Toto je 5 povolaní, ktoré budeš chcieť tento rok vyskúšať. Zabavíš sa a aj poriadne zarobíš

  • Zamýšľaš sa aj ty so začiatkom roka nad veľkou zmenou?
  • Ak sa bude týkať práve povolania, máme pre teba pár luxusných tipov
  • Vybavený musíš len dobrou náladou, nebojácnosťou a v niektorých prípadoch aj kreativitou
job
Unsplash/Aulani
  • Zamýšľaš sa aj ty so začiatkom roka nad veľkou zmenou?
  • Ak sa bude týkať práve povolania, máme pre teba pár luxusných tipov
  • Vybavený musíš len dobrou náladou, nebojácnosťou a v niektorých prípadoch aj kreativitou

Vieš o tom, že podľa štatistík je január mesiacom, kedy najčastejšie hľadáme novú prácu? Veď niet sa čo čudovať. Nový rok sa spája s novým začiatkom a často aj veľkými zmenami. Práve preto sme sa rozhodli priniesť ti pár tipov na naozaj zábavné povolania, pri ktorých je niekedy dokonca aj plat rozprávkový. Treba len vedieť, kde hľadať. Za mnohými sa oplatí aj vycestovať, čo je vlastne „win-win“ situácia.

Ochutnávač zmrzliny

Predstav si, že tvojou jedinou prácou by bolo mať pred sebou denne niekoľko príchutí zmrzliny, lyžičku a papier s bodovacím hodnotením. Práve tak si predstavujeme vysnívanú prácu v podobe tzv. ice cream tastera. Niekde ti zaplatia v podobe neobmedzeného množstva sladkej mrazenej pochúťky – napríklad značka Whey Whip, niekde podľa zdrojov aj 60 000 dolárov ročne (v prepočte približne 4 360 eur mesačne). Svojich chuťových guru neustále hľadá dokonca aj značka Ben & Jerry’s, ktorú milujú ľudia po celom svete a nájdeš ju aj v našich obchodoch. Tak, čo to bude? Slaný karamel, jahodová či na svete najobľúbenejšia vanilková?

Na internete nájdeš pracovných ponúk, ktoré potešia tvoje chuťové bunky, neúrekom. Zaplatia ti napríklad aj za testovanie pizze či čokolády. Nikde to však nie je ponuka pre akéhokoľvek amatéra, ale zamestnávateľ vyžaduje aj vysokoškolské vzdelanie či roky skúseností.

Postaraj sa o ostrov

Všetci cestovatelia a milovníci tepla, teraz je ten správny čas, aby ste zbystrili pozornosť. V ponukách zábavných povolaní, ktoré môžu ročne vyniesť v prepočte aj 87-tisíc eur, je práca, ktorú v zahraničí volajú „private island caretaker“. Znamená to teda, že náplňou tvojej práce by bolo šnorchlovanie, plávanie, nadväzovanie priateľstiev s domácimi obyvateľmi a užívanie si lokálnej klímy. Väčšinou spojené s blogovaním a fotením. A to všetko len preto, aby si niektorý z dych berúcich ostrovčekov v ďalekom oceáne pripravil na príval turistov alebo jednoducho zútulnil pre majiteľov.

Ak sa na takúto pozíciu budeš hlásiť, priprav sa na desiatky tisíc podobných nadšencov, ktorí budú tvojou konkurenciou. Tak napríklad, v decembri si mohol čistiť pláže na jednom z privátnych ostrovov Karibiku, nedávno bola aktuálna aj ponuka pre grécky ostrov Syros, kde sa mohol prihlásiť každý milovník mačiek, o ktoré sa tu bolo potrebné postarať. Vlastného pomocníka hľadal dokonca aj britský miliardár Richard Branson.

Tvoja obľúbená rozprávková postava

A čo tak odísť do Paríža, Tokia či Ameriky? Vyber si jeden zo šiestich Disneylandov vo svete a uchádzaj sa o post jednej z princezien, superhrdinov či roztomilých zvieratiek z rozprávok. Tento post je však skôr hviezdou v životopise ako zlatou baňou pre tých, ktorí si chcú okrem zábavy aj dobre privyrobiť. Samotný proces prijímania zamestnancov je údajne veľmi dlhý a komplikovaný – musíš vedieť spievať, tancovať a aj veľa o svojej obľúbenej postave + takmer všetky jej repliky, mať určitú farbu pleti, výšku. Ak ťa vyberú, pripraviť sa na tony make-upu, stále rovnaké gestá a pár„zaujímavých“ pravidiel. Tak napríklad, žiadne sedenie na lavičkách, nikdy fanúšikom neskákať do reči a počúvať, a tiež nikdy neodmietnuť fotografiu s nimi.

Čo sa platu týka, nevypátrali sme žiadne závratné sumy a zdroje uvádzajú (aj bývalí zamestnanci potvrdzujú) priemer vo výške približne 20 000 dolárov ročne a mnohí ho odporúčajú len ako „bokovku“ popri ďalšom zamestnaní. Za tú skúsenosť to však stojí, čo ty na to? Najbližšie výberové konania sa odohrajú TU.

Hraj sa s jedlom

O tom, že dobrá instagramová fotka dokáže zarobiť tisícky eur, si už určite počul. Ale aj to, čo niekto odfotí musí byť najprv profesionálne nastajlované. A práve to je povolanie, ktoré sa dnes rozširuje do celého sveta. Food stylista. Najznámejšia slovenská zastupiteľka tejto oblasti je Monika Kóňová, s ktorou si na Startitup môžeš prečítať aj podarený rozhovor.

Hovorí: „Práca fo­os­ty­listu sa skladá z množ­stva jo­bov od re­šer­šov, skú­ša­nia re­cep­tov, až po ná­kupy, va­re­nie, vý­ber de­ko­rá­cií či hra­nie rúk vo vi­deu. Tých čin­ností je cel­kom dosť, vždy zá­leží od kon­krét­neho kli­enta a za­da­nia. Nie­kdy ro­bím iba fi­nálnu úp­ravu na ob­rá­zok alebo ka­meru, ino­kedy za­stre­šu­jem celú pro­duk­ciu od ná­kupu až po umý­va­nie riadu.” Veľkou výhodou je kreativita a voľnosť povolania, podľa lifehack.org sa na ňom dá navyše aj pekne zarobiť. Dokonca až približne 70 000 eur ročne. S lukratívnymi klientmi to určite pôjde.

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: Istagram/Lapetit

Malý spisovateľ

Ak ti to ide so slovíčkami, určite ťa zaujme ponuka práce, kde by si dennodenne vymýšľal krátke aforizmy, vtipy a aj vety s hlbokou myšlienkou. Je to povolanie spojené so sladkými koláčikmi zvanými „fortune cookies“, v ktorých sa ukrývajú predpovede. Ľudia po celom svete pomáhajú vytvárať obsah pre 3 miliardy koláčikov šťastia, ktoré sa ročne vo svete predajú. Hoci sa informácie o platoch líšia podľa toho, či sa tento dream job rozhodneš robiť na plný úväzok alebo len ako bokovku, mnohí si ročne na účet dokážu pripísať viac ako 60 000 eur.

V súčasnosti už toto veselé zamestnanie vytláča umelá inteligencia. Vďaka algoritmom totižto dokáže skladať súvislé vety omnoho efektívnejšie. Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo niektoré cukrárne majú zásobu tisícok predpovedí, iné len pár desiatok, ktoré „točia“ dookola.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech