Toto je prvá krajina sveta, do ktorej odteraz vstúpiš len po zložení eko sľubu

  • Vláda sa pre tento krok rozhodla z dôvodu rastúceho počtu návštevníkov
  • Tzv. „eko sľub“ budú skladať všetci turisti vo forme pečiatky v cestovnom pase
  • Zaviaže ťa k tomu, aby si bol počas svojho pobytu priateľský k životnému prostrediu
2347771522_d23c67af51_o
flickr.com / LuxTonnerre
  • Vláda sa pre tento krok rozhodla z dôvodu rastúceho počtu návštevníkov
  • Tzv. „eko sľub“ budú skladať všetci turisti vo forme pečiatky v cestovnom pase
  • Zaviaže ťa k tomu, aby si bol počas svojho pobytu priateľský k životnému prostrediu

Malý ostrovný štátik Palau nachádzajúci sa v západnej časti Tichého oceánu, sa rozhodol pre inováciu v podobe odvážneho kroku, smerujúceho k ochrane životného prostredia. Vláda totiž zaviedla tzv. „eko sľub“, ktorý bude povinný pri vstupe do krajiny zložiť každý turista priamo vo svojom cestovnom pase.

Palau nadchne každého návštevníka svojou krásou a rôznorodosťou. Nájdeš tu napríklad koralové atoly, ale aj skalné vápencovité ostrovčeky, ako aj magický podmorský svet jazera Jellyfish. Práve táto rôznorodosť, ako aj túžba po nepoznanom a neprebádanom, láka na toto miesto ľudí z celého sveta.

Už 7. decembra 2017 boli návštevníci privítaní úplne iným spôsobom, ako by to očakávali. Namiesto vstupnej pečiatky museli v pase podpísať sľub, ktorý pripomína skôr báseň. To však nie je všetko. Okrem toho sa ti už v lietadle spustí video, ktoré by ti malo prehovoriť do duše ohľadom zodpovedného správania, ale poučí ťa aj o tom, čo sa na ostrove robiť môže a čo nie.

Vďaka krištáľovo čistým vodám, nedotknutým útesom a bohatému morskému životu je štátik Palau považovaný za jedno z najlepších svetových miest na potápanie. Ako väčšina ostrovných štátikov v Tichomorí, aj pre Palau platí, že cestovný ruch je primárnym hnacím motorom jeho ekonomiky. V minulosti však v tomto prípade nemohla byť reč o turistickej destinácii.

V súčasnosti o davy turistov nemá núdzu. Veď už len v uplynulom roku privítal takmer 150 000 návštevníkov z celého sveta, čím v porovnaní s rokom 2010 stúpol ich počet o 70 %. Miestni obyvatelia, ktorých sa v krajine nachádza okolo 20 000, si preto právom začali robiť starosti o nárast negatívneho ľudského vplyvu na životné prostredie.

Turisti totiž vo veľa prípadoch jednoducho nerešpektujú pravidlá ochrany prírodných ekosystémov. Pobúrenie vzišlo predovšetkým zo zachytávania korytnačiek, aby si s nimi návštevníci mohli urobiť selfie, prechádzok po krehkých koraloch, či zanechávania odpadkov na pláži.

„Ochrana je srdcom našej kultúry,“ povedal prezident krajiny Tommy Remengesau. „Spoliehame sa na naše životné prostredie. Ak sa ale naša krásna krajina stratí v dôsledku degradácie životného prostredia, budeme poslednou generáciou, ktorá sa bude tešiť z jej krásy a biodiverzity.“

Cieľom tejto iniciatívy teda je, aby sa zachovali pôvodné prírodné zdroje, ktoré si krajina uchováva už niekoľko generácií. Odvoláva sa na nevyhnutnosť dosahovania rovnováhy medzi rozvojom a ochranou a podporu ekologických návykov návštevníkov.

Zdroj: dailymail.co.uk, nationalgeographic.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK