Toto sú najobľúbenejšie firemné autá Slovákov 

  • Mať k dispozícii firemné auto je pre väčšinu zamestnancov veľmi vítaným benefitom
  • Uvedomujú si to aj samotní zamestnávatelia, ktorí majú čoraz väčší záujem o budovanie firemného vozového parku
  • Aké autá sú medzi firmami na Slovensku tými najobľúbenejšími?
famy
TASR, unsplash.com
  • Mať k dispozícii firemné auto je pre väčšinu zamestnancov veľmi vítaným benefitom
  • Uvedomujú si to aj samotní zamestnávatelia, ktorí majú čoraz väčší záujem o budovanie firemného vozového parku
  • Aké autá sú medzi firmami na Slovensku tými najobľúbenejšími?

Ako vyplýva z aktuálneho prieskumu spoločnosti Business Lease Slovakia, vo vozových parkoch firiem na Slovensku dominuje česká automobilová značka Škoda. Na celkovom počte firemných vozidiel v našej krajine má 40 % podiel.

Podľa firiem za to môže jednak dlhá tradícia značky, spolahlivosť vozidiel, ako aj dobrá obstarávacia cena a následná stabilne vysoká zostatková hodnota týchto vozidiel. Za ňou v obľúbenosti nasledujú modely značiek Volkswagen, Opel, Hyundai, Peugeot a KIA.  

zdroj: Škoda Auto Presskit

„Obľúbenosť českej značky Škoda medzi typickými fleetovými vozidlami dosahuje so 46 % stále vysoký podiel. Octavia, Fabia či Rapid, po novom Scala, sú najžiadanejšími modelmi pre stredný a nižší manažment či obchodných zástupcov, ktoré si spoločnosti obstarávajú na operatívny lízing,“ konštatuje v tlačovej správe výkonná riaditeľka Business Lease Slovakia Lucia Čišková. Spoločnosť má vo fleete vyše 5 000 vozidiel, ktoré na operatívny lízing prenajíma firmám.

zdroj: Škoda Auto Presskit

Na druhej strane treba povedať, že podiel Škody medziročne klesol na úkor už takmer „udomácnenej“  značky Volkswagen (nárast na 13,42 %). Tretia priečka v obľúbenosti patrí značke Opel so 7,83 % zastúpením v garážach firiem.

V prípade vozidiel pre top manažment sa na Slovensku oveľa viac pozerá na reprezentatívnosť, ako aj komfort, inovácie a spoločenskú zodpovednosť. Najväčšej obľube sa tešia modely značiek Volkswagen, Škoda, z vyššej triedy BMW, Audi, Volvo a Mercedes. 

„Obľúbeným je v prípade Volkswagenu model Passat, v prípade Škody zas Superb. Pri BMW sú to modely BMW5 a BMW3, pri Audi sú to modely A4 a A6, pri Volve XC60 a V60, či XC90 a pri Mercedese sa tešia  obľube modely CLA a GLA ,“ spresňuje L. Čišková.   

zdroj: Audi Presskit

Firmy pri výbere vozidiel do svojho portfólia čoraz viac rozširujú požiadavky na bezpečnosť a komfort vodiča. Dbá sa preto na výber vozidla nielen s adaptívnym tempomatom, ale napríklad aj s technológiou Line Assistant na sledovanie jazdných pruhov. Ničím výnimočným už nie je ani asistent rozpoznávania únavy, technológia rozpoznávania značiek či kontrola slepého uhla. 

zdroj: Škoda Auto Presskit

Firmy sa tiež snažia limitovať výber vozidiel podľa emisií CO2, kde sa horné hranice emisií stávajú súčasťou firemnej politiky. Zvyšuje sa preto aj dopyt po elektromobiloch. 

„Vďaka väčšiemu dojazdu, výhodnému financovaniu obstarania cez operatívny lízing, nízkymi prevádzkovými nákladmi a širokej sieti nabíjacích staníc dnes už dokážu elektromobily konkurovať spaľovacím motorom,“ dodáva Lucia Čišková. 

Poradie najobľúbenejších fleetových vozidiel firiem

ŠKODA – 43,84%

VW – 13,42%

Opel-  7,83 %

Hyundai – 5,71%

Peugeot – 5,05%

Kia – 4,24%

Zdroj: Business Lease Slovakia 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK