Toto je miesto, kde môžeš legálne držať 50 gramov marihuany pre osobnú spotrebu

  • Domácnosť môže pestovať do štyroch rastlín konope a osoba dve rastliny
  • Má to však svoj háčik, užívatelia sa stále môžu dostať pred súd
BeFunky-collage
Unsplash
  • Domácnosť môže pestovať do štyroch rastlín konope a osoba dve rastliny
  • Má to však svoj háčik, užívatelia sa stále môžu dostať pred súd

Austrálske hlavné mesto Canberra sa stalo prvým mestom v Austrálii, ktoré zlegalizovalo používanie marihuany aj na osobnú spotrebu. Informoval o tom Dailymail.co.uk.

Stalo sa tak po tom, ako radnica hlavného mesta prijala nový zákon o užívaní konope. Obyvatelia, ktorí majú viac ako 18 rokov, budú môcť držať pri sebe najviac 50 gramov marihuany a pestovať štyri rastliny konope na domácnosť a dve rastliny konope na osobu. Zákon prichádza do platnosti od januára 2020.

Tieto právne predpisy sú však v rozpore so Spoločenstvom národov Veľkej Británie (Commonwealth), ktorých členom je aj Austrália. Spoločenstvo národov bude môcť zrušiť tento zákon iba v prípade, aby bol v súlade s existujúcimi pravidlami.

zdroj: Unsplash

„Zákon úplne neodstráni riziko v štátoch Commonwealthu,“  vysvetľuje člen radnice hlavného mesta Gordon Ramsey.

Keďže je tento zákon v rozpore so zákonmi Spoločenstva národov, bude stále možnosť zatknúť osoby, ktoré porušujú pravidlá Spoločenstva národov Veľkej Británie.

Súčasne boli obyvatelia hlavného mesta varovaní, že tu stále existujú právne predpisy v kontexte marihuany, ktoré ich dokážu potaviť pred súd, ako je napríklad obchodovanie s konope a podobne.

Nové pravidlá však obmedzujú užívanie marihuany napríklad na verejnosti alebo v blízkosti detí. Ak budú chcieť pestovať konope, musí to byť na takom mieste, kde nemá verejnosť prístup.

Ako je to na Slovensku?

Na Slovensku je pestovanie konopy zakázané. Zaobchádzanie s rastlinou rodu konope a jej produktmi upravuje zákon omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch.

Prechovávanie omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov pre vlastnú potrebu nie je už samostatným trestným činom.

Kanabisové produkty z rastlín rodu Cannabis sú na Slovensku zaradené do najpríšnejšej skupiny omamných látok.

Za porušenie týchto zákonov hrozí trest odňatia slobody až do 10 rokov v závyslosti na tom, koľko gramov látky máš pri sebe.

Zdroj: Twitter, Abc, Dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech