Toto je projekt Elona Muska, o ktorom vie len málo ľudí, no môže zmeniť svet

  • Elon Musk priniesol revolúciu vo svete elektromobilov, vesmírnej dopravy, solárnej energie a aj v mnohých ďalších oblastiach. Málokto však vie o jeho 15-miliónovom projekte v Tanzanii, ktorého účelom je učiť negramotné deti čítať a písať.
collagepuoiyrztz
wikipedia.org/learning.xprize.org
  • Elon Musk priniesol revolúciu vo svete elektromobilov, vesmírnej dopravy, solárnej energie a aj v mnohých ďalších oblastiach. Málokto však vie o jeho 15-miliónovom projekte v Tanzanii, ktorého účelom je učiť negramotné deti čítať a písať.

Názov projektu je Global Learning XPRIZE, ide o najnovší z pokusov nadácie XPRIZE o revolúciu v nejakej svetovej oblasti. V minulosti sa zaoberali vesmírnymi lietadlami a v súčasnosti vedú aj projekt Preteky na Mesiac.

Tentokrát sa nadácia rozhodla venovať projektu s humanitárnejším zameraním. Cieľom je naučiť nevzdelané deti čítať, písať a počítať. Z výskumov vyplýva, že až okolo 260 miliónov detí na svete nemá prístup k základnému vzdelaniu.

Global Learning XPRIZE má za úlohu to zmeniť. V Tanzánii bude deťom rozdaných 8000 tabletov od Google do 150 dedín. Na týchto tabletoch bude softvér vyvíjaný tímami z XPRIZE určený na pomoc deťom vo veku od 7 do 10 rokov pri samostatnom vzdelávaní.

foto:learning.xprize.org

,,Cieľom je dostať deti na čo najvyššiu úroveň, ale špeciálne ich dostať zo stavu ‚učiť sa čítať‘ do stavu ‚čítaním sa učiť‘,“ povedal Matt Keller, riaditeľ Global Learning XPRIZE.

Monitorovanie úspechu projektu zabezpečia partneri XPRIZE, UNESCO a OSN. Energiu pre tablety bude poskytovať 150 solárnych staníc, jedna na každú dedinu. Každá stanica by mala vydržať 5 rokov. Deti si tablety po ukončení výuky nechajú. XPRIZE dúfa, že ich budú môcť používať na vzdelávanie aj v nasledujúcich rokoch.

,,Je veľmi dôležité poznamenať, že nejde o udržateľný projekt,“ zdôraznil Keller. ,,Neexistuje hardvér, vďaka ktorému by bol projekt udržateľný. Veríme ale, že potlačíme trh takým smerom, aby vznikol hardvér, ktorý udržateľnosť umožní.“

foto: youtube.com

Všetky peniaze na projekt poskytol sám Musk, ktorý sa v Afrike aj narodil. Zatiaľ ide o jeho najväčší filantropický dar. ,,Veríme, že technológia je jediná vec, ktorá môže jedného dňa garantovať vzdelávanie na svetovej úrovni pre každé dieťa na Zemi.“

Ak bude projekt úspešný, tím dúfa, že by mohol byť aplikovateľný aj inde. Mohol by byť napríklad preložený do arabčiny a využitý na vzdelávanie detí sýrskych utečencov.

zdroj: www.iflscience.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech