Postrelili 4 policajtov. Toto je domáci terorizmus, vyhlásil Trump a hovorí o povolaní armády, ktorá to „rýchlo vyrieši“

  • Trump pohrozil, že proti protestujúcim nasadí armádu
  • „Toto nie sú pokojné protesty, toto je domáci terorizmus,“ povedal Trump
donald trump usa
TASR/AP/Patrick Semansky
  • Trump pohrozil, že proti protestujúcim nasadí armádu
  • „Toto nie sú pokojné protesty, toto je domáci terorizmus,“ povedal Trump

Americký prezident Donald Trump odsúdil „domáci terorizmus“ po tom, čo vo viacerých mestách pokračovali protesty vyvolané smrťou Afroameričana Georgea Floyda. Toho minulý pondelok v meste Minneapolis počas zásahu usmrtil belošský policajt. Informovala o tom v utorok agentúra AP.

„Toto nie sú pokojné protesty, toto je domáci terorizmus,“ povedal Trump v Bielom dome vo Washingtone v čase, keď polícia pred sídlom amerických prezidentov rozháňala demonštrantov slzotvorným plynom.

Trump tiež vyzval guvernérov jednotlivých štátov Únie, aby v záujme obnovenia poriadku nasadili proti protestujúcim „dostatočný počet príslušníkov Národnej gardy“, ktorí „ovládnu ulice“. Ak podľa Trumpa guvernéri nezakročia, povolá do ulíc príslušníkov ozbrojených síl USA, ktorí „za nich problém rýchlo vyriešia“.

floyd usa
zdroj: TASR/AP/Rebecca Blackwell

Trump následne prešiel pešo z Bieleho domu ku Kostolu svätého Jána známeho ako „kostol prezidentov“, ktorý v nedeľu počas nepokojov čiastočne poškodil požiar. „Máme úžasnú krajinu,“ povedal pred kostolom americký prezident s Bibliou v ruke. 

George Floyd zomrel pred týždňom v Minneapolise v štáte Minnesota pri zásahu belošských policajtov, keď ležal spútaný na zemi a jeden policajt mu niekoľko minút kľačal na krku. Po zatknutí sa sťažoval, že nemôže dýchať, nakoniec prestal rozprávať a v nemocnici ho vyhlásili za mŕtveho. Jeho smrť, ktorú okolostojaci nakrútili na video, vyvolala v mestách po celých USA protesty, ktoré vyústili do násilností.

4 policajti postrelení

Štyroch zranených policajtov si vyžiadala streľba, ku ktorej došlo v pondelok neskoro večer v meste St. Louis v americkom štáte Missouri. Stalo sa tak po tom, čo spočiatku pokojný protest proti policajnému násiliu prerástol v noci do násilností. Informovala o tom v utorok agentúra AP s odvolaním sa na miestnu políciu.

Policajtov previezli do tamojšej nemocnice so zraneniami, ktoré nie sú „život ohrozujúce“, napísala polícia v príspevku na Twitteri. Kto presne strieľal, nebolo bezprostredne jasné.

V pondelok popoludní miestneho času sa pred budovou súdu v centre St. Louis zišlo na pokojnom proteste niekoľko stoviek ľudí vrátane starostky Lydy Krewsonovej.

Demonštranti sa však neskôr zhromaždili pred policajnou centrálou, kde ich policajti rozháňali slzotvorným plynom. Niektorí protestujúci rozbili výklad na obchode v centre mesta, ukradli z neho časť tovaru a následne obchod podpálili.

Ku chaosu v St. Louis došlo v čase, keď vo viacerých amerických mestách pokračovali protesty vyvolané smrťou Afroameričana Georgea Floyda.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech