Toto sa stalo naposledy pred 50 rokmi: Slovensko zažilo mrazy, ďalšie nás čakajú v tento deň

  • Mráz potrápil cez májovú noc niektoré územia Slovenska
  • Najchladnejšie bolo v Oravskej Polhore, a to až -3,4 °C
žena mráz príroda
Unsplash/Ankhesenamun, Chris Nguyen
  • Mráz potrápil cez májovú noc niektoré územia Slovenska
  • Najchladnejšie bolo v Oravskej Polhore, a to až -3,4 °C

Po prechode studeného frontu na Slovensko v stredu prenikol suchší vzduch. Všimol si to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) už počas denných hodín, kedy sa nad Slovenskom netvorila takmer žiadna oblačnosť.

Chladné noci

V suchom vzduchu, pri jasnej oblohe a slabom vetre sme zaznamenali výrazný pokles teploty vzduchu a v horských dolinách na severe, ale aj na Horehroní a Spiši klesla teplota na viacerých miestach pod nulu aj v štandardnej výške 2 m nad zemským povrchom.

Najchladnejšie teploty boli namerané v Oravskej Polhore, a to až -3,4 °C. Ešte chladnejšiu noc sme na našom území zaznamenali v roku 1968 alebo 1973.

Oravska_Polhora_Babia_hora8192939
zdroj: TASR/Pavol Ďurčo

V roku 1968 a 1973 bolo 19. mája v Oravskej Lesnej minimum -3,0 °C. Mrznúť môže stále aj v nížinách, rekord z roku 1968 bolo -1,4 °C.

Výstrahy prvého stupňa

Slovenský hydrometeorologický ústav tiež vydal výstrahu prvého stupňa pred prízemnými mrazmi, ktoré môžu ohroziť vegetáciu nižšieho vzrastu.

Na svojom webe priblížil, že vo výške päť centimetrov nad povrchom sa očakáva dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu 0 až -2 stupne Celzia. Mrazy môžu obyvatelia Slovenska očakávať v piatok 20. mája od 2:00 do 6:30.

Výstraha platí pre takmer všetky okresy v Žilinskom kraji okrem Bytče, Kysuckého Nového Mesta a Turčianskych Teplíc a niektoré okresy v Banskobystrickom, Košickom a Prešovskom kraji.

Konkrétne ide o okresy Banská Bystrica, Brezno, Revúca, Rimavská Sobota, Kežmarok, Levoča, Poprad, Gelnica, Rožňava a Spišská Nová Ves.

Zdroje: SHMÚ, SITA

Logo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá