Narodilo sa dieťa z embrya, ktoré bolo zmrazené ešte v roku 1992. Ide o absolútny svetový unikát

  • Malé dievčatko Molly Gibson z Tennesseee je len vyše mesiac staré, a už zlomilo svetový rekord
  • Jej mama Tina Gibson nemala ani dva roky, keď boli v roku 1992 darované embryá, ktoré na klinike zmrazili
  • Jej rodičia sa rozhodli zverejniť svoj príbeh, aby inšpirovali ďalších
Gibsonovci
Haleigh Crabtree Photography
  • Malé dievčatko Molly Gibson z Tennesseee je len vyše mesiac staré, a už zlomilo svetový rekord
  • Jej mama Tina Gibson nemala ani dva roky, keď boli v roku 1992 darované embryá, ktoré na klinike zmrazili
  • Jej rodičia sa rozhodli zverejniť svoj príbeh, aby inšpirovali ďalších

Malé dievčatko Molly Gibson z Tennesseee je len vyše mesiac staré, a už zlomilo svetový rekord. Ako uvádza televízna stanica ABC 11 patriaca spoločnosti ABC News, dievčatko sa mohlo narodiť hocikedy počas posledných 27 rokov.  

Jej mama Tina Gibson nemala ani dva roky, keď v roku 1992 istý pár daroval embryá, ktoré zmrazili na klinike v Stredozápade. Vo februári 2020 bolo jedno z týchto embryí implantované Tine Gibson, ktorá pracuje ako učiteľka na základnej škole v Knoxville v štáte Tennessee, a v októbri porodila dievčatko, ktorému dali s manželom Benom meno Molly.

Má 15, no už valcuje svet. Bola vyhlásená za Dieťa roka a týmto vedeckým objavom tromfla aj skúsených vedcov

Molly má sestru, ktorá pred ňou držala rekord 

Pôrodom Molly učiteľka prekonala rekord najdlhšie zmrazeného embrya, ktorého výsledkom bol pôrod živého dieťa. Paradoxne, podľa Národného centra pre darovanie embryí USA, čerstvá mamička s Molly prekonala svoj vlastný rekord z roku 2017, keď sa narodila staršia sestra Molly – Emma – od rovnakého darcovského páru.

Dievčatá sú tak biologické sestry. Emma sa narodila z embrya, ktoré bolo zmrazené 24 rokov.  

„Cítime sa tak požehnaní, že Boh sa tak dávno rozhodol, že to bude naša rodina,“ povedala Tina Gibson pre denník New York Times. „Neviem si predstaviť, že by som mala nejaké iné deti. Mali byť iba naše.“

zdroj: Haleigh Crabtree Photography. Na snímke Molly Gibson so staršou sestrou Emmou

Inšpirovali sa príbehom zo správ

Embryo, z ktorého sa narodila Molly, bolo zmrazené 14. októbra 1992. Rozmrazilo sa vo februári 2020, čo je najdlhšia doba, počas ktorej bolo embryo zmrazené predtým, ako došlo k pôrodu živého dieťaťa, uviedla riaditeľka lekárskej knižnice University of Tennessee, Martha Earlová.

Dodala, že skúmala články v lekárskych časopisoch, a nenašla žiaden zverejnený prípad pôrodu živého dieťaťa z embrya, ktoré bolo zmrazené viac ako 20 rokov.

Gibsonovci sa rozhodli pre použitie zmrazených embryí po inšpirácii ženou, ktorá sa pokúšala otehotnieť, a ktorú uvideli v správach. „To je jediný dôvod, pre ktorý zdieľame náš príbeh,“ uviedla 29-ročná Gibson pre BBC

Predtým sa päť rokov usilovali o adopciu dieťaťa, no neúspešne. Pre zdravotné dôvody svoje vlastné deti mať nechcú. Ben má cystickú fibrózu a Tine vyšlo, že jej nositeľkou môže byť aj ona.

Keď začali v darcovskom centre skúmať embryá darcov, dozvedeli sa o veku darcovských rodičov, ich fyzických vlastnostiach, vzdelaní a dokonca aj o ich záľubách. Vek embryí uvedený nebol.

Učiteľka povedala, že z toho bola spočiatku nervózna, ale cítila sa lepšie, keď jej doktor Keenan povedal, že to nebude mať žiadny vplyv na zdravie detí.

zdroj: Haleigh Crabtree Photography. Na snímku rodina Gibsonová

Žiadne embryá nie sú príliš staré 

Narodenie Molly tak ukazuje, že zmrazené embryá nemajú žiadnu obmedzenú životnosť, a podľa doktora Jeffrey Keenan to znamená, že by sa nemali staré embryá ničiť, pretože sú „príliš staré“.  

Podľa doktorky Mindy S. Christianson, lekárky v Centre plodnosti Johna Hopkinsa, tento pôrod umožní lekárom v oblasti plodnosti ubezpečiť budúcich rodičov, že embryo zmrazené na celé roky, ba až na desaťročia, zostane životaschopné, uviedla pre New York Times.

„Pacienti sa často pýtajú, na ako dlho je možné embryá zmraziť,“ uviedla a dodala: „Odpoveď často znie, že skutočne nevieme. Teraz môžeme s istotou povedať, že sa narodili deti z embryí, ktoré boli zmrazené na 27 rokov.“

Zdroje: ABC 11, New York Times, BBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK