Toto sú najlepšie a najhoršie platené pozície na Slovensku za rok 2020

  • Startitup od odborníkov z portálu Profesia.sk zisťoval, aké pozície sa dlhodobo nachádzajú medzi top 10 najlepšie platenými
  • Niektoré z nich predstavujú viac ako štvornásobok priemerného slovenského platu
  • Naopak v tých najhoršie platených pozíciách dostaneš okolo 500 eur
peniaze, mercedes, auto
TASR/AP, Facebook/Auto Mall
  • Startitup od odborníkov z portálu Profesia.sk zisťoval, aké pozície sa dlhodobo nachádzajú medzi top 10 najlepšie platenými
  • Niektoré z nich predstavujú viac ako štvornásobok priemerného slovenského platu
  • Naopak v tých najhoršie platených pozíciách dostaneš okolo 500 eur

Podľa dát portálu Profesia.sk, absolútne najlepšie platenou pozíciou v našej krajine, je podľa štatistík post generálneho riaditeľa. Ten si dokáže za mesiac zarobiť v priemere 4 754 eur, nasleduje riaditeľ vývoja s platom 4 242 eur či riaditeľ IT 3 566 eur.

Zle na tom nie sú ani country manageri/directori s platom 3 442 eur. Výkonný riaditeľ si na účet mesačne pripíše v priemere 3190 eur, riaditeľ logistiky 2923 eur, ekonomický či finančný riaditeľ 2896 eur, technický riaditeľ 2 891 eur a medical advisor 2 880 eur.

Priemerný Slovák má nasporených viac ako 13-tisíc eur. Priemerný Európan takmer 70-tisíc

 

Aj v tomto roku sa ukázalo, že najlepšie priemerné platy sú vo vrcholovom manažmente. Priemerná hrubá mzda sa tu pohybuje okolo 3138 eur, čo je 2271 eur v čistom. Mimo riadiacich pozícií sú najvyššie mzdy v informačných technológiách. Čistá priemerná mzda je tu však takmer o 1000 eur nižšia ako vo vrcholovom manažmente.

zdroj: Platy.sk

Kto na Slovensku zarába najmenej? 

Na opačnom konci rebríčka skončili pomocné práce. Priemerný hrubý plat tu predstavuje 718 eur. To znamená, že zamestnanci si v tomto odvetví zarobia v priemere 574 eur v čistom.

Čistý prijem pod 550 eur je pri viacerých pozíciách Analýza portálu Platy.sk rieši tiež priemerné čisté zárobky na konkrétnych pozíciách. Najnižší priemerný plat eviduje stránka na pozícií upratovačka. Priemerný hrubý plat predstavuje 636 eur, čo je 516 eur v hrubom.

zdroj: Platy.sk

Pozícií, pri ktorých portál eviduje čistý príjem nižší ako je 550 eur, je viac. Okrem spomínanej upratovačky ide tiež o pomocnú silu do kuchyne, školníka, chyžnú, šičku, vrátnika a opatrovateľov.

Čistá mzda nad tisíc eur je iba v Bratislave a Malackách

Zaujímavý je aj pohľad na to, ako vyzerá priemerná čistá mzda zamestnancov na Slovensku. Vo väčšine regiónov našej krajiny, je nižšia ako tisíc eur. Jedinou výnimkou je Bratislavský kraj. Ukazuje to analýza portálu Platy.sk, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Profesia.

Pracovníci v hlavnom meste zarobia v priemere 1614 eur v hrubom. Mzdová kalkulačka na Platy.sk potvrdzuje, že pri uplatnení nezdaniteľnej časti ide o 1202 eur v čistom. Všetky ostatné regióny majú čistú priemernú mzdu pod tisíc eur. K tejto hranici sa najviac približujú pracovníci v Košickom a Trnavskom kraji.

Z role modelky za objektív. Slovenke Katke pózujú najväčšie svetové legendy rockového sveta (ROZHOVOR)

Naopak, najnižší čistý priemerný príjem majú zamestnanci z prešovského regiónu. Ich mzda očistená od daní a odvodov predstavuje 770 eur. Rozdelenie priemerných platov podľa miest nasvedčuje, že čistý zárobok nad tisíc eur možno u nás vidieť iba v dvoch mestách. Okrem Bratislavy ide ešte o Malacky. V rebríčku najlepších čistých zárobkov skončili na ďalších miestach Trnava, Senec a Košice.

V roku 2020 firmy platy viac znižovali ako zvyšovali

Výsledky prieskumu, ktorý realizovala agentúra Focus pre spoločnosť Profesia, potvrdili, že v roku 2020 sa drvivej väčšine zamestnancov nezmenil plat. Keď už k zmene došlo, bola skôr negatívna. Kým zvýšenie platu zažilo 8 % ľudí, zníženie kvôli koronakríze až 13 %. Desatina Slovákov pritom potvrdila, že k dodatočnej úprave stále nedošlo a stále pracuje za menej.

Posledné zvýšenie platov zažila väčšina zamestnancov na Slovensku vlani. Takúto odpoveď uviedlo 28 % respondentov, ďalších 13 % uviedlo, že si platovo polepšili naposledy v roku 2018, 14 % Slovákov zažila vylepšenie zárobku pred viac ako dvoma rokmi.

Zdroje: Platy.sk, Profesia.sk, Focus, ŠÚSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK