Tento neobyčajný vodopád je najkrajším kúskom na Slovensku

  • Veľkosťou a mohutnosťou Slovensko a jeho vodopády obzvlášť nevynikajú, ale môžeme sa pochváliť početnosťou, nakoľko evidovaný počet vodopádov u nás presahuje dve stovky. Vzhľadom k rozlohe Slovenska je to určite unikát.
lo
facebook.com/lucansky.vodopad
  • Veľkosťou a mohutnosťou Slovensko a jeho vodopády obzvlášť nevynikajú, ale môžeme sa pochváliť početnosťou, nakoľko evidovaný počet vodopádov u nás presahuje dve stovky. Vzhľadom k rozlohe Slovenska je to určite unikát.

Kúpeľná obec Lúčky leží neďaleko Veľkého Choča v Dolnom Liptove. Okrem toho, že sa právom pýši prívlastkom „kúpeľná“, má ešte niečo, čo ju robí jedinečnou – Národnú prírodnú pamiatku Lúčanský vodopád.

Pre zaujímavosť treba pripomenúť, že len 5 vodopádov predstavujúcich najvýznamnejšie prírodné dedičstvo nášho štátu bolo Ministerstvom životného prostredia vyhlásených za národné prírodné pamiatky – medzi nimi aj spomínaný Lúčanský vodopád, ktorý je národnou prírodnou pamiatkou od roku 1974.

Vodopád je veľkou raritou aj preto, že leží uprostred dediny. Je 12 metrov vysoký, kaskádovitý a padá z okraja travertínovej terasy do malého jazierka. Samotný potok Lúčanka alebo Teplianka, nie je ničím zaujímavý, ale jeho prítoky sú sadrovcovo-zemité teplice, ktoré obohatili výzdobu vodopádu tým, že pretekali ponad spomínané travertínové terasy, z ktorých vodopád dopadá dolu.

 

Lúčky ležia neďaleko Ružomberka na starej ceste, spájajúcej stred Liptova s Oravou. Neďaleko sa nachádzajú aj pozostatky Liptovského hradu, ktorý sa týčil nad starou obchodnou a vojenskou cestou z Poľska do Uhorska. Na hrad sa dá dostať z Lúčok cez Kalameny.

 

Kalameny – prirodny termálny prameň

 

Termálny prameň v Kalamenoch tvorí umelý vrt z roku 2000 s teplou vodou – približne 33°C. Okolo vrtu bolo vybudované umelé jazierko s rozmermi 20×10 metrov, čo umožňuje kúpanie aj mimo letného obdobia. Voda má silný sírny zápach a kúpe sa tu zadarmo.

 

Veľký Choč


Choč je považovaný za jeden z najkrajších vrchov Slovenska, z výborným kruhovým výhľadom. Jeho územie je jedinečné a od roku 1982 je národnou prírodnou rezerváciou. Výstup na Veľký Choč je stredne náročný s veľkým prevýšením približne 1000 m. Hoci ide o vysoké číslo, nejde o najnáročnejší variant výstupu.

Za dobrej viditeľnosti sa do kruhového rozhľadu z Veľkého Choča zmestia všetky okolité vyššie pohoria Západných Karpát. Na severe vidieť Babiu horu a Pilsko, na východe Tatry s Roháčmi, na juhovýchode Nízke Tatry, na juhozápade Veľkú Fatru a na západe Malú Fatru.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá