Toto je superjachta navrhnutá na život s pandémiou. Na palube nájdeš aj nemocnicu a laboratórium

  • Najväčšia a najpôsobivejšia tieňová loď na svete má názvom Hodor a má cestujúcich ochrániť pred nakazením sa koronavírusom
  • Na palube je nemocnica aj laboratórium
Rising Sun, haven, jachta
jenksimaging.com
  • Najväčšia a najpôsobivejšia tieňová loď na svete má názvom Hodor a má cestujúcich ochrániť pred nakazením sa koronavírusom
  • Na palube je nemocnica aj laboratórium

Boháči našli v superjachtách útočisko pred pandémiou. Útek na otvorené vody a život v lone luxusu si vybralo už v priebehu prvých mesiacov od prepuknutia koronavírusu niekoľko ľudí, informovalo o tom vtedy CNN. Magnát David Geffen sa tým chválil na sociálnych sieťach, kde zdieľal príspevok, ktorý naznačoval, že sa vlani v marci sa izoloval v Grenadínach na palube svojej luxusnej jachty „Rising Sun“. V tom istom čase bola v Karibiku spozorovaná megajachta Eclipse ruského miliardára Romana Abramoviča.

Naskočiť na loď za milióny dolárov a vyraziť na dlhšiu plavbu v tomto chaotickom období na svete sa však nikdy nezaobíde bez komplikácií. Aj keď sa zorientuješ v problematike často sa meniacich cestovných obmedzení a hraničných prekážok, je stále šanca, že na palube sa koronavírus vyskytnúť môže.

Najmä ak počas plavby prijímaš nových zamestnancov a hostí, alebo len spravíš malú zastávku na súši, kde si dopĺňaš napríklad potraviny.

Rising Sun, haven, jachta
zdroj: jenksimaging.com

Ako sa však takémuto riziku vyhnú? V reakcii na súčasnú globálnu krízu, spoločnosť sídliaca v austrálskom Sydney predstavila plavidlo zvané „ShadowCAT Haven“. Spoločnosť sľubuje, že vynovená loď má zaistiť bezpečnosť jachty pred ochorením Covid-19.

Plavidlo navrhli tímy ShadowCAT a Incat Crowther, ktorí prišli s invenčným riešením tejto prekážky. ShadowCAT Haven je takzvaným tieňovým plavidlom. Podporné alebo tieňové plavidlá sú menšie lode používané na prepravu posádky, súpravy a zásob.

ShadowCAT Haven malo svojho predchodcu. Tím pred ním stvoril najväčšie tieňové plavidlo na svete zvané Hodor. 

Rising Sun, haven, jachta
zdroj: jenksimaging.com

Zachrániť sa pred apokalypsou dokáže 52 osôb

Anti-koronovú loď predstavil tím ako nový koncept, akejsi ochrannej vrstvy pred svetom. Prakticky slúži ako plávajúce testovacie zariadenie pre Covid-19, alebo ako karanténna oblasť, ktorá umožňuje cestujúcim udržiavať na palube bezpečné sociálne bubliny.

Na lodi, ktorá meria 68,2 metra, sa môže ubytovať 52 osôb a je vybavená nemocnicou a laboratóriom, ako aj termálnymi kamerami určenými na presné zistenie akýchkoľvek príznakov vírusu. Haven je vybavený klimatizačnými a cirkulačnými systémami spojenými s „nanotechnologickými povrchmi“, ktoré automaticky ničia baktérie a vírusy, píše denník The Guardian.

Hneď ako hostia alebo personál prídu na palubu, musia najprv vstúpiť do „pobrežnej zóny“ plavidla, kde sa otestujú na prítomnosť koronavírusu. Tí, ktorí majú pozitívny test, sú držaní v karanténe. Pasažieri, ktorí sú zdraví, sa presunú na „zdravú stranu“.

Rising Sun, haven, jachta
zdroj: jenksimaging.com

Loď má aj ponorku či potápačské centrum

Zvyšok lode je, ako inak, veľmi luxusný, vybavený napríklad prúdovými lyžami, ponorkou a potápačským centrom.

Nová posádka a hostia musia pred vstupom na palubu prejsť testom,“ uvádza sa vo vyhlásení pre CNN spoločnosť, ktorá loď navrhla. „Výsledkom bude, že materská loď nebude mať žiadny priamy kontakt s pobrežím. Všetky obchody a prevody bude kompletne vybavovať Haven.“

Tento futuristický koncept prichádza práve včas. Nielen z hľadiska pandémie, ale aj v období, kedy dopyt po veľkých jachtách stúpa. Napriek globálnej pandémii sa ich v roku 2020 predalo celkovo 341, píše ďalej CNN.

Mark Cavendish, CCO z Heesenu, spoločnosti, ktorá predáva superluxusné lode, uviedol, že holandský výrobca superjácht predal v poslednom štvrťroku 2020 päť jácht po veľmi pokojných mesiacoch, kedy by sa za normálnych okolností pravdepodobne nič nepredalo.

Takže si myslím, že ľudia, ktorí si peniaze šetrili, si povedali, že‚ teraz je ten najvhodnejší čas na kúpu člna. Čln na otvorenom mori predstavuje tvoje vlastné bezpečné kontrolované prostredie,“ uviedol Cavendish pre CNN.

Zdroje: CNN, The Guardian, jenksimaging.com, CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK