Toto je 5 fráz, ktoré musíš odstrániť zo svojho pracovného slovníka, ak chceš byť úspešný

  • Komunikácia je dôležitá nielen v osobnom, ale aj v profesionálnom živote
  • Často sa pri nej dopúšťame drobných chýb, ktoré môžu výrazne ovplyvniť zmysel toho, čo povieme
  • V tomto článku ti prestavíme 5 prehreškov, na ktoré upozornil magazín Enterpreneur a ktorých sa dopúšťame v pracovnej komunikácii
men-1979261_960_720
pixabay.com
  • Komunikácia je dôležitá nielen v osobnom, ale aj v profesionálnom živote
  • Často sa pri nej dopúšťame drobných chýb, ktoré môžu výrazne ovplyvniť zmysel toho, čo povieme
  • V tomto článku ti prestavíme 5 prehreškov, na ktoré upozornil magazín Enterpreneur a ktorých sa dopúšťame v pracovnej komunikácii

Možno si si doteraz myslel, že medzi vami kolegami panuje neoficiálna komunikácia a úplne si rozumiete, veď používate svoj vlastný slang. Áno, ak sa človek dostane do skupiny ľudí pracujúcich v tej istej firme, často sa v ich konverzácii stratí. Avšak, akokoľvek dobre s kolegami vychádzaš, existujú slová, ktoré by si mal zo svojho pracovného slovníka odstrániť. Svojich spolupracovníkov a priateľov nimi môžeš  v práci akurát tak popliesť.

1. To nie je moja práca

Niekedy je dobré, povedať veci priamo, niekedy by si naopak mal uvažovať nad tým, či tvoja reakcia nevyznie tvrdo a arogantne. Veta: „To nie je moja práca,” je práve tento prípad. Nikto ťa nenúti robiť to, čo nespadá pod tvoje povinnosti, mal by si sa to ale snažiť vyjadriť jemnejšie. Namiesto priameho odmietnutia by si mal skúsiť svojmu nadriadenému, prípadne kolegovi pripomenúť svoje postavenie, a tak vysvetliť, že zadanú úlohu spraviť nemôžeš. Magazín Enterpreneur odporúča zvoliť tieto slová: „Keď dokončím svoju prácu a ostane mi na to čas, rád ti pomôžem.” Touto vetou ukážeš svojmu kolegovi empatiu a snahu o pomoc, ale k ničomu sa nezaväzuješ.

2. Ja neviem

via GIPHY

Nie vždy vieme na položenú otázku okamžite odpovedať. Slovu „Neviem” by si sa však mal vyhýbať. Aj keď momentálne nemôžeš prísť na žiadne riešenie, mal by si ukázať, že máš záujem problém vyriešiť. Môžeš sa napríklad spýtať svojho kolegu, ktorý pracuje v podobnej oblasti alebo použiť Google a hľadať šťastie na internete. Dôležité je ukázať, že sa len tak ľahko nevzdáš a disponuješ dostatočným odhodlaním.

3. Pokúsim sa

Je veľmi vágne vyjadrenie a neznie spoľahlivo. Keď sa len pokúsiš, tvoj kolega je “na vážkach”. Nevie či sa na teba môže spoľahnúť, alebo problém necháš tak. Keď sa len pokúsiš, zanechávaš tiež dojem, že do úlohy nevložíš 100 %. Nemusíš vždy podať ten najlepší výkon, každý máme svoje zlé dni, ale je potrebné to povedať na rovinu a nezavádzať. Buď povedz: “Spravím to,” alebo odmietni a vysvetli prečo, alebo požiadaj o pomoc.

4. Nerád s nimi spolupracujem

Kolektív v práci je veľmi dôležitý. Nájsť si job, kde budeš mať rád úplne každého je takmer nemožné. Ľudia sú rôzni, máme radi iné veci, a tak je normálne, že sa stretneš s niekým, kto bude vyznávať trochu iné hodnoty ako ty. Ani to by ťa však nemalo v práci ovplyvniť. Mal by si sa správať profesionálne a pokúsiť sa napriek rozdielom nájsť spoločnú reč. Musí existovať aspoň niečo, čo vás spája. Ani jeden z vás by nemal zabúdať, že ste súčasťou jedného tímu a musíte spolupracovať. Takáto rozdielnosť sa nakoniec môže ukázať ako veľmi prospešná. Ak máte iné pohľady, prinesiete viacej nápadov a odvediete poctivú prácu.

via GIPHY

5. Toto je nemožné, nedokážem to

Nič nie je nemožné, všetko sa dá dosiahnuť, ak sa na to pozrieš z iného uhla pohľadu. Vždy sa sám seba spýtaj, či si naozaj zvážil všetky možnosti. Nebuď ten jediný negativista a pesimista na pracovisku. Musíš si vybudovať pozitívny prístup. Nielen v práci, ale aj v živote. Namiesto okamžitého odmietnutia nejakej úlohy, skús zhodnotiť svoje schopnosti a povedz: “S čím vám môžem v tomto prípade pomôcť je…”

Všetky spomenuté frázy sú síce drobnosti, ale ich odstránenie ti môže výrazne pomôcť. Ak ich prestaneš používať a nahradíš ich niečím pozitívnejším, tvoji kolegovia ťa budú brať vážnejšie a zlepšia sa aj tvoje vzťahy na pracovisku. Tak hor sa do toho! Vyber si jeden bod a pokús sa ho do konca ďalšieho pracovného týždňa úplne vymazať zo svojho slovníka.

Zdroj: www.enterpreneur.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech