Toto je 10 najbezpečnejších áut roku 2023: Prekvapivý kráľ rebríčka ti možno parkuje pred domom

  • V porovnaní s rokom 2022 sa rebríček najbezpečnejších áut zmenil
  • Takto vyzerá rebríček podľa Insurance Institute for Highway Safety
auto
Unsplash/Erik Mclean, Alexander Grey
  • V porovnaní s rokom 2022 sa rebríček najbezpečnejších áut zmenil
  • Takto vyzerá rebríček podľa Insurance Institute for Highway Safety

V predošlom článku sme ťa informovali o značkách áut, ktoré sa objavili v rebríčku najmenej bezpečných modelov. Rozhodli sme sa však pozrieť sa aj na značky a konkrétne vozidlá, ktoré sú v roku 2023 najbezpečnejšie.

Hoci sa mnohí ľudia pri výbere auta rozhodujú na základe jeho dizajnu a výkonu, existuje skupina, ktorá sa sústredí najmä na jeho bezpečnosť. Spôsobené to je tým, že aj napriek skutočnosti, že bezpečnosť na cestách sa zlepšuje, vozovky štatisticky ostávajú v porovnaní s inými druhmi dopravy najnebezpečnejším miestom. 

V porovnaní s rokom 2022 sa rebríček najbezpečnejších áut zmenil. Takto vyzerá rebríček podľa Insurance Institute for Highway Safety.

Na 10. mieste sa umiestnil Lexus NX, ktorý je podľa portálu Hot Cars vybavený bezpečnostným systémom Lexus Safety System +3.0. Auto disponuje vysokorýchlostným dynamickým radarovým tempomatom alebo detekciou chodcov a asistentom, ktorý sleduje jazdné pruhy. 

9. miesto patrí vozidlu Volkswagen ID.4, ktoré bolo navrhnuté tak, aby vyhovovalo predovšetkým rodinám s deťmi. Auto získalo 5-hviezdičkové hodnotenie, ktoré bolo výsledkom rozmanitosti pasívnych a aktívnych bezpečnostných systémov nachádzajúcich sa v aute. Ako píše Euroncap, 5-dverové SUV disponuje viacerými bezpečnostnými prvkami, ako sú napríklad bočné hlavové airbagy alebo tiež asistentom sledujúcim jazdné pruhy.

Subaru Sotterra z roku 2023 sa v rebríčku umiestnilo na 8. mieste. Je vybavené pohonnými jednotkami s pohonom všetkých kolies s výkonom 201 alebo 215 k. V rebríčku sa na dobrom umiestnilo na základe výborných hodnotení vo všetkých kategóriách. 

Značke Subaru patrí aj 7. miesto, pričom ide konkrétne o model Outback z roku 2023. Jeho výhodou nie je iba priestranný interiér, ale aj prepracovaná ochrana detských pasažierov. Práve to robí z tohto vozidla auto, ktoré je vhodné najmä pre rodiny s deťmi.

Novinkou roka 2023 je aj vozidlo značky Acura, pričom konkrétne ide o model Integra. Toto auto vychádza zo značky Honda a v tomto prípade z modelu Civic Si. Integra si vyslúžila úplne rovnaké hodnotenie ako už spomínaná Honda Civic Si. Vo väčšine kategórií ide o hodnotenie Good a Superior. V rebríčku vozidlu patrí 6. miesto.

Kráľ rebríčka je jasný

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Insurance Institute for Highway Safety., Euroncap, Hot Cars

Najnovšie videá

Trendové videá