Toto je najlepšie platený job roku 2019 na Slovensku. Majú sa okolité krajiny lepšie ako my?

  • Sumarizácie sú pre koniec roka veľmi typické, pracovnú sféru nevynímajúc
  • Pozreli sme sa na pozíciu, ktorá bola v roku 2019 najlepšie zaplatená
  • Zistili sme, ako sú na tom krajiny V4 v porovnaní so Slovenskom
najlepsie platy
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Sumarizácie sú pre koniec roka veľmi typické, pracovnú sféru nevynímajúc
  • Pozreli sme sa na pozíciu, ktorá bola v roku 2019 najlepšie zaplatená
  • Zistili sme, ako sú na tom krajiny V4 v porovnaní so Slovenskom

Slovenskom panuje taký stereotyp, že najlepšie zarábajúce pozície sú v IT sektore. Ak si to myslíš aj ty, nie si od pravdy ďaleko. Na verejných pracovných portáloch bola v tomto roku najvyhľadávanejšou pozícia robotníka. S touto štatistikou prišiel Grafton Slovakia, pretože takýto všeobecný termín bol do ich vyhľadávača zadaný najviac krát.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Najlepšie platený job

Odhliadnime teraz na chvíľu od štátnej správy, verejných či politických funkcií. Tie najvyššie sú prirodzene, ohodnotené najlepšie. Treba byť realistom.

Na zozname najlepšie platených pracovných ponúk je číslom jedna CFO, čo v preklade znamená pozíciu finančného riaditeľa. Ten si v roku 2019 zarobil v priemere od 4 500 do 7 000 eur. Záleží samozrejme od spoločnosti, v ktorej takýto človek svoju prácu vykonáva.

Nasleduje už spomínaný IT sektor. Tu sa podľa slov marketingovej manažérky personálnej agentúry Grafton Recruitment Jitky Součkovej umiestnil riaditeľ spoločnosti zameranej na informačno-komunikačné technológie a inovácie. Výška jeho mesačného platu sa pohybuje v rozmedzí od 5 000 do 6 000 eur.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Treba dodať, že ide o základnú mzdovú zložku a akékoľvek odmeny či variabilné čiastky, ktoré sa k nemu priratúvajú, nie sú zarátané.

Regionálne rozdiely

Obe platové pozície boli zaznamenané v Bratislavskom regióne a konkrétne v Bratislave. Hoci sa mzdové rozdiely naprieč regiónmi postupne stierajú, ešte stále sú v hlavnom meste najvyššie. Platí však, že v IT sektore je to o niečo veselšie, ako pri iných pracovných pozíciách.

Zatiaľ čo Java/C# programátor s päť či viacročnými skúsenosťami zarobí v Bratislave približne 3 700 eur, v Prešovskom kraji je stropom 2 300 eur – o 900 eur menej ako v Košickom kraji. Aj najnižší príjem na tejto pozícii v hlavnom meste, a to 2 500 eur, je vyšší od uvedeného prešovského maxima,“ vysvetľujú odborníci z agentúry Grafton, ktorí v poslednom štvrťroku 2019 realizovali rozsiahly mzdový prieskum.

Výsledky pochádzajú z hodnotenia v 8 krajoch, 7 segmentoch a na 213 pozíciách. A sumy sú tentokrát vypočítané aj s variabilnou zložkou. Dôležitou informáciou je aj to, že ide o nástupné platy uchádzačov.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

To, o aké percento sa platy v týchto rezortoch dvíhajú medziročne, sme sa opýtali spoločnosti Grafton Slovakia aj Profesia.sk.

Je na tom V4 lepšie?

Podobný prieskum bol robený aj v krajinách V4. Programátor so spomenutým zameraním a praxou si mesačne môže prilepšiť v Maďarsku až o 4 800 eur, v Česku o 4 700 eur a v Poľsku o 3 950 eur, uvádza v tlačovej správe agentúra Grafton Slovakia s tým, že údaje sú prerátané na eurá z forintov, korún a zlotých podľa kurzov NBS a zaokrúhlené na 50 eur.

Najviac sa teda oplatí pracovať v Budapešti, dokonca ešte viac, než v našom hlavnom meste. Je teda jasné, že Slovensko prím nehrá. Podľa správy Graftonu žije príjmový kráľ či kráľovná medzi marketingovými riaditeľmi v rámci V4 v Poľsku v Mazovskom vojvodstve, do ktorého patrí Varšava. Mesačne zarobí 7 000 eur.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech