Toto sú najbezpečnejšie krajiny sveta: Island z prvej priečky vytlačili až dve nové destinácie

  • Nový prieskum odhalil 15 najbezpečnejších krajín na cestovanie v roku 2023
  • Celkom 11 z nich sa nachádza v Európe
Reštaurácia v Španielsku a rieka v Holandsku
Ilustračný obrázok, Unsplash/@ethanhjy, Unsplash/@saimun81
  • Nový prieskum odhalil 15 najbezpečnejších krajín na cestovanie v roku 2023
  • Celkom 11 z nich sa nachádza v Európe

Bezpečnosť je pre mnohých cestovateľov jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere destinácie. Veľkú úlohu v tom zohráva aj pandemická prestávka, ktorá spôsobila, že ľudia sú pri návšteve nových miest opatrnejší.

Ako uvádza portál Euronews, americká cestovná poisťovňa Berkshire Hathaway Travel Protection (BHTP) poskytla každoročné zhrnutie, ktoré odhaľuje 15 najbezpečnejších krajín na cestovanie v roku 2023. V Európe nájdeš až 11 z nich.

K hodnoteniu prispelo niekoľko dôležitých faktorov. Pomohli aj výsledky prieskumu od ľudí, ktorí už navštívili destinácie indexu globálneho mieru (GPI) Vision of Humanity. Svoju úlohu zohrávali aj najnovšie cestovné rady od ministerstva zahraničných vecí v USA a skóre GeoSure Global, ktoré kombinuje zdravie, cestovanie a kriminalitu.

Belgicko

Jednou z najbezpečnejších krajín na svete sa stalo Belgicko. V zozname BHTP sa umiestnilo na 15. mieste a na 22. mieste v rámci GPI.

Krajinu radí americké ministerstvo zahraničných vecí spolu s mnohými ďalšími do kategórie úrovne 2. Cestujúcim odporúča „zvýšenú opatrnosť“ z dôvodu možnej hrozby terorizmu. 

Ako uvádza portál Lonely Planet, Belgicko je vďaka svojej histórii kultúrne a jazykovo rozmanité. Od dokonalých pochúťok, ako je čokoláda a hranolky, cez bezbariérové výlety do stredovekých miest až po umelecké scény, si v krajine nájde každý niečo zaujímavé. 

Spojené kráľovstvo

Od drsného severného pobrežia až po piesočnaté pláže Cornwallu. Spojené kráľovstvo ponúka návštevníkom skutočne rozmanité prostredie. 

Krajina sa umiestnila na zozname BHTP na 14. mieste ako najbezpečnejšia. Oproti minulému roku si prilepšila o 4 miesta. Podľa GPI je na 34. mieste. 

Kvôli možnej hrozbe terorizmu zaradilo americké ministerstvo zahraničia Spojené kráľovstvo do svojej kategórie úrovne 2. 

Pláž Cornwall
zdroj: Unsplash/@hilesy

Írsko

Najzelenší malý ostrov na svete v rebríčku síce mierne klesol, no umiestnil sa na vynikajúcom 12. mieste. V rámci GPI si nárokuje Írsko na 3. miesto a z amerického ministerka zahraničia získalo hodnotenie úrovne 1.

„Emerald Isle“ ti ponúka pokoj a desiatky nádherných miest. Ako uvádza portál IB4UD, v Írsku sa nachádza aj množstvo opustených hradov. Jedným z nich je aj Leap, ktorý ľudia označujú ako „najstrašidelnejší hrad na svete“. Táto stavba však ponúka bohatú históriu a krásu naokolo.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Euronews, Lonely planet, IB4UD

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá