Toto sa od príchodu koronavírusu ešte nestalo. Ak hľadáš prácu, máme pre teba dobré správy

  • Máme za sebou najúspešnejší mesiac na trhu práce od príchodu pandémie, tvrdí spoločnosť Profesia
  • Počty pracovných ponúk začali stúpať, je ich oveľa viac ako vlani v marci
vyhorenie únava stres syndróm vyhorenia práca
Unsplash/Christian Erfurt, Damian Zaleski
  • Máme za sebou najúspešnejší mesiac na trhu práce od príchodu pandémie, tvrdí spoločnosť Profesia
  • Počty pracovných ponúk začali stúpať, je ich oveľa viac ako vlani v marci

Trh práce na Slovensku sa výrazne prebúdza. Svedčia o tom počty ponúk na pracovnom portáli Profesia.sk, ktoré začali stúpať. Počet ponúk za marec tohto roka presiahol hranicu 20-tisíc. To sa od príchodu koronavírusu ešte nestalo, uviedla spoločnosť Profesia v tlačovej správe.

Máme za sebou najúspešnejší mesiac na trhu práce od príchodu pandémie,” tvrdí Profesia. Pracovný portál Profesia.sk zaznamenal v marci 20 542 ponúk. Ide takmer o 5-tisíc ponúk viac ako v marci minulého roka, keď Slovensko zažilo prvé proticovidové opatrenia. Za prvý štvrťrok tohto roka uverejnili firmy viac ako 52,6 tisíca pracovných inzerátov.

Poznáš niekoho v tvojom okolí, čo prišiel pre koronavírus o prácu alebo zatvoril prevádzku?

Ponukám práce začali v tomto roku výrazne dominovať IT pozície. Posledných päť rokov vždy platilo, že sektorom s najvyšším počtom ponúk bol vždy obchod. Opatrenia, ktoré nechali zatvorené obchody s nepotravinovým sortimentom, práca z domu alebo výrazná orientácia na online predaj však priniesli na trh práce zmeny. „Informačné technológie preto dnes tvoria viac ako 17 percent z celej ponuky, čo je aktuálne najviac zo všetkých sektorov,” upozornila Profesia.

Výrazné oživenie zažíva oproti minulým mesiacom aj výroba. Marec priniesol 3 505 pracovných ponúk v tomto sektore, čo je najviac za posledné dva roky. Uchádzači, ktorí si aktuálne hľadajú prácu, majú na výber najviac ponúk na operátorov/ky výroby, administratívnych pracovníkov/čky, robotníkov/čky, programátorov/rky a skladníkov/čky.

Kým ostatné odvetvia sa preberajú, cestovný ruch, gastro a hotelierstvo majú za sebou historicky najhorší štvrťrok. Za prvé tri mesiace tohto roka zaznamenala Profesia v tomto odvetví iba 615 pracovných ponúk. Najčastejšie išlo o zamestnancov do kuchyne. Najviac ponúk bolo na kuchárov, recepčné, pomocných kuchárov, pomocnú silu do kuchyne, pracovníkov rýchleho občerstvenia a šéfkuchárov.

Vyšší počet ponúk prináša aktuálne lepšie možnosti pre uchádzačov. Najvyššia konkurencia medzi uchádzačmi je v tomto roku v administratíve. Tu platí, že keď firma uverejní pracovnú ponuku, zareaguje na ňu v priemere 50 ľudí. Vysoká konkurencia je aj pri ponukách v cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve. Je to najmä preto, že ponúk je veľmi málo.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech