Toto sú najohrozenejšie profesie, ktoré do pár rokov zmiznú z trhu

  • Každý piaty človek na svete má do roku 2030 prísť o prácu, v bezpečí nie sú ani doktori či učitelia
  • Automatizácia však prinesie nové pracovné možnosti
pexels-photo-1108101
Pexels
  • Každý piaty človek na svete má do roku 2030 prísť o prácu, v bezpečí nie sú ani doktori či učitelia
  • Automatizácia však prinesie nové pracovné možnosti

Štúdia Oxfordskej univerzity zistila, že 45 až 47 % všetkých súčasných pracovných miest nebude potrebná, a teda zmizne v najbližších 10 – 20 rokoch. Niektoré budú úplne automatizované alebo len sčasti upgradované technológiou.

Medzi profesie, ktoré zaniknú ako prvé patria, šoféri, skladníci, predavačky, upratovčky, zákaznicky servis, poisťováci, finanční analytici, kuchári, čašníci, telemarketér, murári a iné manuálne práce, opravár hodín, taxikár, ale aj učitelia a šokujúco sú čiastočne ohrození aj doktori. Technológie dokážu určiť diagnózu, vyhodnotiť potrebné lieky či vykonať chirurgický zákrok. Ani novinári nie sú úplne v bezpečí. Umelá inteligencia na základe získavaia dát dokáže generovať texty. Investigatíva však stále drží nejaké miesta aj ľuďom.

Ani umenie a hudba už nie sú len ľudskými schopnosťami. Počítače dokážu produkovať hudbu a maľovať obrazy, je to „umelé“ umenie, a ľudská šikovnosť sa v týchto oblastiach bude ceniť, len bude nahraditeľná. To čo umelcom stroje nezoberú, sú myšlienky…aspoň zatiaľ. Človek by si myslel, že ľudia budú potrebovať jesť stále a tak môže byť potravinárstvo bezpečným miestom, ale ani nie. Už teraz je množstvo činnosti v poľnohospodárstve automatizovaých (zavlačovanie, žatva, zber,…).

V bezpečí sú vedci a „teplé miesto“ majú najmä programátori, IT-čkári či psychológovia. V budúcnosti budú žiadané napríklad rôzne práce okolo robotov, „učitelia“ umelej inteligencie, výrobcovia laboratórneho mäsa, profesionáli v oblasti domácej automatizácie, architekti virtuálnej reality, kvantoví tech. guru, stavitelia infraštruktúry, jadroví energetici, vesmírni výskumníci, odborníci na krypotomeny, 3D tlačiari, technici pre bezpilotné autá,…

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: Pixabay, Pexels

Štvrtá priemyselná revolúcia s masovým nástupom umelej inteligncie určite radikálne zmení spôsob fungovania ľudskej spoločnosti. Veľa profesií síce zanikne ale vzniknú nové a má ich byť údajne viac ako tých, ktoré skončia.  „Práca v budúcnosti bude spočívať v premosťovaní technológie, ale bude to technológia, ktorá v prvom rade vytvára pracovné miesta, nie profesie,“ povedal futurista Thomas Frey.

800 milliónov ľudí má kvôli automatizácii prísť o prácu do roku 2030, čo je približne každý piaty človek na svete. Tvrdí to štúdia, ktorú uskutočnil McKinsey Global Institute v 46 krajinách a 800 pracovných pozíciach. V Nemecku a USA má tratiť prácu dokonca každý tretí človek. Ľudia z chudobných krajín môžu byť o čosi pokojnejší, keďže kvôli chýbajúcim financiam tam príde super technológia neskôr.

S počtom 135 robotov na 10.000 zamestnancov sa Slovensko radí v robotike medzi svetové veľmoci. Ide predovšetkým o priemyselné roboty. V tomto kontexte sa najviac spomína firma Fontana v Dolnom Kubíne, ktorá je jedným z najväčších výrobcov komponentov na rezanie a sekanie pre poľnohospodárske stroje v Európe.

Keďže na trhu nenachádza vhodných zamestnancov a časť z tých, ktorých má, odídu za pár rokov do dôchodku, prenecháva stále viac práce robotom. Pre zaujímavosť, už existujú aj robotické včely na opeľovanie kvetov.

Netreba robiť paniku. Ak si mladý a uvažuješ, akým smerom sa budeš kariérne uberať, tak to máš pomerne jednoduché, pretože varovanie prichádza včas a môžeš si vybrať, čo budeš študovať.

Vysoké školy v súčasnosti produkujú príliš veľa absolventov z odborov, ktoré už viacmenej nie sú potrené, čo môže spôsobiť krízu na pracovnom trhu. Na Slovensku máme okrem toho zastaralé aj školstvo na základných a stredných školách. Tak to môže o pár rokov vyzerať celkom zaujímavo.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá