8 dôvodov, prečo majú bystrí ľudia radi sarkazmus

  • Niektorí hovoria, že sarkazmus je len spôsob, ako ublížiť ostatným ľuďom, obranný mechanizmus ľudskej bytosti. Ale štúdie už ukázali, že ľudia, ktorí milujú sarkastické vtipy sú inteligentní a výreční
  • Tu je 8 dôvodov, ktoré dokazujú, že sarkazmus je skvelá vec
Bez názvu
Emefka
  • Niektorí hovoria, že sarkazmus je len spôsob, ako ublížiť ostatným ľuďom, obranný mechanizmus ľudskej bytosti. Ale štúdie už ukázali, že ľudia, ktorí milujú sarkastické vtipy sú inteligentní a výreční
  • Tu je 8 dôvodov, ktoré dokazujú, že sarkazmus je skvelá vec

Každý z nás potrebuje nejakú životnú stratégiu na zvládnutie dní, ktoré by sme najradšej úplne zrušili. Niektorí ľudia si osvoja takzvanú pozitívnu stratégiu, kedy hľadajú aj na 2-hodinovom meškaní vlaku niečo pozitívne. Iní prekonajú takzvaný „Deň blbec“ aktivitami, vďaka ktorým sa aspoň na chvíľu cítia znova plní endorfínov.

A potom sme tu my. Ľudia chŕliaci sarkastické poznámky pri každej možnej situácii. Určite to má aj svoje odvrátené stránky. Naozaj kvalitný sarkazmus jednoducho slabší jedinci nezvládajú. Väčšinou preto, že ho nepochopia, cítia sa dotknutí alebo sa v sarkastickej poznámke nájdu. Sarkazmus je však skvelým životným nástrojom, ktorý nám pomáha vyťažiť čo najviac aj z tej najťažšej situácie. 

1. Sarkazmus je znakom vysokej inteligencie

Štúdie ukazujú, že mozog musí pracovať rýchlejšie, aby pochopil sarkazmus. To znamená, že sarkastickí ľudia majú rýchlu myseľ.

2. Držia kľúčovú komunikačnú zručnosť pevne vo svojich rukách

Podľa lingvistu z akadémie McAllister, sarkazmus je takmer ako hlavný jazyk v modernej spoločnosti. Sarkastickí ľudia sú vždy stredobodom pozornosti a nezostávajú na vedľajšej koľaji s pocitom nudy a nešťastia.

3. Milovníci sarkazmu sú tvrdý oriešok

Sarkastickí ľudia sú dosť bystrí nato, aby si nebrali všetko k srdcu. Môžu nielen vydržať údery, ale sú aj výzvou pre iných ľudí. Je ťažké predstaviť si takú osobu ako obeť, nie?

zdroj: giphy

4. Sarkazmus je užitočný pre naše duševné zdravie

Podľa štúdie neuropsychológov z Kalifornskej univerzity neschopnosť osvojiť si sarkastické reakcie môže byť varovaním o rozvíjajúcom sa ochorení mozgu. Ak chcete zostať zdraví, musíte používať sarkastické poznámky častejšie.

5. Sarkastický spoločník pomáha svojim priateľom a príbuzným, aby sa stali múdrejšími

Neustálou komunikáciou s ostatnými, milovníci sarkazmu začnú ovplyvňovať myslenie iných ľudí. Takže ak pôjdete spolu nakupovať, alebo budete pozerať televíziu, alebo robiť čokoľvek iné spoločne, časom budete schopní lepšie chápať interné sarkastické vtipy.

6. Majstri sarkazmu ťa môžu „zložiť“ len jedným slovom

Milovníci sarkazmu si vo vojne slov vystačia aj s málom. Dokonca aj keď ich niekto uráža, oľutujú to – niekedy slová bolia viac než päste a palice.

7. Môžu ťa súčasne uraziť aj rozosmiať

“Nevyšplhal som sa na vrchol potravinového reťazca, aby som bol vegetarián, ale pri tebe môžem urobiť výnimku.” Je veta, ktorá môže znieť vtipne, až kým sa nezamyslíš: “Počkať! Práve urazil môj spôsob života … alebo by som mal povedať „Ďakujem”?

8. Majú priateľov, ktorí ich naozaj majú radi

Sarkazmus sa v priateľstve môže stať výzvou. Nie všetci ľudia môžu vydržať nekonečné sarkastické vtipy a vtipné poznámky. Možno je to ťažké priateliť sa so sarkastickou osobou, ale je to určite zábavné. Zvlášť po chvíli, kedy si môžete vymieňať vtipy, ktorým nikto okrem vás nebude rozumieť.

zdroj: emefka

Prečo je však sarkazmus v živote tak účinný a na Slovensku veľmi obľúbený?

Kladie veci do perspektívy

Sarkastické typy ľudí len zriedka prežívajú hlboké emócie plné vášne. Na druhej strane sú zase ľudia, ktorí sa po každom novom romániku z horúčky sobotňajšej vodky v bare tvária, že našli životnú lásku. Alebo ako keby bol každý malý životný neúspech neprekonateľný zdrvujúci úder a ich život stratil zmysel. Ľudia plní sarkazmu o takýto typoch ľudí skôr vtipkujú.

Niekedy sa môže zdať, že nie sme schopní naplno prežívať hĺbku a podstatu ľudskej osobnosti. V skutočnosti nás to len drží nad vecou v každej nepríjemnej situácií. Ak veci neberieme príliš vážne a nepreciťujeme ich do hĺbky, nemáme potom ani potrebu prehnane reagovať na životné sklamania. A vytáčať svojím správaním iných ľudí.

Udržuje veci vo vtipnej rovine

Ak je sarkazmus aplikovaný správne, vie ľudí naozaj pobaviť. A o to práve ide, humor je jednou z najlepších metód, ako sa dostať z nepríjemných situácie. Je dusno na pracovnom meetingu? Na odľahčenie situácie nepomôže nič tak dobre ako sarkastická poznámočka.

Vyselektuje ti pravých priateľov, ktorí stoja za to

U niektorých ľudí sarkazmus podnecuje negatívne správanie. Každý má na vec iný názor, a preto si o tebe môže veľa ľudí myslieť, že si nepríjemný a drzý alebo na silu vtipný. Iní zase reagujú vľúdnejšie a zdá sa im akoby im ten druhý hovoril priamo z duše. Ak si teda nemieniš odpustiť pár sarkastických poznámok na adresu druhých, buď pripravený, že slabšie povahy to zrejme od teba odláka, ale tí praví s tebou zostanú.

Ako raz povedal Oscar Wilde: „Sarkazmus je najnižšou formou vtipu, ale najvyššou formou inteligencie“. Jeho zložkami sú cynizmus a povýšeneckosť. Na rozdiel od irónie odmieta ďalšiu komunikáciu a vyjadruje aj určitý stupeň pohŕdania.Sarkazmus stimuluje kreativitu, tvorbu nových myšlienok, pochopenie či inovatívne a užitočné riešenia problémov. Logicky z toho vyplýva, že čím viac Slovákov si osvojí sarkazmus, tým v lepšej atmosfére si tu budeme nažívať.

Zdroj: wikipedia, lifehack.com, interez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech