Toto letisko je podľa cestujúcich najlepším na svete. Má vlastný vodopád aj les

  • Cestujúci hodnotia a výsledkom je najlepšie letisko na svete - Changi Airport v Singapure
  • Najmodernejší letiskový terminál má slúžiť ako destinácia sama o sebe
  • Stovky obchodov, vlastný les, jedinečný indoorový vodopád a mnoho ďalšieho ukrýva vo svojom vnútri Jewel Changi Airport
Changi Airport Group
  • Cestujúci hodnotia a výsledkom je najlepšie letisko na svete - Changi Airport v Singapure
  • Najmodernejší letiskový terminál má slúžiť ako destinácia sama o sebe
  • Stovky obchodov, vlastný les, jedinečný indoorový vodopád a mnoho ďalšieho ukrýva vo svojom vnútri Jewel Changi Airport

Na prvý pohľad môžu mať návštevníci nového Jewel Changi Airport v Singapure pocit, že vstúpili do dažďového pralesa alebo do mýtickej dimenzie. Presne takýto dojem vzbudzuje nová mega stavba, ktorá sa môže pýšiť niekoľkými svetovými unikátmi a na svedomí ju má štúdio Safdie Architects.

Singapurske letisko je jedinečné už samo o sebe, pretože ako jedinému sa mu podarilo získať prestížne „ocenenie“ najlepšieho letiska na svete podľa najpopulárnejšieho portálu hodnotenia letísk Skytrax šesť rokov po sebe. Najnovšie sa rozhodli povýšiť služby letiska na úroveň, aká nemá obdobu na žiadnom inom letisku na svete.

Výsledkom štvorročných stavebných prác je unikátny komplex, ktorého hodnota sa podľa Nytimes.com vyšplhala na vyše 1,1 miliardu eur. Desaťposchodová sklenená stavba sa nachádza medzi existujúcimi terminálmi a riadiacou vežou letiska a svoje brány otvorila 17. apríla, no prví návštevníci si ju mohli pozrieť už pár dní predtým. Od budovy si vláda sľubuje, že zaujme cestujúcich natoľko, aby sa vrátili a chceli spoznať mesto.

„Jewel Changi Airport predstavuje nový prototyp budovy pre spojenie mesta a letiska.“ uviedol na ich oficiálnom webe riaditeľ štúdia Safdie Architects Jaron Lubin.

Singapur je turistickou destináciou, ale 30% návštevníkov, ktorí letia cez letisko Changi, mesto nenavštívia“ uviedol pre Nytimes.com viceprezident Changi Airport Group Ivan Heng.

Pravdepodobne najzaujímavejším prvkom celej stavby je svetovo prvý indoorový vodopád, ktorý pomenovali Rain Vortex.

Ako uvádza portál Digitaltrends.com, voda dopadá z výška až 40 metrov cez kruhovitý otvor presklennej strechy, ktorý je pomysleným stredom celého terminálu. Aj vďaka tomu je vodopád viditeľný zo všetkých 10-tich poschodí. Padajúca voda slúži aj ako ideálne plátno pre 360° svetelnú šou, ktorá ohúri návštevníkov každý večer.

#LIVE: Arrival to Earth

#LIVE: Presenting the highlight of Jewel Changi Airport's Rain Vortex – the awe-inspiring "Arrival to Earth" Light & Sound Show.

Gepostet von Changi Airport am Donnerstag, 11. April 2019

Dizajnovo a esteticky je celý projekt zvládnutý naozaj prvotriedne, no okrem toho plní aj praktickú funkciu. Práve vodopád nie je len dizajnovým prvkom, ale slúži aj ako odvádzač vody počas prívalových daždov, ktoré trápia Singapur počas celého roka.

So svojou priepustnosťou takmer 380 hektolitrov za minútu ochráni okolité prostredie pred záplavami a zároveň slúži ako prirodzené chladenie interiéru terminálu. Ak práve neprší, cirkuláciu vody zabezpečujú potrubia a vodná nádrž s objemom 500 000 litrov, informuje portál Channelnewsasia.com.

Kompletne presklenná štruktúra budovy je podľa portálu Dezeen.com spevnená hliníkovou konštrukciou a na ploche 134 tisíc štvorcových metrov ponúka okrem unikátneho vodopádu aj množstvo rôznych priestorov na trávenie voľného času, ako napríklad jedáleň, chodníky vrcholkami stromov, reštaurácie, oddychové zóny, hmlový park, hotel, viac ako 380 obchodov a mnoho iného.

Interiér terminálu len z mála pripomína budovu, ale skôr evokuje pocit, ako by sa jeho navštevníci nachádzali v pralese alebo v botanickej záhrade. Tento dojem vytvára veľké množstvo nasadených stromov a rastlín, veď súčasťou interiéru je podľa Dezeen.com aj terasovitý les s viac ako 200 rôznymi rastlinami a stromami, ktorý sa stará o prirodzenejšiu klímu v interiéry, rovnako ako vodopád.

Autori projektu, vláda ako aj stavebná spoločnosť dúfajú, že sa jedinečná budova terminálu stane destináciou samou o sebe, po návšteve ktorej budú túžiť ľudia z celého sveta.

zdroj: dezeen.com; nytimes.com; channelnewsasia.com; digitaltrends.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech