Toto sú tie najúspešnejšie ženy v podnikaní. Forbes zostavil rebríček top majiteliek slovenských firiem

  • Forbes zostavil rebríček 10 žien, ktoré v oblasti podnikania zožali úspech
  • Jedná sa o majiteľky rôznych firiem, ktoré dosahujú najväčšie čísla
slovenky podnikateľky rebríček forbes
Top majiteľky slovenských firiem, Unicef, Pelikan.sk
  • Forbes zostavil rebríček 10 žien, ktoré v oblasti podnikania zožali úspech
  • Jedná sa o majiteľky rôznych firiem, ktoré dosahujú najväčšie čísla

Ženy tvoria v podnikaní stále menšinovú časť. Sú tu však aj ženy, ktoré v oblasti biznisu tvoria špičku na Slovensku. Forbes priniesol rebríček 10 žien, ktoré sú v podnikaní najúspešnejšie.

1. Mária Blašková

Dáta z Finstatu, na základe ktorých Forbes zostavoval rebríček, hovoria, že Máriine tržby siahajú do sumy 2,85 miliárd eur, pričom jej zisk predstavuje 180 miliónov eur.

Mária Blašková patrí medzi najbohatšie Slovenky a je jedinou ženou, ktorá sa objavuje v rebríčku najbohatších ľudí našej krajiny. Majetok zdedila po manželovi, jej meno je známe zo spoločnosti Třinecké železárny, Moravia Steel, Finitrading či Minerfin.

príbehu najbohatšej Slovenky sme ťa informovali, že Mária smrť manžela znášala veľmi ťažko, ale aj napriek tomu sa pustila do budovania impéria. Úspešne rastúci biznis svojho manžela prevzala do vlastných rúk. Následne sa ukázalo, že to v biznise naozaj vie.

Pravdou je, že Mária si svoje súkromie stráži, takže správy o nej sú zriedkavé. Podľa informácií Forbesu sa naposledy objavila v Hospodárskych novinách správa, že má záujem o chátrajúci kaštieľ vo Veľkých Levároch, ktorý doteraz patrí Univerzitnej nemocnici.

Mária Blašková rebríček slovensko majetok
zdroj: Unicef

2. Hilda Némethová

Podľa dát z Finstatu sú tržby Hildy Némethovej 348 miliónov eur. Jej zisk sa pohybuje okolo sumy 2,9 milióna eur. Meno tejto Slovenky sa spája so spoločnosťou Med-Art, ktorá vznikla v roku 1991. Jej zakladateľmi boli dlhoroční priatelia Peter Németh a Ján Holec.

Ako Med-Art uvádza na svojej stránke, dnes patria k lídrom veľkodistribútorov liekov na slovenskom trhu. V súčasnosti zamestnávajú 460 ľudí.

V roku 2012 založil Med-Art projekt virtuálnej siete verejných lekární pod názvom Vaša Lekáreň. Patrí sem viac ako 300 nezávislých lekární po celom Slovensku. Podľa informácií Forbesu im Med-Art pomáha v oblasti vzdelávania, marketingu či usporiadania lekární.

Med-Art like Forbes rebríček slovensko
zdroj: Med-Art

3. Adriána Borutová

Adriana je s tržbami 638 miliónov eur a ziskom 14,7 milióna eur vlastníčkou 19 % podielu v Niké, ktorý prevzala po smrti manžela.

Podľa informácií Forbesu sa na riadení najväčšej stávkovej kancelárie na Slovensku aktívne nepodieľa. Na čele spoločnosti je rodina Bergerovcov, ktorých podiel presahuje polovicu.

Stávková kancelária vznikla v roku 1991 a po 30 rokoch sa môže pýšiť viac ako 900 pobočkami po celom Slovensku a približne 1 000 zamestnancami. V roku 2019 sa Niké podarilo získať licenciu na prevádzkovanie online hier v internetovom kasíne. Ako Forbes uvádza, dnes už Niké figuruje aj v tomto odvetví.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Niké (@nike_je_tipovanie)

4. Timea Tóthová

Forbes, ktorý čerpal dát z Finstatu, uvádza jej tržby na 190 miliónov eur, pričom zisk predstavuje 3,2 milióna eur. Timea Tóthová v podnikateľskom svete figuruje ako spolumajiteľka rodinnej firmy T and M trans spedition. 

Firma T and M trans spedition má podľa Finstatu zisk takmer 2,5 milióna eur. Táto firma sa venuje obchodovaniu s pohonnými látkami a medzinárodnej kamiónovej preprave.

Ako Forbes informuje, v roku 2019 firma prevádzkovala 19 čerpacích staníc pod značkou Autohof – Férové pumpy. Dve čerpacie stanice prevádzkuje aj v Prahe a vo Vsetíne. Timea vlastní firmu spolu so svojím manželom, pričom každý má vo vlastníctve 50 %.

5. Tatiana Ondrejková

Tatiana má podľa informácií Forbesu tržby 94 miliónov eur a zisk 0,3 milióna eur. Jej meno sa v rebríčkoch top podnikateliek objavuje pravidelne. Táto podnikateľka stojí za známym online predajcom leteniek s názvom Pelikán.

Vo firme je od jej vzniku v roku 2004, pričom jej spoločníkmi sú Patrik Dragula a Ivan Štefunko. Jej podiel predstavuje 50 %. Dnes má spoločnosť vyše 165 zamestnancov.

Ako informujú na svojej oficiálnej stránke, pred vypuknutím pandémie si mohol v ponuke nájsť letenky od približne 800 leteckých spoločností, pričom denne sa predalo od 800 do 1 000 leteniek.

pelikan letenky rebríček slovensko
zdroj: Pelikan.sk

6. Helena Cvachová

Helena má v rebríčku Forbesu premiéru. Vďačí za to jej 66 % podielu, ktorý vlastní v spoločnosti Libex, kde figuruje ako spolumajiteľka a konateľka. Podľa dát Finstatu, z ktorých Forbes čerpal, jej tržby dosahujú sumu 58 miliónov eur a zisk predstavuje 1,6 milióna eur.

Firma Libex bola založená v roku 1994 a ako Forbes uvádza, na trhu si vybudovala stabilnú pozíciu. Venuje sa nákupu a predaju potravinárskeho tovaru.

Rodinná firma zastrešuje aj sieť potravín Koruna na severe Slovenska, vinotéku a reštauráciu Slnečný pavilón v Rajeckých Tepliciach, pod ktorú patrí niekoľko apartmánov. Podľa informácií Forbesu táto firma zamestnáva okolo 180 ľudí.

koruna potraviny slovensko forbes rebríček
zdroj: potravinykoruna.sk

7. Miroslava Ďurkovičová Ďurianová

Dáta z Finstatu, na základe ktorých Forbes zostavoval rebríček, hovoria, že jej tržby sa pohybujú okolo 79,4 milióna eur. Zisk predstavuje 0,5 milióna eur.

Miroslava figuruje v spoločnosti ŠpedTrans Levice, kde je jednou z troch majiteľov. Ďalšími vlastníkmi sú Peter a Adrián Ďurianovci.

Podľa informácií Forbesu je spoločnosť na trhu viac ako 30 rokov, pričom založená bola v roku 1989 ako prvá slovenská súkromná špedičná spoločnosť.

8. Mária Kylianová

Mária Kylianová je s tržbami 50,8 milióna eur a ziskom 6,8 milióna eur konateľkou a majiteľkou spoločnosti Timed. Ako Forbes uvádza, taktiež tu vykonáva kontrolnú činnosť riadiacich procesov.

Spoločnosť Timed je už viac ako 30 rokov partnerom zdravotníckych zariadení, univerzitných a fakultných nemocníc. Ako uvádzajú na svojej oficálnej stránke, v ich ponuke nájdeš moderné zdravotnícke pomôcky, špeciálny zdravotnícky materiál a prístrojovú techniku od svetových výrobcov.

Spoločnosť bola založená v roku 1990 v Bratislave. Medzi jej partnerov patria firmy ako Siemens Healthineers, Nutricia, 3M Health Care či Johnson & Johnson, informuje Forbes.

Aktuálny rebríček najbohatších Slovákov: Darilo sa najmä ľuďom z Esetu, kráľom zostáva Chrenko

9. Lilla Balla Bukóová

Predposledná priečka patrí spolumajiteľke a konateľke prepravnej firmy Erfolg. Zaujímavosťou je, že keď Lilla so svojím spoločníkom zakladala túto firmu v roku 2006, robili všetko sami. Ako Forbes uvádza, orientovali sa v zháňaní klientov, predávaní prepravy, kontrole áut, faktúrach, ale aj zaúčaní nových kolegov.

Aktivity spoločnosti spočívajú vo vnútroštátnej a medzinárodnej cestnej preprave, skladovaní, ako aj zastupovaní v colnom konaní, informuje Erfolg na svojej oficiálnej stránke. Hlavným pilierom je medzinárodná preprava, najmä import zo západnej Európy.

Dnes má podľa Finstatu Lilla tržby 43,7 miliónov eur a zisk 2,3 miliónov eur, pričom v rámci firmy spolupracuje s niekoľkými prestížnymi európskymi spoločnosťami.

10. Anna Ježová

Podnikateľka, ktorá si so sebou nesie silný príbeh. Spoluzakladateľka rodinnej veľkoobchodníckej firmy Italmarket prebrala vedenie na svoje plecia po smrti manžela Stanislava.

Ako Forbes informuje, dnes má v rodinnej firme takmer 66 %. Zvyšok si delia jej deti Martina a Ivan. Všetci traja spoločne podnikanie ďalej usilovne rozvíjajú.

Spoločnosť Italmarket Slovakia vznikla v roku 1991 s prvotnou myšlienkou dovozu talianskych výrobkov na slovenský trh. Dnes je však firma distribútorom viacerých prémiových značiek, uvádzajú na svojej oficiálnej stránke.

Zdroje: Forbes, Finstat, Startitup, Med-Art, Pelikan, Timed, Erfolg, Italmarket

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK