Toto sú nominácie na Oscara 2019. Ako dopadlo Slovensko?

  • Len pred malou chvíľou boli ohlásené nominácie na 91. ročník slávnostného odovzdávania cien americkej Akadémie filmových Oscarov
  • V kategórii najlepší film bolo nominovaných 8 filmov
osc
denofgeek.com
  • Len pred malou chvíľou boli ohlásené nominácie na 91. ročník slávnostného odovzdávania cien americkej Akadémie filmových Oscarov
  • V kategórii najlepší film bolo nominovaných 8 filmov

Konkrétne ide o snímky Zrodila sa hviezda, Roma, Zelená kniha,  BlacKkKlansman, Favoritka, Bohemian Rhapsody, Vice a Black PantherPosledný menovaný je prvý superhrdinský snímok, ktorý sa ocitol v oscarových nomináciách v hlavnej kategórii Najlepší film. Nomináciám kraľujú filmy Roma a Favoritka, každý snímok s desiatimi nomináciámi.

Tento rok sa medzi horúcich kandidátov na nominácie dostal aj Slovák Dominik Bari.24-ročný Košičan pred niečo vyše rokom navštívil najchladnejšie obývané miesto na Zemi, dedinu Ojmiakon na Sibíri, ktorá leží približne 5 300 kilometrov na východ od Moskvy. O živote miestnych obyvateľov nakrútil dokumentárny film. Americká filmová akadémia umení a vied ho kvalifikovala na Oscara. Teraz je už však jasné, že do zúženého výberu sa nedostal. Informoval o tom aj Dominik Bari, prostredníctvom Facebooku.

Je to oficiálne. Akadémia vybrala zo všetkých kvalifikovaných filmov 10 horúcich kandidátov, ktorým už za necelé tri hodiny udelí 5 nominácií na Oscara. Žiaľ, do tohto zúženého výberu som sa už neprebojoval a preto technicky už nomináciu dnes získať nemôžem. Týmto statusom by som sa vám chcel poďakovať za silnú podporu. Za tisíce lajkov, zdielaní a komentárov. Veľmi si to vážim. Aj keď som nepostúpil, bola to zaujimavá cesta, ktorá mi priniesla nové skúsenosti a kontakty, ktoré určite zúžitkujem pri realizácii ďalších projektov….Čo sa oscarov týka, tak mojím dnešným favoritom na nomináciu je tento talentovaný, oscarový režisér Damien Chazelle (natočil napr. La La Land, Whiplash) s jeho novým filmom First Man v ktorom zahviezdil Ryan Gosling. Držim palce!!!” vyjadril sa Bari na Facebooku.

Roma kraľuje

Film Roma je nominovaný v kategórii Najlepší film ako aj v kategórii Najlepší cudzojazyčný film. Za ním nasledujú: Zrodila sa hviezda, Vice a Black Panther, každý s ôsmimi nomináciami.

Svojej prvej réžijnej oscarovej nominácie sa doćkal veterán  Spike Lee. Spolu s ním sú v tejto kategórii nominovaní Pawel Pawlikowski, Alfonso Cuarón, Adam McKay a Yorgos Lanthimos.

V hlavných hereckých kategóriách medzi mužmi sú nominovaní Christian Bale, Rami Malek, Willem Dafoe, Viggo Mortensen a Bradley Cooper. Medzi ženami je to Glenn Close, Lady Gaga, Melissa McCarthy, Olivia Colman a Yalitza Aparicio.

Vo vedľajších rolách sú medzi mužmi prítomní  Adam Driver, Mahershala Ali, Richard E. Grant, Sam Elliott a Sam Rockwell. Medzi herečkami figurujú  Amy Adams, Emma Stone, Marina De Tavira, Rachel Weisz a Regina King.

Vyhlásenie Oscarov prebehne 24. februára.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK