Toto sú najlepšie zarábajúci primátori na Slovensku. Aký plat dostáva ten z tvojho mesta?

  • Pozreli sme sa na platy primátorov v 10-tich najväčších mestách na Slovensku
  • Podľa zákona primátorovi mesta patrí plat, ktorý je súčinom priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve a zákonom určeného násobku podľa počtu obyvateľov
TASR – Jakub Kotian
  • Pozreli sme sa na platy primátorov v 10-tich najväčších mestách na Slovensku
  • Podľa zákona primátorovi mesta patrí plat, ktorý je súčinom priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve a zákonom určeného násobku podľa počtu obyvateľov

Bratislava – Matúš Vallo – 6048 eur

Podľa Štatistického úradu, na konci roka 2017 žilo v Bratislave približne 430-tisíc obyvateľov, iný zdroj však hovorí, že tu reálne žije až 666-tisíc obyvateľov a ďalších 100-tisíc sem dochádza za prácou. Bratislavským primátorom je od roku 2018 44-ročný Matúš Vallo. Najnovšie mu bol schválený mesačný plat vo výške 6048 eur a to od decembra.

VLÁDA ROZHODLA O POMOCI HLAVNÉMU MESTUVláda dnes rokovala na výjazdovom zasadnutí v Primaciálnom paláci v Bratislave a…

Gepostet von Matúš Vallo má rád Bratislavu am Mittwoch, 27. November 2019

Vallo vyštudoval strednú školu v talianskom Ríme. V roku 2004 absolvoval štúdium na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Neskôr absolvoval v rámci Fulbrightovho štipendia výskumný pobyt na Kolumbijskej univerzite v New Yorku na tému občianskej angažovanosti v meste. Pracoval aj v architektonickom ateliéri v Londýne. V neposlednom rade sa venoval mestskému aktivizmu v iniciatíve Mestské zásahy. Okrem iného patril k hlavným textárom slovenskej populárnej skupiny Para, kde dnes stále pôsobí ako basgitarista.

Košice  – Jaroslav Polaček – 5 316 eur

Jaroslav Polaček je slovenský regionálny politik a aktuálny primátor mesta Košice, ktorý študoval na Technickej univerzite v Košiciach.

Gepostet von Jaro Polaček am Montag, 18. November 2019

Metropola východného Slovenska s takmer 240-tisícmi obyvateľov je druhým najväčším mestom na Slovensku. Plat primátora je podľa informácií portálu SME vo výške 5 316 eur.  Polaček má k dispozícii aj dvoch námestníkov mesta. Sú nimi Marcel Gibóda s mesačnou odmenou 2 800 eur a Lucia Gurbáľová, ktorej sa plat od júna tohto roka navýšil z 2 800 eur na 3 500 eur

Prešov – Andrea Turčanová – 4 878 eur

Počtom obyvateľov, približne 90-tisíc, je Prešov tretie najväčšie mesto na Slovensku. Primátorkou mesta je už od roku 2014 Andrea Turčanová. Vyštudovala Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave, kde získala titul chemickej inžinierky.  Pracovala na Odbore mestských organizácií a verejnoprospešných činností – mesta Prešov. Pôsobila aj ako koordinátorka celoslovenských projektov zameraných na deti a rodinu.

Gepostet von Andrea Turčanová am Dienstag, 10. September 2019

Od januára až do decembra 2014 bola riaditeľkou Domova sociálnych služieb svätého Dominika v obci Petrovany. Plat primátorky Andrey Turčanovej je od prvého mája 2019 vo výške 4 878 eur mesačne v hrubom.

Žilina – Peter Fiabáne – 3 587 eur

Počtom obyvateľov vyše 83-tisíc je Žilina štvrtým najväčším mestom na Slovensku. Primátorom mesta je Peter Fiabáne, ktorý študoval na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského. Pôsobil ako učiteľ v Žiline na Základnej škole na Závaží. Po odchode zo školstva pracoval krátke obdobie v súkromnom sektore ako obchodný zástupca farmaceutickej firmy.

Gepostet von Peter Fiabáne – Váš primátor am Dienstag, 3. September 2019

Mesačný plat primátora mesta Žilina bol určený uznesením Mestského zastupiteľstva v Žiline na sumu vo výške 3 587 eur. Plat bol podľa informácií z kancelárie primátora upravený v nadväznosti na priemernú mesačnú mzdu zamestnanca v národnom hospodárstve vyčíslenú na základe údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky za rok 2018.

Banská Bystrica – Ján Nosko – 5738 eur

Banská Bystrica je s takmer 80-tisícmi obyvateľov šiestym najväčším mestom v našej krajine. Súčasným primátorom mesta je Ján Nosko, ktorý pôsobil ako pediater a kardiológ. Od roku 2008 do zvolenia za primátora bol riaditeľom Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Počas jeho pôsobenia sa nemocnica mala stať jednou z najlepších na Slovensku.

Gepostet von Ján Nosko am Samstag, 7. September 2019

Súčasný plat primátora je 5738 eur. „V prípade, že štatistický úrad vydá potvrdenie o priemernej mesačnej mzde zamestnanca hospodárstva SR v roku 2019 bude primátorov plat prepočítaný v zmysle platnej legislatívy,” vyjadrila sa pre Startitup kancelária primátora. 

Nitra – Marek Hattas – 4662 eur

Nitra je najstarším mestom na Slovensku a počtom obyvateľov je piatym najväčším mestom v krajine. Miestnym primátorom je Marek Hattas, ktorý sa od 15-tich rokov venuje programovaniu. Bol taktiež šztudentom aplikovanej informatiky na Masarykovej Univerzite v Brne.

FOTO: Peter Kováč – Denník N

Gepostet von Marek Hattas – primátor Nitry am Donnerstag, 6. Dezember 2018

Ako tínedžer zorganizoval v meste pochod proti rasizmu. V roku 2010 založili nezávislé kultúrne a dobrovoľnícke centrum Hidepark. V komunálnych voľbách v roku 2018 bol zvolený ako nový primátor mesta Nitra. Jeho hrubý príjem je 4662 eur.

Trnava – Peter Bročka – 5404 eur

Trnava s vyše 65-tisícmi obyvateľov je 7 najväčším mestom krajiny. Post primátora tu zastáva Peter Bročka, ktorého mesačný plat predstavuje 5404 eur, informuje teraz.sk. Zákonom stanovená výška platu primátora mesta veľkosti Trnavy je 3378 eur. Na základe návrhu poslanca Juraja Fuzáka bola táto čiastka zvýšená. Takýto plat mu chodí na účet od 1. decembra 2018, dovtedy mal trnavský primátor plat 4566 eur.

SPOLUPRÁCOU PROTI KLIMATICKÝM ZMENÁM 🌱🌳🌿💧💧💧Dnes sme s rektorkou Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre…

Gepostet von Peter Bročka am Montag, 30. September 2019

Peter Bročka je vyštudovaný právnik, dvakrát získal titul majster Slovenska a je aj vicemajstrom sveta vo footbagu (hacky sack), ktoré sa konali v San Franciscu v roku 2002.

Trenčín – Richard Rybníček – 5 738 eur

V Trenčíne žilo k 1. januáru tohto roka 55 452 obyvateľov. Primátorom mesta je Richard Rybníček, ktorý si vo svojom treťom volebnom období si za hlavný cieľ stanovil ešte viac priblížiť Trenčín k moderným európskym mestám.

Gepostet von Richard Rybníček am Freitag, 15. Februar 2019

Rybníček vyštudoval televíznu žurnalistiku v Bratislave. Založil a hral na bicie v kapele Bez ladu a skladu. Riadil dve televízie a momentálne poberá primátorský plat vo výške 5 738 eur v hrubom.

Martin – Ján Danko – 5 067 eur

Primátorom mesta Martin je Ján Danko. Danko je slovenský lekár, vedec a pedagóg, ktorý  pôsobil aj ako dekan Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského.

Dlhé roky bol prezidentom Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti a prednostom Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenskeho a Univerzitnej nemocnice Martin. Vo februári 2018 bol vymenovaný za predsedu Vedeckej rady Ministerstva zdravotníctva SR. V komunálnych voľbách 2018 bol zvolený za primátora mesta Martin

Gepostet von Martin – oficiálna stránka mesta am Montag, 18. November 2019

Poslanci mestského zastupiteľstva schválili plat primátora vo výške 5067 eur v hrubom. Aj napriek počiatočným výhradám Ján Danko plat prijal, avšak rozhodol sa ho postupne venovať tým, ktorí to potrebujú. Platom podporil činnosť Turčianskeho futbalového zväzu, Domu charity sv. Krištofa a dôchodcov združených v Dennom centre mesta Martin.

„Musím priznať, že pôvodne som chcel odmietnuť poberanie akéhokoľvek platu, pretože na pozíciu primátora mesta som nekandidoval s úmyslom čokoľvek zarobiť, ale, práve naopak, mestu pomôcť najviac ako sa dá,“ povedal pre oficiálnu stránku mesta Ján Danko. 

Slovenská legislatíva však hovorí, že platy poslancov a zástupcov primátora sa odvíjajú od výšky platu primátora, čo bolo rozhodujúcim argumentom, aby svoj primátorský plat prijal. 

Poprad – Anton Danko – 4 560 eur

Poprad je najväčším mestom Spiša, tretím najväčším mestom východného Slovenska a desiatym najväčším mestom na Slovensku. Jeho primátorom sa v roku 2018 opäť stal Anton Danko, ktorý v súčasnoti poberá mesačný plat 4 560 eur.

Gepostet von Poprad – oficiálna stránka mesta am Mittwoch, 20. November 2019

„Rýchlo meniaca sa doba prinášajúca ďalšie možnosti, výzvy a nové vízie pre ďalší rozvoj Popradu i podpora mnohých Popradčanov ma postupne priviedli k myšlienke opätovnej kandidatúry, ktorá sa definitívne premenila na rozhodnutie aj pod vplyvom obáv o ďalšie smerovanie nášho mesta. Pre tieto dôvody som sa rozhodol prehodnotiť moje predchádzajúce vyhlásenie a opätovne sa uchádzať o dôveru Popradčanov,“ uviedol dôvod, prečo sa rozhodol pre opätovnú kandidatúru aj napriek tomu, že verejne kandidatúru odmietal.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech