Toto je 5 chýb, ktoré robí pri hľadaní motivácie 90 % ľudí

  • Motivácia nie je niečo, čo raz získame, a vydrží nám to naveky. Neustále ju treba obnovovať
  • Mnohým ľuďom sa to však nedarí, a motiváciu tak veľmi skoro strácajú
  • Tu je 5 najčastejších chýb, pre ktoré ju stráca až 90 % ľudí
titulka
Unsplash/ Lukas Rodriguez
  • Motivácia nie je niečo, čo raz získame, a vydrží nám to naveky. Neustále ju treba obnovovať
  • Mnohým ľuďom sa to však nedarí, a motiváciu tak veľmi skoro strácajú
  • Tu je 5 najčastejších chýb, pre ktoré ju stráca až 90 % ľudí

#1 Zabúdajú na to, že zdrojom motivácie je vášeň

Čo je to vlastne vášeň? Vášeň je niečo, čo je tvojím hnacím motorom robiť to, čo miluješ najviac. Je to niečo, vďaka čomu si ráno motivovaný vstať aj bez budíka a niečo, čo ti v noci nedovolí zaspať. Vášeň je jednoducho zdrojom radosti a chuti do života.

Keď niečo budeš robiť s vášňou, nebudeš vypočítavať, koľko času tomu venuješ. Jednoducho to budeš robiť preto, že si bez toho nedokážeš predstaviť svoj život. Práve preto je vášeň tým najväčším a najsilnejším zdrojom motivácie. Vzorec je teda veľmi jednoduchý. Ak si chceš udržať motiváciu, musíš si udržať aj vášeň. 

#2 Nemajú jasne stanovené ciele

Aj tento dôvod je pochopiteľný. Problémom totiž je, že veľa ľudí si nedokáže stanoviť svoje ciele, a tak svojím životom len bezducho “plávajú”, bez nejakých väčších ambícií či snov. Najprv sa pre niečo nadchnú, no hneď, ako zistia, že cesta za tými najlepšími vecami je kľukatá, vzdávajú sa. 

Práve preto je veľmi dôležité definovať si, čo vlastne v živote chceš. Samozrejme, že veci nejdú vždy podľa plánu, no je dobré si aspoň orientačne určiť, čo by si chcel stihnúť do 6 mesiacov, čo do 12 mesiacov, čo do 3 rokov a podobne. Keď si tieto veci ujasníš, môžeš si cestu za svojimi cieľmi rozdeliť do menších krokov. Dosiahnutie každého míľnika tak tvoju motiváciu vždy poriadne nakopne.  

zdroj: Unsplash/Grzegorz

#3 “Neochutnajú” veci, po ktorých túžia

Jednou z veľmi častých chýb je aj to, že ľudia sa ani len nesnažia okúsiť to, po čom túžia. V dôsledku toho potom ich motivácia samozrejme každým dňom slabne, až napokon zmizne úplne. Čo to však presne znamená?

Určite si už neraz počul o tom, že ak po ničom túžime, je dôležité premýšľať o tom tak, ako by sme to už dostali. Skús si živo vizualizovať, aké by to bolo, a precíť za to vďačnosť. Ideálne je, ak si môžeš tento pocit aj reálne navodiť – ak napríklad túžiš precestovať celý svet ako digitálny nomád, vyber sa na nejaký solo trip hoci len v rámci Slovenska. 

#4 Dovolia minulosti, aby ich paralyzovala

Minulosť síce je našou súčasťou, no nikdy jej nesmieme dovoliť, aby nás definovala. Minulosti je potrebné poďakovať sa za to, že práve vďaka nej si tam, kde si, a nechať ju odísť. Toto však väčšina ľudí nedokáže, a neustále jej venujú viac pozornosti, ako je vhodné a potrebné. 

Ak ťa však tvoja minulosť stále trápi a cítiš, že ťa neustále sťahuje späť, je dôležité, aby si si problémy z nej najprv uzavrel. Inak ťa totiž budú neustále paralyzovať a pripravovať ťa o motiváciou. Vystúp z tohto začarovaného kruhu a sprav všetko preto, aby to bolo naopak – teda aby bola tvoja minulosť práve jedným zo zdrojov tvojej motivácie. 

#5 Myslia si, že motivácia vychádza len z mysle

Väčšina ľudí si myslí, že motivácia je len otázkou mysle. Pravda je však taká, že človek okrem mysle pozostáva aj z tela a duše, a o každý jeden z týchto elementov je potrebné starať sa rovnako. 

Ak teda chceš zostať motivovaný, je dôležité starať sa nielen o svoju myseľ, ale rovnako tak aj o svoj duchovný rozvoj a o svoje telo. Všetko je totiž so všetkým prepojené a to, koľko času investuješ do svojho rozvoja, sa ti vždy mnohonásobne vráti. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech