Slovensko začalo so zálohovaním. Plastové fľaše ti v obchode vykúpia, len ak sú označené

  • Na Slovensku sa spustil zálohový systém
  • Výška zálohy za každú fľašu bude 15 centov
zálohovanie, plastové fľaše, ekológia, budaj
TASR/Jaroslav Novák
  • Na Slovensku sa spustil zálohový systém
  • Výška zálohy za každú fľašu bude 15 centov

Na Slovensku sa spustil zálohový systém. Výška zálohy za každú fľašu bude 15 centov. Informoval o tom minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO), generálna riaditeľka Správcu zálohového systému Mária Trčková a riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu Správcu zálohového systému Lucia Morvai.

Toto je prelomový okamih, Slovensko začína recyklovať PET fľaše a takisto hliníkové plechovky, ktoré zamorovali slovenské lesy. Tieto fľaše sme chodili vyberať z jazier. Zapĺňali rieky, dostávali sa do horských prostredí a ničili potom moria a oceány,“ uviedol minister a dodal, že možno práve tí, ktorí ich ľahostajne vyhadzovali, ich budú ochotne zbierať.

Systém zálohovania je súčasťou ofenzívy ministerstva proti špine, proti odpadu na Slovensku.

Kľúčovým je písmeno Z

Zálohovanie je osvedčeným riešením pre viac ako miliardu nápojových obalov, ktoré sa ročne na Slovensku uvedú na trh. Dnes väčšina týchto obalov končí tam, kde nemá. Nevytriedené, nerecyklované a veľakrát voľne pohodené v prírode či v našom okolí.

Práve vďaka zálohovaniu by mal byť tomuto koniec. Budeme vedieť zvýšiť aktuálnu úroveň triedenia až na 90 percent a efektívne recyklovať,“ uviedla Trčková s tým, že cieľom je najmä použitie vyzbieraných PET fliaš a plechoviek na výrobu nových.

Každá PET fľaša alebo hliníková plechovka označená písmenom Z bude zálohovateľná za 15 centov. Fľaše sa dajú vrátiť do obchodu buď formou automatizovaného odberu prostredníctvom zálohomatu, alebo v menších predajniach pri pokladni.

V priebehu nasledujúceho polroka, tzn. do konca júna 2022 sa môžete na pulte stretávať aj so starými nezálohovanými obalmi, ktoré sa budú dopredávať. Preto je dôležité všímať si písmeno Z pri čiarovom kóde a iba tieto plastové fľaše a plechovky vracať na odberné miesto. Všetky ostatné obaly, ktoré nie sú označené, patria tak ako doteraz, do žltých nádob na triedený zber,“ uzavrela Lucia Morvai.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie