Toto sú profesie, ktoré nepoznajú Vianoce. Bez nich by boli sviatky menej pokojné

  • Na Slovensku počas sviatkov pracuje tisíce ľudí, ktorí si musia odpustiť kapustnicu v pohodlí domova
  • Niektoré profesie sú nezvyčajné a v dennodennom režime nám neprídu na um ako veľmi dôležité a potrebné
  • Vybrali sme preto niekoľko profesii, ktoré nepoznajú Vianoce, sviatky, ani víkendy
TASR
TASR
  • Na Slovensku počas sviatkov pracuje tisíce ľudí, ktorí si musia odpustiť kapustnicu v pohodlí domova
  • Niektoré profesie sú nezvyčajné a v dennodennom režime nám neprídu na um ako veľmi dôležité a potrebné
  • Vybrali sme preto niekoľko profesii, ktoré nepoznajú Vianoce, sviatky, ani víkendy

Vianoce väčšina nás trávi doma s rodinou a svojimi blízkymi. Existujú však profesie, pri ktorých si ľudia sviatky pri štedrovečernom stole väčšinou dovoliť nemôžu. Všetky profesie nie sú ľahké a často pomáhajú nám – sviatkujúcim.

Od mája tohto roka platí novela zákona, ktorá upravuje Zákoník práce a taktiež aj prácu cez sviatky. Pracujúci by si mali zarobiť podstatne viac ako v normálne dni. Plusom pre zamestnancov je práca počas sviatku v noci.

Vyberáme profesie, ktoré Vianoce nepoznajú tak, ako bežný smrteľník.

Zdravotníci, polícia, hasiči

Záchranné zložky Slovenskej republiky nepoznajú nedeľu, sviatok, piatok a ani Vianoce. Musia zasahovať po celom Slovensku a byť neustále v strehu. Práve obdobie Vianoc je pre zdravotníkov ťažším obdobím, kedy musia okrem iného riešiť aj prípady ľudí so žalúdočnými potiažami. Predsa len, na Vianoce si toho doprajeme na tanieri oveľa viac ako počas bežného roka.

Polícia hliadkuje počas celého roka, výnimkou nie sú ani Vianoce. Svoje aktivity už polícia oznámila aj na svojej sociálnej sieti.

POLÍCIA BUDE S VAMI AJ POČAS SVIATKOVBlížia sa najkrajšie sviatky roka. Obdobie kedy spoločne trávime čas, obdarúvame…

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Friday, December 20, 2019

„Zvýšený počet dopravných policajtov je už teraz a bude počas celého sviatočného obdobia aj na cestách po celom Slovensku. Počas kontrol sa budú zameriavať, okrem iného, predovšetkým na najčastejšie prehrešky vodičov. Tými sú aj naďalej nedodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti, nedodržiavanie povinností vodiča, kam patrí aj telefonovanie za volantom,“ píše slovenská polícia na Facebooku.

Hasiči nie sú v tejto kategórii výnimkou a napríklad v susednom Česku zasahovali počas štedrého dňa pri 44 požiaroch a každoročne asistujú polícii a zdravotníkom pri zásahoch.

zdroj: Záchranár/TASR

Horskí záchranári

Profesionálni horskí záchranári musia byť taktiež v službe, keďže niektorí Slováci radi trávia sviatky v horách a chodia na lyžovačky.

Na svojom webe každodenne upozorňujú na krízové lokality slovenských hôr, kde môže byť zvýšené riziko úrazu. Každoročne vyzývajú na poistenie pri dovolenke v horách, ktoré je nápomocné pri úrazoch v horách. V slovenských Tatrách sú prítomní 365 dní v roku bez ohľadu na sviatok alebo víkend a zasahujú v zimnom období práve pri lavínových zosunoch alebo zakliesnení turistov v horách. Časté sú vyčerpania a príležitostné stavy bezvedomia v horských podmienkach.

Meteorológovia

S prácou meteorológa sa nestretneš každý deň, ale počasie nepozná sviatky a meteorológovia monitorujú počasie každý jeden deň. Počas celých sviatkov sa snažia zistiť poveternostné podmienky, zrážky, sneženie alebo mráz, ktorý by ovplyvnil motoristov alebo turistov v horách.

Práve preto nemôže na sviatky zavrieť brány a odísť domov. Meteorológovia navyše aktualizujú svoje stránky na SHMÚ, z ktorých vychádza väčšina spravodajstva o počasí každý deň.

Armáda

Príslušníci ozbrojených síl sú v službe nepretržite aj počas sviatkov. Starajú sa o celkovú bezpečnosť a zasahujú tam, kde je to potrebné.

Aj keď sa to možno nezdá, ozbrojené zložky musia byť pripavené v akýkoľvek moment roka pri prírodnej katastrofe, veľkých nehôd alebo vojnového konfliktu.

zdroj: Armáda SR/TASR

Strážnici

Budovy, verejné objekty, banky alebo inštitúcie musia byť aj počas Vianoc a celých sviatkoc strážené. V opačnom prípade by totiž hrozilo zvýšené riziko prepadnutia budov alebo iých inštitúcii, keďže je počas sviatkov znížený počet a pohyb ľudí.

Zlodeji by tak vedeli pekne využiť situáciu. Strážnici sú teda neodmysliteľnou súčasťou vianočných sviatkov a patrí im svoje mieste v ochrane majetku iných.

Autobusári a pracovníci železníc

Verejná prepava, MHD a vlaky sa cez Vianoce taktiež nezastavia. Autobusári a železničiari taktiež počas sviatkov pracujú a zabezpečujú bezproblémovú dopravu osôb.

K nim sa občas pridávajú aj taxikári, ktorí buď pracujú dobrovoľne alebo majú počas sviatkov nastavený vlastný systém práce.

Autobusové alebo vlakové linky sú plné pred Vianocami a taktiež po sviatkoch, kedy ľudia cestujú naspäť do miest, kde pracujú alebo žijú. Toto všetko musí niekto zabezpečiť a nepretržite sa starať o prepravu osôb.

Pracovníci v energetike

Elektrárne sú stále v pozore. Pracovníci atómových elektrární musia pracovať každý deň v roku, aby zapezpečili hladký priebeh činnosti elektrárne.

Kontrolovať činnost v elektrárni nie je pre jedného človeka. Výhodou tohto je teda to, že zamestnanci pracujú vo väčšom kolektíve, ktorý si môže vytvoriť svoje vlastné pracovné Vianoce.

zdroj: Plynári/SPP

Plynári, vodári a zamestnaci teplární

Berieš vodu plyn alebo teplo ako samozrejmosť? Nemal by si. Pracovníci plynární, vodární alebo teplární sa dennodenne starajú o naše domáce pohodlie. Ak ti prestane ísť plyn alebo teplá voda, zamestnanci sú prítomní aj na Štedrý deň.

Havarijná služba všetkých troch profesii je v strehu neustále. Distribučná sieť plynu, vody alebo tepla je taká veľká, že pravdepodobnosť výpadku alebo poškodania týchto sietí je vysoko pravdepodobná kedykoľvek.

Pracovníci čerpacích staníc

Bageta na pumpe počas Vianoc? Dá sa to. Vďaka operatívnej činnosti čerpacích staníc je možné zakúpiť si na staniciach jedlo alebo palivo pre cestujúcich. Čerpacie stanice fungujú bez prestávky a vďačia im hlavne motoristi, ktorí musia byť každodenne na cestách. Nevýhodou pracovníkov čerpacích staníc je to, že pracujú počas sviatkov často sami.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK