Toto je odpoveď na otázku, prečo tvoje novoročné predsavzatia nefungujú

  • Nový rok - nový štart s čistým štítom a skvelá príležitosť pre zmenu? Áno aj nie. Aj ty možno opäť podľahneš davovej psychóze a dáš si predsavzatie, ktoré "tentokrát už určite dodržíš". No ešte skôr, kým k tomu dôjde, nerob to. Alebo aspoň nie tak, ako si to robil doteraz.
collage
  • Nový rok - nový štart s čistým štítom a skvelá príležitosť pre zmenu? Áno aj nie. Aj ty možno opäť podľahneš davovej psychóze a dáš si predsavzatie, ktoré "tentokrát už určite dodržíš". No ešte skôr, kým k tomu dôjde, nerob to. Alebo aspoň nie tak, ako si to robil doteraz.

Pýtaš sa prečo? Zamysli sa, koľkokrát si si po bujarej silvestrovskej party hovoril, že už nikdy nebudeš piť, že sa budeš zdravšie stravovať, schudneš, budeš produktívnejší, budeš viac šetriť či zarábať viac peňazí? Čo z toho ti naozaj vyšlo?

Nedopadlo to náhodou tak, ako keď po vianočnom obžerstve prisaháme, že už sa koláča nedotkneme? A pritom už na druhý deň zlyhávame. My by sme ti vedeli rozprávať, koľko koláčikov a čokolád sa v redakcii zjedlo tesne po vyslovení takéhoto výroku :). Skrátka a jasne, klasické predsavzatia nie sú spôsobom, ako spraviť svoj život lepším. Tu sú dôvody prečo:

201312-w-best-places-to-spend-nye-bratislava

Foto: travelandleisure.com

Príliš vágne

Dať si sľub, že v roku 2017 schudneš alebo budeš cvičiť, je veľmi vágne a všeobecné. Ak schudneš kilo, budeš mať pocit, že je tvoje predsavzatie naplnené? Ak budeš v novom roku cvičiť raz za dva mesiace, bude to stačiť? Tvoje svedomie nebude spokojné a o rok si budeš dávať opäť rovnako hlúpe predsavzatie a podporíš tak tento nezmyselný kolobeh.

Ak už sa chceš vydať na cestu za svojím „lepším ja“, musíš si nastaviť konkrétnejšie a uchopiteľnejšie ciele, ktoré budú merateľné. Keď sa rozhodneš, že schudneš 5 kíl, 5 centimetrov v páse, budeš chodiť do posilky aspoň raz za týždeň, alebo zvýšiš svoju maximálku na bench o 15 kíl, budeš o rok presne vedieť zmerať, či si svoj cieľ dosiahol.

newyrresolution

Foto: computerguys.sg

 

Nerealistické

O nič lepšie nie sú uletené ciele, ktoré nemáš šancu dosiahnuť ani pri najpevnejšej vôli. Je dobré mať sebavedomie, no preceňovať svoje schopnosti ti môže priniesť viac škody ako úžitku. Ak si sľúbiš, že každý deň zabehneš 10 kilometrov, pričom si v živote behal len na „telesnej“ okolo dvora, vážne ublížiš svojmu egu a možno aj zdraviu.

running-facts-fasted-cardio

Foto: muscleandfitness.com

Aj keby si chcel, bude ti trvať možno aj mesiace dostať sa na požadovanú úroveň, a pri vypätom tempe môžeš vyhorieť. Daj si preto realistický cieľ. Čo tak napríklad zabehnúť prvý mesiac raz za týždeň 4 kilometre, pričom každý mesiac svoju trasu predĺžiš o ďalší? Uvidíš ako sa budeš zlepšovať a nebudeš sklamaný z okamžitého neúspechu.

Okrem fyzických schopností a predispozícií treba brať do úvahy aj časové či finančné možnosti. Márne budeš chcieť každý deň dve hodiny venovať tréningu či čítaniu, ak budeš mať dve práce, školu a priateľku. Treba si určiť priority. Ak máš hlboko do vrecka, tak drahé kurzy či kupovanie výhradne bio potravín, tiež nebude to pravé.

diary-633245

Foto: express.co.uk

Chýba stratégia

Ak si nezvolíš ciele, ktoré sú prepojené s konkrétnou stratégiou, radšej si nedávaj žiadne. Stratégia by mala obsahovať čo najkonkrétnejšie body, ako svoj cieľ dosiahneš. Oplatí sa „rozkúskovať“ si plán na mesiace, týždne či dni tak, aby si presne vedel, čo kedy robiť pre dosiahnutie cieľa a vedel sledovať, ako sa ti darí v plnení plánu.

vocabulary-builder

Foto: learnoutlive.com

Tak napríklad: Chceš sa naučiť lepšie po anglicky. Čo to znamená? Chceš vedieť o 10 nových slov viac alebo pokročiť na úroveň C1? Rozmysli si, kam sa chceš dostať a potom urči cieľ. Tak napríklad sa za rok naučíš 1 000 nových slovíčok. Neznie to veľmi realisticky, však? Rozdeľ si však plán na týždne či dni. Rok má 250 pracovných dní. Tisíc deleno 250 sú štyri.

Predstav si, že by si sa každý pracovný deň naučil 4 nové slová. Efektívne a dosiahnuteľné, no nie? :) Samozrejme by bolo dôležité používať slová aj vo vetách, opakovať si ich a precvičovať ich v praxi. Tu však vidíš príklad strategického plánovania, vďaka ktorému môže byť predsavzatie naplnené.

Start on January 1

 

Foto: gretchenrubin.com

Reminder

Kľúčovým faktorom pri akomkoľvek cieli, je motivácia. Zamysli sa, prečo chceš dosiahnuť konkrétny cieľ? Čo sa tým zmení? Mnohé predsavzatia sa nenaplnia, pretože k zmene nie sme dosť motivovaní. Tú lepšiu prácu si nakoniec nebudem hľadať, veď tu zarobím slušne a nič lepšie aj tak nenájdem. Naozaj?

Spomeň si, aké sú tvoje kariérne sny, čo všetko si chcel dosiahnuť. Ak je motivácia dosť silná, vždy sa nájde cesta. Vyrob si nejaký „reminder“, ktorý ti bude každý deň tvoj cieľ pripomínať. Skvelé sú napríklad „vision boardy“, na ktorých si vytvoríš koláž svojich cieľov a každý deň ich budeš mať pred očami a pripomenú ti dôvod, prečo to robíš.

visionboard5

Foto: pinterest.com

Zlyhávanie predsavzatí zapríčiňuje tiež fakt, že si ich hovoríme len pre seba. Ak si povieš, že budeš menej prokrastinovať, budeš pri zlyhaní cítiť hanbu len sám voči sebe. Ak však verejne vyhlásiš, že už bolo dosť zabíjania času na internete a namiesto toho si každý deň prečítaš 50 strán z knihy, dávaš tým záväzok aj svojim známym. Plnenie predsavzatia im dokážeš tak, že im budeš pravidelne odporúčať knižné novinky, bežecké úspechy zas môžeš trackovať prostredníctvom aplikácie. Takýto systém už tak ľahko neoklameš.

Teraz už vieš tie správne „hacks“, ako na to. Držíme ti palce v tvojej ceste za lepším ja a do nového roka prajeme top zážitky!

Zdroj titulnej fotografie: entrepreneur.com/pinterest.com

 

 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá