Toto je žalostný počet vakcín, ktoré Slovensko obdrží. Stále nám tiež chýba očkovací plán

  • Lucia Plavákova (Progresívne Slovensko) sa pokúšala zistiť viac informácií ohľadom očkovacieho plánu
  • Ministerstvo zdravotníctva bola však skúpe na slovo
astrazeneca vakcína
TASR/AP Photo/Frank Augstein
  • Lucia Plavákova (Progresívne Slovensko) sa pokúšala zistiť viac informácií ohľadom očkovacieho plánu
  • Ministerstvo zdravotníctva bola však skúpe na slovo

Slovensko je v ťažkej situácii. Aktuálne vedieme v počte úmrtí na koronavírus v prepočte na milión obyvateľov. Vedci sa zhodujú, že zachrániť nás môže jedine vakcinácia väčšej časti obyvateľstva. Kedy na Slovensku bude dostatočný počet zaočkovaných, zostáva otázne. Lucia Pláváková, členka predsedníctva Progresívneho Slovenska, sa pokúšala od ministerstva zdravotníctva zistiť, aký je očkovací plán.

Ministerstvo zdravotníctva však veľmi obsažné odpovede o očkovaní neposkytlo. Lucia Plaváková teda plánuje ministerstvo zdravotníctva kontaktovať opäť.

„K niektorým poslali bezobsažnú odpoveď, takže budem skúšať znova.“ Verejnosti však priniesla aspoň nejaké informácie o tom, ako by očkovanie malo prebiehať.

Ak by ťa zaujímalo, kto proces očkovania riadi, dozvieš sa to práve vďaka Lucii Plavákovej. Teda, nie tak úplne. „Do procesu sú zapojení zamestnanci MZ SR určení ministrom zdravotníctva, tím tvoria zástupcovia sekcií a odborov MZ SR, ktorí sú nevyhnutní pre zabezpečenie všetkých súvisiacich činností“. Konkrétnejšia odpoveď od ministerstva zdravotníctva, žiaľ, nedošla. Vyzerá to ale tak, že špeciálny tím v súvislosti s procesom očkovania vytvorený nebol. 

Stále nepoznáme harmonogram očkovania

Mobilné očkovanie bude spustené okamžite, ako bude k dispozícii dostatok bezpečných vakcín pre prevoz k pacientovi do jeho domáceho prostredia“, uvádza ministerstvo zdravotníctva. Konkrétny dátum sa zrejme predpovedať nedá. 

Na otázku Lucie Plavákovej, či sa budú očkovať aj deti pod 18 rokov, ktoré trpia určitými zdravotnými indikáciami, ministerstvo zdravotníctva odpovedalo, že zatiaľ očkovanie prebieha len u dospelých. „Slovensko postupuje v zmysle Národnej stratégie očkovania proti ochoreniu COVID-19 v podmienkach SR, na odporúčanie odborníkov očkujeme osoby staršie ako 18 rokov“. 

Taktiež nie sme múdrejší ani v tom, kedy sa budú očkovať konkrétne skupiny. Ministerstvo zdravotníctva síce odpovedalo, že kritéria určovania poradia očkovania osôb proti ochoreniu COVID-19 určuje vyhláška MZ SR z 11. februára 2021, no ako tvrdí Lucia Plaváková, žiadny konkrétny harmonogram vo vyhláške nefiguruje. „Nie, neurčuje. Už druhýkrát som sa pýtala na harmonogram, tj. ODKEDY DOKEDY, ktorá skupina. Druhýkrát mi neodpovedali. Budem skúšať ďalej.

Poznáme počet vakcín, ktoré majú na Slovensku prísť

Ministerstvo zdravotníctva však uviedlo počet vakcín, ktoré majú na Slovensko prísť. Do konca marca by malo prísť 369 720 vakcín od spoločnosti Pfizer, 98 400 vakcín od spoločnosti Moderna a 398 793 vakcín od spoločnosti AstraZeneca. Predstavuje to 866 913 celkového počtu vakcín. Nemusíme snáď pripomínať, že povinné sú dve očkovacie kolá.

Zdroj: Facebook Lucie Plavákovej

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá