Toto je 5 trendov, ktoré budú vládnuť automobilizmu v roku 2018

  • Rok 2018 sa ponesie v znamení tradičných hodnôt a netradičných riešení
  • Elektromobilita nie je vôbec všetko
  • Rok 2018 sa ponesie v znamení tradičných hodnôt a netradičných riešení
  • Elektromobilita nie je vôbec všetko

1. Elektromobilita

Nie je žiadnym prekvapením, že elektromobilita si bude nachádzať cestu do správ a noviniek aj v roku 2018. Tesla už burcuje trh dostatočne dlho na to, aby automobilky pritlačili na vývojové strediská, ktoré by práve v roku 2018 mali vypustiť na svet prvé, skutočne zaujímavé elektormobily. Myslíš si, že vďaka roadsteru od Tesly už si videl všetko? Počkaj, čo si pre nás nachystajú Audi, Porsche, Volkswagen, Mercedes alebo ďalší.

2. Autonómne riadenie

Autonómne riadenie sa vďaka dostupnejším radarovým technológiám dostane na vyššiu úroveň. Autonómne riadenie tretieho stupňa dnes majú autá, ako Tesla Model S a X, Mercedes-Benz triedy S alebo nové Audi A8, no na lacnejšie alternatívy nebude treba dlho čakať. A čo autonómne riadenie vyšších stupňov, t.j. nielen na diaľnici? No, najprv sa musíme dohodnúť, ako majú samojazdiace autá riešiť nevyhnutne smrteľné situácie…

3. Upsizing

Aj napriek pokroku nie je všetko len o elektromobiloch. Drvivú väčšinu predaných automobilov dnes tvoria autá s tradičným spaľovacím motorom. Donedávna bol jasne viditeľný trend v zmenšovaní objemov motorov, čiže v downsizingu, v poslednej dobe si si však mohol všimnúť, že sa objemy motorov opäť zväčšujú. Napríklad Mazda už dlhšiu dobu ohlasuje, že downsizing nefunguje a nové motory 1,5 TSI EVO od Volkswagenu majú o deci viac ako motory, ktoré nahradzujú.

4. Čína

O Lynk & Co sme už písali dávnejšie. Táto čínska automobilka, zdieľajúca techniku od Volva, však bude pravdepodobne len jedna z mnohých, ktoré si budú hľadať miesto na európskom trhu. A prečo sa sem chcú Číňania nasťahovať aj so svojimi autami? Odpoveď je jednoduchá: Prestíž. Ak čínsky zákazník uvidí, že domáca automobilka dokáže uspieť aj v Európe, vie, kam má ísť.

5. SUV

Aj záhradná kosačka by sa dnes vedela predávať ako kompaktné SUV. Je to nálepka, ktorá sa hodí na úplne všetko, čo je na prvý, druhý aj tretí pohľad skrátka hatchback so zvýšenou svetlou výškou. Do roku 2018 sa však nepredpokladá, že by na tento trik niekto prišiel, čo znamená dobré vyhliadky pre autá ako Audi Q2 či Volkswagen T-Roc.

Bonus: Vodík

Elektromobily majú svoje hranice, ktoré sa väčšinou prejavia pri dlhších jazdách. Do plna sa taktiež nedobijú hneď a batérie po čase skutočne devalvujú. Aj preto je možné, že sa v roku 2018 začne automobilový priemysel pozerať aj na alternatívne palivá, akými by mohol byť napríklad vodík. Je to však beh na dlhú trať: Dnes sa väčšina vodíka vyrába z ropy a je ťažko skladovateľný.

Zdroj/Foto: Toyota, Daimler Media, Tesla, Mazda, Volkswagen

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech