Toto je 5 zamestnaní, pri ktorých dokážeš zarábať peniaze len vďaka cestovaniu

 • Aj ty rád cestuješ a nechceš si dať vziať svoju slobodu vysedávaním v kancelárii?
 • Máš rád voľnosť a si dosť ambiciózny na to, aby si sa stal sám sebe pánom?
 • Chceš aj ty navštevovať tie najkrajšie miesta na svete a dokázať si popritom zarobiť?
 • Pohrávaš sa s myšlienkou nechať prácu a podnikať na diaľku?
collage ga
unsplash
 • Aj ty rád cestuješ a nechceš si dať vziať svoju slobodu vysedávaním v kancelárii?
 • Máš rád voľnosť a si dosť ambiciózny na to, aby si sa stal sám sebe pánom?
 • Chceš aj ty navštevovať tie najkrajšie miesta na svete a dokázať si popritom zarobiť?
 • Pohrávaš sa s myšlienkou nechať prácu a podnikať na diaľku?

Takýto odvážny krok sa odvážila urobiť aj Aileen Adalid, 21-ročná blogerka z Filipín. Odhodlala sa opustiť dobre platenú prácu v investičnej banke, aby sa mohla venovať naplno svojej vášni. V jej živote sa udialo mnoho zmien, ktoré spočiatku sprevádzal strach o budúcnosť, ale dnes rozhodne neľutuje svoje rozhodnutie. Žije svoj sen a užíva si každú sekundu života.

Aileen: „Toto je život, ktorý som vždy chcela! Nemohla som pracovať od 9:00 do 17:00 – niekedy aj viac! Byť celý deň zavretá v kancelárii? Samozrejme, že toto mi nevyhovovalo a už vôbec ma to nemotivovalo! Dobre, musím sa priznať, že spočiatku to vyzeralo dobre – mať prácu vo firme, najmä to súviselo s „pocitom bezpečia“, ktorý mi dávala, rovnako ako myšlienka na „kariérny postup“ v prostredí investičnej banky a to vo veku len 19 rokov. Ale ako plynul čas, uvedomila som si, že by som chcela:

 1. Prevziať kontrolu nad svojim časom (kto nie?)
 2. Dokázať zarábať podľa reálnej hodnoty svojich zručností. (čerství absolventi, podľa môjho názoru, budú vždy podhodnotení)
 3. Zbaviť sa zbytočných zlodejov času (rozhovorov na pracovisku, hromadnej dopravy a obrovského stresu !)

… spolu s cieľom rozvíjať moju  kariéru a podnikanie, som chcela cestovať po svete, stretávať sa s rôznymi ľuďmi a vyskúšať nové veci…“

V súčasnosti okrem blogovania o svojich cestách v Ázii a v Európe, Aileen pracuje ako grafička na voľnej nohe, ako web designer, SEO manažérka a marketingová asistentka. Aileen a jej priateľ riadia vlastné podnikanie na Amazone s produktami Adalid Gear. Väčšinou pracuje len  4 hodiny denne – čo jej poskytuje veľa hodín na cestovanie a veci, ktoré sa vždy chcela naučiť (ako hrať na klavír, naučiť sa plávať, naučiť sa ďalší cudzí jazyk, spievať v kapele atď).

Pomocou tohto článku ti dá Aileen svoje vlastné nápady, ako môžeš aj ty naplniť svoj cestovateľský sen a byť pritom finančne nezávislý. Zdieľa v ňom nielen svoje vlastné skúsenosti, ale aj rady jej priateľov, ktorí sú blogermi na voľnej nohe.

1. Pracuj ako digitálny nomád

Takto začala Aileen potom, ako podala výpoveď v práci. Byť „digitálnym nomádom“ jednoducho znamená plné využitie technológie okolo teba za účelom práce na diaľku. Dovolí ti to zarábať kedykoľvek a kdekoľvek. Po pravde, ak si čo i len trocha kreatívny, môžeš takmer akékoľvek zamestnanie premeniť na digitálne.

„Našla som si stabilnú, dobre platenú on-line prácu vo švédskej firme. Išlo o zákaznícky servis, kontrolu nad produktami, klasický marketing a marketing na sociálnych sieťach. Po fungovaní v tejto firme, kde som nabrala skvelé skúsenosti, sme sa s priateľom rozhodli založiť si vlastné podnikanie. Ide o online obchodovanie na Amazone s vlastnými produktami. “

Ďalšie možnosti, kde sa uplatniť ako digitálny nomád:

 1. Konzultácie a koučovanie

Ak si odborník v určitej oblasti (finančný manažment, organizovanie udalostí, práca s nehnuteľnosťami), môžeš ponúkať konzultácie on-line. Na stránkach ako je www.skillshare.com môžeš budovať svoj pasívny príjem pomocou prípravy kurzov v oblasti, ktorej rozumieš.

 1. On-line podnikanie

Vlastnému on-line podnikaniu cez www.amazon.com sa venujem aj Aileen, na predaj sa dá využiť aj stránka www.etsy.com alebo www.ebay.com. Ďalšou možnosťou je vybudovať si vlastnú značku, pod ktorou budeš predávať e-knihy, hry, aplikácie alebo ponúkať služby ako je programovanie, tvorenie webových stránok, plánovanie dovoleniek, úprava blogov.

 1. Blogovanie + vlogging o cestovaní, móde, životnom štýle…

Blogovanie si vyžaduje veľa práce a kreativity, ale úsilie prináša mnohé platené príležitosti. Spoločnosti a značky ti časom zaplatia za ich propagáciu, alebo ti darujú zdarma službu, napríklad pobyt, letenku či  dobrú večeru. Môžeš využiť affiliate marketing (finančná odmena za privedenie zákazníkov) , na ktorom sa dá tiež pekne privyrobiť.

Pokiaľ ide o „vlogging“, hovoríme o súčasnom a populárnom spôsobe video-blogovania. Keď sa staneš partnerom YouTube, návratnosť vloggovania môže byť obrovská. Medzi najobľúbenejšie patria make-up tutoriály, videá o móde, celebritách a vtipné scénky. Neverili by ste, ale zarobiť milióny sa dá aj nahrávaním sa pri hraní hier( šialené, ale ak si pozrieš www.twitch.tv, uveríš).

 1. Virtuálny asistent

 • zákaznícky servis, vkladanie údajov, spracovanie dát, vybavovanie emailov, on-line prieskumy
 • písanie obsahov / copywriter (píše reklamné a marketingové texty), editor , právne a finančné poradenstvo, technické služby
 • grafický dizajn, HTML, programovanie, Web Design, tvorba webu, video / audio editácia

2. Doučovanie a poradenstvo

 1. Výučba anglického jazyka v zahraničí

Ak hovoríš anglicky, alebo už máš skúsenosti s výučbou, tak krajiny, v ktorých angličtina pre ľudí nie je materinským jazykom, by sa mali stať tvojou nasledujúcou destináciou. Nemusíš sa obávať, niektoré školy alebo jazykové centrá vyžadujú len bakalársky titul + znalosť anglického jazyka. Existuje veľa kurzov a certifikátov, ktoré môžeš získať on-line, napríklad na www.premiertefl.com.

Najlepšie destinácie kam môžeš zamieriť:

ÁZIA

Japonsko, Čína, Kórea a Thajsko sú krajiny, kde práve teraz najviac potrebujú učiteľov angličtiny. Ak nevieš, kde sa máš uplatniť, tak skús stránku: www.eslcafe.com.

JUŽNÁ AMERIKA

Ak sa chystáš cestovať po Latinskej Amerike, odporúčam ostať ako učiteľ angličtiny na voľnej nohe. Dobré informácie nájdeš na  www.volunteerlatinamerica.com.

EURÓPA

Španielsko, Turecko, Rusko, Nemecko a Česká republika sú krajiny, ktoré stále potrebujú nových učiteľov jazyka. Pomôže ti www.goabroad.com/teach-abroad.

foto: elitedaily.com

 1. On-line učiteľ

Skvelé webové stránky na začiatok sú www.tutor.com, www.verbling.com, www.kukuspeak.com. Vlastnú výučbu môžeš viesť aj prostredníctvom video hovoru, kde môžeš viesť svoju hodinu z pohodlia hojdacej siete niekde na pláži :)

 1. Vedúci v letnom tábore

Pokiaľ máš rád prácu s deťmi, kempovanie a rôzne hry, môže byť práve toto to pravé pre teba! Okrem toho, že dostaneš zaplatené, tiež získaš bezplatnú stravu a ubytovanie. Ak chceš nájsť  príležitosti vyskúšaj  www.supercamps.co.uk, www.pgl.co.uk, www.eurocamp.com alebo www.actionquest.com

 1. Prekladateľ

Hodinka alebo dve strávené prekladom denne ti privedú do peňaženky viac peňazí a ako bonus sa zdokonalíš v cudzom jazyku!

3. Opatrovateľka

Aileen pozná osobne niekoľko bloggeriek, ktoré pri cestovaní alebo štúdiu v zahraničí robia opatrovateľku detí. Rodina im samozrejme poskytuje ubytovanie, stravovanie a plat.  Krajiny, v ktorých sa uplatníš ako opatrovateľka, sú USA, Kanada, Austrália a Nový Zéland, či Veľká Británia.

Ak však hľadáš niečo krátkodobé, toto nemusí byť pre teba ideálne, pretože väčšina zmlúv je robených na 6 a viac mesiacov. Ale stojí to za pokus! Okrem toho, organizácie, ktoré zabezpečia prácu opatrovateľky, ti dokonca pomôžu dostať víza. Viac informácií nájdeš na www.greataupair.com, www.iapa.org www.europa-pages.com/au_pair/ alebo na www.transitionsabroad.com.

4. Neplatená práca a aktivity

Výmenou za prácu, ktorú urobíš, ti bude poskytnuté zdarma ubytovanie a strava. To znie celkom fajn, ak chceš precestovať svet a už máš čosi vo vačku, všakže? Ak ešte nemáš nasporené, môžeš neplatené práce kombinovať s on-line podnikaním a ušetríš si na náklady spojené s hotelmi a drahými reštauráciami.

 1. CouchSurfing

Medzi najobľúbenejšiu stránku na hľadanie hostiteľov je www.couchsurfing.org. Dôvodom je to, že profil každého hostiteľa je komentovaný skúsenosťami ľudí, ktorí u neho boli ubytovaní. Takže, čo je to CouchSurfing? Je to v podstate termín, ktorým sa označuje pobyt zadarmo. Môže to byť nocľah na  pohovke, na zemi v spacáku, alebo aj samostatná izba. Ako couchsurfer tak spoznáš miestnych ľudí, ktorí ti radi venujú svoj čas a povodia ťa po okolí.

 1. Výmena domov

Doslova to znamená, že u teba doma zostane rodina, alebo len jednotlivec na pár dní a na oplátku sa u nich môžeš ubytovať ty. Dobré informácie získaš www.homeexchange.com.

 1. Práca v hosteli

V niektorých ubytovniach ti poskytnú ubytovanie zadarmo za to, že im pomôžeš upratať, vyprať, navariť. Informuj sa e-mailom u konkrétneho hostelu, alebo skús stránky: www.hosteltraveljobs.com,  www.hosteljobs.net.

 1. Dobrovoľníctvo

Existuje príležitosť zapojiť sa do charitatívnych skupín, tie však majú vysoké registračné poplatky, čo je v rozpore s ich myšlienkou. Alebo môžeš dobrovoľne pracovať v hoteloch, reštauráciách, baroch či na farmách výmenou za ubytovanie a stravu. Takúto formu dobrovoľníctva ponúkajú na stránkach: www.workaway.info, www.anyworkanywhere.com, www.overseasjobs.com, www.fruitfuljobs.com, alebo www.pickingjobs.com.

 1. Opatrovanie zvierat a stráženie domácnosti

Dostaneš k dispozícii dom alebo domáceho miláčika na stráženie a je ti k dispozícii ubytovanie, zatiaľ čo je rodina odcestovaná. Takúto príležitosť dostaneš na www.trustedhousesitters.com, www.mindmyhouse.com alebo na www.housecarers.com.

5. Tradičné zamestnania cestovateľov

 1. Umelec, módny návrhár, vizážista, výtvarník, hudobník
 2. Pouličný umelec
 3. Biológ , Geológ
 4. Kariéra vo filme, režisér, herec, producent
 5. Práca na výletnej lodi
 6. Letuška , Pilot
 7. Fotograf na voľnej nohe
 8. Sprievodca , Delegát
 9. Inštruktor tanca, jógy

Ak si si už našiel svoju vysnívanú destináciu, dúfame, že tento článok ti pomohol s výberom zamestnania, ktoré ti umožní venovať čas na spoznávanie, a taktiež ti zabezpečí príjem na pohodlný život dobrodruha. Či už si vyberieš dráhu podnikania, marketingu, učenia jazyka, odhodláš sa na dobrovoľnícku činnosť, alebo sa z teba stane bloger, ak máš v sebe silu a  motiváciu, dokážeš to!

zdroj: www.iamaileen.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech