Toto sú najbohatší Slováci za rok 2019, Andrej Babiš v rebríčku chýba

  • Slovensko pozná najbohatších ľudí za rok 2019, sú v ňom známe, ale aj menej známe mená
  • Andrej Babiš z rebríčka, ktorý každoročne vypracuváva magazín Forbes, vypadol
  • V celom rebríčku sa nachádza len jedna žena
BeFunky-collage
TASR
  • Slovensko pozná najbohatších ľudí za rok 2019, sú v ňom známe, ale aj menej známe mená
  • Andrej Babiš z rebríčka, ktorý každoročne vypracuváva magazín Forbes, vypadol
  • V celom rebríčku sa nachádza len jedna žena

Magazín Forbes zverejnil tohtoročný rebríček 32 najbohatších Slovákov, ktorému kraľuje Ivan Chrenko s hodnotou majetku 1,39 miliardy eur. Chrenko je majteľom developerskej spoločnosti HB Reavis, na rebríček upozornila aj TASR.

Druhým v rebríčku je Jaroslav Haščák, ktorého hodnota majetku sa odhaduje na približne 960 miliónov eur. Haščák je spolumajteľom investičnej spoločnosti Penta.

Na treťom mieste sa umiestnil Tomáš Chrenek, ktorý je spolumajteľom firmy Moravia Steel, Minerfin a vlastní spoločnosť Agel, ktorá je najväčším poskytovateľom súkromnej zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

Medzi známejšie tváre najbohatších ľudí Slovenska patrí Miroslav Trnka, ktorý je na piatom mieste. Jeho majetok sa odhaduje na 660 miliónov eur. Miroslav Trnka má najväčší podiel v slovenskej spoločnosti Eset.

„Nehovoríme o peniazoch uložených na účtoch v bankách. Drvivú väčšinu majetku tvoria podiely vo firmách, ktoré títo ľudia vlastnia,“ vysvetlil šéfredaktor Forbes Slovensko Juraj Porubský.

Prvá desiatka najbohatších ľudí Slovenska a ich odhadovaný majetok v miliónoch eur:

zdroj: StartitUp

V rebríčku sú aj traja nováčikovia

V rebríčku tento rok chýba Andrej Babiš. Dôvodom nie je ani tak jeho majetok, ktorého hodnota síce klesla, ale fakt, že svetový Forbes ho už zaraďuje do rebríčka v Českej republike a nie na Slovensku. „Keďže ho ako českého premiéra globálny rebríček Miliardárov magazínu Forbes uvádza pod českou vlajkou, rozhodli sme sa, že bude zaradený len v rámci českého zoznamu,“ vysvetlil pre TASR Porubský.

Podľa magazínu Forbes majú najbohatší Slováci dokopy hodnotu majetku vo výške 11,8 miliardy eur.

V hodnotení najbohatších Slovákov sú aj traja nováčikovia. Pavol Jakubec, ktorý je spolumajiteľ cukrovinkárskeho I.D.C. Holdingu, Otto Berger, ktorý má podiel v stávkovej spoločnosti Niké a profesor Štefan Kassay, ktorý je spoluvlastník I.D.C. Holdingu.

V rebríčku 32 najbohatších ľudí Slovenska sa nachádza len jediná žena, Mária Blašková, ktorá sa na verejnosti veľmi neukazuje. Jej hodnota majetku sa odhaduje na približne 500 miliónov eur a svoj podiel má v hutníckom priemysle v spoločnosti Moravia Steel.

Metodológia tvorby najbohatších Slovákov je podľa časopisu Forbes založená na tom istom princípe, ako to robí globálny časopis Forbes. Hodnota majetku sa vyjadruje vo forme násobku hrubého zisku pred odpočítaním úrokov, daní a odpisov (EBITBA). Koeficient je určený na základe odvetvia.

Zdroj: Forbes.sk, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech