„Toto je posledný klinec do rakvy slovenského zdravotníctva,“ búri sa asociácia nemocníc. Minister zoškrtal peniaze

  • Slovenská lekárska komora žiada ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, aby sa zasadil o neokliešťovanie rozpočtu
  • Ministerstvo financií rozhodlo o znížení platby poistencom štátu o desiatky miliónov eur
  • Nemocnice to výrazne pocítia najmä v prichádzajúcej tretej vlne epidémie
  • Hrozí, že sestry a lekári zostanú bez výplat
nemocnica kňaz farár
Slovenská nemocnica, ilustračná snímka, TASR/Maroš Černý
  • Slovenská lekárska komora žiada ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, aby sa zasadil o neokliešťovanie rozpočtu
  • Ministerstvo financií rozhodlo o znížení platby poistencom štátu o desiatky miliónov eur
  • Nemocnice to výrazne pocítia najmä v prichádzajúcej tretej vlne epidémie
  • Hrozí, že sestry a lekári zostanú bez výplat

Rozhodnutie Ministerstva financií SR znížiť platbu za poistencov štátu v tomto roku o viac ako 230 miliónov eur je posledným klincom do rakvy zdravotníctva.

Ako uviedla Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), dlhodobo podfinancovaný sektor prichádza o ďalšie zdroje. „Obávame sa, že toto rozhodnutie bude mať priamy dopad na chod nemocníc a ohrozí poskytovanú starostlivosť pre pacientov,“ zdôraznila asociácia.

Návrh zobrať zdravotníctvu stovky milióny eur je podľa nemocníc nepochopiteľný o to viac, že prišiel v roku, keď nemocnice a zdravotníci čelili najväčšej kríze v novodobej histórii Slovenska. „V čase nastupujúcej tretej vlny môže znamenať, že zdravotníctvo bude čeliť krízovej situácii, napríklad nemocnice nebudú schopné vyplácať mzdy lekárom a sestrám,“ myslí si asociácia.

Výzva ministrovi

ANS sa obáva, že ak toto rozhodnutie nebude prehodnotené, slovenské zdravotníctvo sa prepadne do ešte hlbšej krízy. „Vyzývame preto vládu SR a Ministerstvo financií SR, aby sa konečne postavilo za zdravotníctvo, nemocnice a zdravotný personál a nepodkopávalo im nohy v čase, keď potrebujú podporu,“ uzavrela asociácia.

Návrh Ministerstva financií SR na zníženie platieb za poistencov štátu na rok 2021 je podľa Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) len ďalšou ranou pre pacienta.

Každý rok sa pritom vedú diskusie o nedostatku financií v zdravotníctve. Namiesto navyšovania rozpočtu či efektívnych riešení pre lepšie hospodárenie s financiami v zdravotníctve sme sa dočkali návrhu, ktorý má v budúcom roku ukrojiť pacientom ďalších 232 miliónov eur,“ uviedla AOPP, ktorá vyzvala ministra financií, aby ešte zvážil všetky dôsledky tohto návrhu.

Pridáva sa aj SLK

Slovenská lekárska komora je nemilo prekvapená informáciou o návrhu na zníženie platieb za poistencov štátu o 230 miliónov eur. Vo svojom stanovisku upozorňuje na rozpor medzi akceptovaním a zdôrazňovaním významného postavenia lekárov vládou SR.

Ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského žiada, aby sa zasadil o neokliešťovanie rozpočtu. Komora zároveň požaduje, aby navrhované zmeny neboli schválené Národnou radou SR. Plne v tejto záležitosti podporuje vyhlásenie Asociácie nemocníc Slovenska.

Opozičná strana Hlas-SD vyzvala ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, aby sa vzdal svojej pozície v prípade, že sa nepostaví voči snahe ministra financií Igora Matoviča o ušetrenie finančných prostriedkov na platbách zdravotným poisťovniam.

Matovič podľa predsedu strany Hlas Petra Pellegriniho zaslal Ministerstvu zdravotníctva SR otvorený list s návrhom takéhoto rozpočtového opatrenia. Malo by ísť o vyše 230 miliónov eur. Lengvarský požiadavke Matoviča podľa Pellegriniho vyhovel a informoval poisťovne, že za posledný kvartál roka 2021 dostanú o 65 percent peňazí menej, ako mali dostať.

ANS je dobrovoľným, zamestnávateľským, záujmovým, nepolitickým a nezávislým združením. Združuje 78 malých a stredných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení. Zdravotnícke zariadenia združené v ANS zamestnávajú približne 27 300 zamestnancov.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie