým, že ak nosíte viac párov topánok, či už tenisiek alebo kožených, schodia sa menej, a preto sa ročná suma za údržbu rozpočítava na počet párov topánok. A ako to dopadlo? Pozrite sa na infografiku:

Ako je vidieť v infografike, ak si každý rok po dobu 10 rokov kúpite jeden pár tenisiek, tak aj s údržbou Vás budú stáť 1270€. Dva páry ročne, teda celkom 20 párov tenisiek aj s údržbou, vyjdú 2390€. V porovnaní s tým, ak za 10 rokov investujete 200€ do jedného kvalitného páru kožených topánok a budete sa o ne riadne starať, bude Vás to stáť celkom 1007€. Dva páry za dekádu vyjdú aj so starostlivosťou 1207€. Štúdia teda naznačuje, že udržateľné rozhodnutia a kvalita môžu v konečnom dôsledku šetriť peniaze.

2020s: dekáda minimalizmu?

Minimalizmus je rozhodne výrazným trendom posledných rokov a ide ruku v ruke so zvyšovaním záujmu o životné prostredie a udržateľné riešenia. To všetko sa odráža nielen na módnom priemysle, ale aj na tom, ako ľudia nakupujú. Módna konzultantka a odborníčka  Linda Mata zhrnula pre ShopAlike trendy na budúce desaťročie takto: “Osobne vidím vyvíjajúci sa trend toho, že sa ľudia viac zameriavajú na minimalizmus a rýchla móda je na ústupe. Nie je pochýb o tom, že 20. roky ako dekáda budú formované udržateľnými riešeniami, etikou v konzumerizme a minimalistickým štýlom.”


* Viac informácií o téme, tipov od expertov a informácií o štúdii nájdete na ShopAlike.sk.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech