Toto mesto sa zmení na obrovskú kaviareň pod holým nebom. Dokázala by to aj Bratislava?

  • Vilnius poskytne verejný priestor kaviarenským a reštauračným službám
  • Ako sú na tom iné mestá? Zmení sa aj Bratislava?
terasy
TASR: Henrich Mišovič, Unsplash.com: Victor Malyushev
  • Vilnius poskytne verejný priestor kaviarenským a reštauračným službám
  • Ako sú na tom iné mestá? Zmení sa aj Bratislava?

Hlavné mesto Litvy sa s náročnou korona-situáciou snaží vysporiadať čo najefektívnejšie, píše The Guardian. So zreteľom na spoločenský život, ale aj bezpečnosť sa rozhodlo vytvoriť jednu obrovskú kaviareň, reštauráciu a bistro pod holým nebom. Centrum Vilniusu čoskoro ožije. 

Vyľudnené ulice miest neveštia pre znovu sa obnovujúci kaviarenský a reštauračný priemysel nič dobré. Hoci výdajné okienka už nejaký ten týždeň fungujú, tešia sa úspechu a majitelia podnikov ich viac zatvoriť neplánujú, ľudia sa stále boja. Počasie sa stále viac približuje k letnému a aj tebe je prirodzenejšie zdržiavať sa v uliciach, sedieť na terasách a jesť jedlo v meste. Možno za iných okolností. 

Verejný priestor na pomoc podnikateľom

Mesto poskytne verejný priestor pred kaviarňami a reštauráciami ich majiteľom, aby si mohli s dištančným odstupom užívať leto presne tak, ako sú naň zvyknutí, píše The Guardian.

Námestia, ulice a mestské priestory v blízkosti kaviarenských a iných stravovacích podnikov budú môcť počas celej letnej sezóny využiť verejný priestor na svoje stoličky a slnečníky bez nároku na honorár z našej strany. Počas karantény tu budú môcť ľudia vykonávať svoje aktivity,“ vyjadril sa pre britské médium Remigijus Šimašius, litovský politik. 

V krajine je momentálny počet nakazených novým koronavírusom na čísle 1 399 s počtom úmrtí 45. Denne však pribúda niekoľko desiatok nových prípadov, preto netreba za žiadnu cenu podceniť bezpečnosť. Tento postup pomôže podľa slov Šimašiusa nielen samotnému mestu, udržať sa takpovediac nažive, ale aj ľudom, zamestnancom obrovského gastro-kolosu, aby neprišli o zamestnanie. Prilákajú do mesta viac návštevníkov a zároveň dodržia všetky bezpečnostné predpisy, ktoré Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nariadila.

Svet je opatrnejší

Severná Amerika popri boji s koronavírusom, ktorý sa stále rýchlo a výrazne šíri, nemá čas na uvoľňovanie opatrení. Hoci starosta New Yorku povolil otvorenie niektorých kaviarní a reštaurácii s použítím výdajného okienka.

V Toronte zase starosta odmietal poskytnúť viac verejného priestoru peším turistom, cyklistom či kolobežkám. Z nariadení zdravotných bezpečnostných orgánov mu vyplynulo, že ľudia by mali radšej sedieť doma a nechodiť von. Radom na uliciach, pred obchodmi či lekárňami však zabrániť nedokázal. Preto nedávno v centre mesta odstránil niekoľko jazdných pruhov a umožnil ľuďom špacírky v bezpečných vzdialenostiach, píše treehugger.com.

Bratislava je vyľudnené, no áut pribúda

Naše hlavné mesto tiež zíva prázdnotou. Pred niekoľkými týždňami boli ulice prázdnejšie, to je pravda. Keď sa však otvorili niektoré reštauračné a kaviarenské zariadenia, vyšli si trochu Bratislavčania užiť svoje mesto. Bezpečnosť je však na prvom mieste, a tak sa rady na zmrzlinu predĺžili kvôli odstupom aj na niekoľko desiatok metrov.

Pravdou je, že na peších zónach pribudlo áut. Niekoľkokrát to avizovali aj návštevníci centra mesta vo svojich príspevkoch na Instagrame. Označili v nich primátora Matúša Valla, ktorý sa situáciu snažil veľmi promptne vyriešiť. Vodiči však na zákazy evidentne nedbajú. Hoci majú do historického centra Bratislavy povolený prístup len zásobovacie autá, čím ďalej tým viac sa tu objavujú aj úplne bežní vodiči. 

Keď nedávno do mesta pribudli kolobežky zelenej farby, zvrtla sa vlna kritiky práve na to, že ich ľudia nechávajú zaparkované na zvláštnych miestach a veľmi neuvážene. Aj s takýmito príspevkami atakujeme primátora. 

Verejné priestory už bol obyvateľom hlavného mesta ponúknuté minulý rok v lete. Objavili sa červené stolíky a stoličky pred Primaciálnym palácom, pred Starou tržnicou či na námestí SNP. Teraz sú tam opäť. Trošku viac od seba, pretože bezpečnosť je na prvom mieste. Námestie pred Starou tržnicou však bolo niekoľko rokov známe ako jeden komunitný otvorený priestor, kde si si mohol cez deň posedieť v tieni stromov s kávou v ruke a večer zase s vínom pod svetielkami. Tento rok by tomu nemuselo byť inak.

Zdroje: theguardian.com, treehugger.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK