Toto sú zastávky, ktoré by si na Bielej noci rozhodne nemal vynechať

  • V sobotu 7. októbra sa uskutoční už tretí ročník festivalu Biela noc a po zotmení sa ulice Bratislavy premenia na otvorenú galériu umenia. Tam nesmieš chýbať!
vecer
  • V sobotu 7. októbra sa uskutoční už tretí ročník festivalu Biela noc a po zotmení sa ulice Bratislavy premenia na otvorenú galériu umenia. Tam nesmieš chýbať!

Niekoľko inštalácií a úžasných predstavení však nájdeš aj v interiéri, kam sa dostaneš po zakúpení BN passu na vybraných miestach. Pozor, deti do 15 rokov, dôchodcovia a držitelia preukazu ŤZP majú vstup zdarma. Teraz ti ponúkame zoznam toho najlepšieho, čo si s BN passom môžeš dopriať:

fuse*

Stará tržnica, Námestie SNP 12

Poetické predstavenie s názvom Dökk, po islandsky tma, ti vyrazí dych. Performerka Elena Annovi bude putovať cez sekvenciu digitálnych krajín, ktoré sa menia v priestore a čase. Ale ako sa menia? Systém umiestnený na pódiu aj na samotnej akrobatke spracováva dáta z biometrických a pohybových senzorov, ale aj zo sociálnych sietí v reálnom čase. Citlivo analyzuje to, čo v danej chvíli zdieľajú ľudia z celého sveta a odvodzuje ich citové rozpoloženie, náladu, na ktoré reagujú zvuk aj pixely. Každé jedno z troch predstavení bude preto jedinečné.

Časy predstavení: 21.00, 22.30, 24.00

Maotik

Mýtna 1, interiér Rozhlasu

V posledných rokoch sme svedkami nástupu rôznych „lietajúcich objektov”, ktoré slúžia na zachytávanie krajiny, sledovanie ľudí či vo vojnových konfliktoch. Aeryon je umeleckou interpretáciou pohľadu sledujúceho dronu, v ktorej sa príbeh odvíja z jeho východiskovej pozície. Multimediálne prostredie pozýva divákov k rozjímaniu počas neustále sa meniaceho zážitku, v ktorom sa vizuálna kompozícia mení podľa lokality virtuálneho dronu. Aeryon je pokročilý navigačný systém, ktorý analyzuje zdroje dát a sprítomňuje krásu leteckých pohľadov na krajinu. Kto chce vedieť, kde je sever, nech sem beží.

Guillaume Marmin

Kostol Klarisiek

V japonskej tradícii predstavuje HARA sídlo emócií, ktoré sa nachádza hlboko v každej vedomej bytosti. Je životným zdrojom, z ktorého vychádza naša duša. Nie je náhoda, že dielo s týmto názvom, bude umiestnené v chráme. Príď sa dotknúť duchovna, ktoré sa predstaví ako pohlcujúca projekcia svetelnej hmoty. Aký bude mať zvuk, čo nám prezradí o sebe, o nás?

Diane Landry

Soda Gallery, Školská 8

Pri slove mandala mnohým napadnú budhistickí mnísi sklonení nad farebným obrazcom, ktorý napokon zničia ako dôkaz pominuteľnosti. Čo ak však mandalu tvoria plastové fľaše, ktoré sa v prírode rozkladajú stovky rokov a ich odstránenie momentálne predstavuje pre našu planétu jednu z najväčších výziev? Tri mandaly v podaní  kanadskej umelkyne ti priblížia malebnú „tienistú“ stránku tohto materiálu, pričom ich celý životný cyklus bude trvať vždy iba 1 minútu. Na svoje si prídu umeleckí fajnšmekri, ekológovia aj filozofi.

Katarína Hudačinová

Galéria DPOH, Laurinská 20

Najnovší výstavný projekt slovenskej fotografky predstavuje diela inšpirované islandskou prírodou, jej vulkanickou činnosťou, sopkami, lávovými poliami, mikrosvetom minerálov a svetelnými prírodnými javmi. Kto vstúpi sem, do Krajiny bez zeme, môže sledovať napríklad videoinštaláciu vulkanického krátera, svetelné úkazy na oblohe či mohutnosť lávových území. Na návštevu Islandu nebudeš potrebovať letenku, prídeš sem jednoducho pešo.

Cluster ensemble

Rozhlas, Mýtna 1

V roku 1973 dostal priekopník minimalizmu Steve Reich nápad napísať skladbu pre všetky klavíry v jednom z newyorských obchodov s hudobnými nástrojmi. Výsledok je dnes legendárna skladba Six Pianos. Šesť klaviristov hrá rôzne do seba zapadajúce frázy – hrajú naraz, striedajú sa a v priebehu skladby sa rôzne fázovo posúvajú. Na zvládnutie interpretačne mimoriadne náročnej skladby musia všetci šiesti cítiť spoločný, veľmi presný rytmus a jednotlivé frázy hrať čo najprecíznejšie. Koncert ako sa patrí – a len tak ľahko sa nevidí a nezopakuje!

Časy predstavení: 19.00, 21.00

 

Peter Barényi

Club Dole, Nám. SNP 30

Sám v nočnom klube. Pre niekoho nočná mora, pre iného splnený sen. Kultový priestor Dole sa oblečie do iného šatu a vystaví sa na obdiv vždy len jednému návštevníkovi. A ten uvidí detaily, ktoré jeho očiam zostávali doposiaľ skryté. Veru, tu sa nebude držať za ruky, lebo budeš mať rande so svojím klubom. Milovníci nočného života a netradičných zážitkov majú program na bielonočný večer istý!

O BN passe:

K dielam, ktoré sa nachádzajú v interiéri či inak ohradenom priestore, bude prístup len so zakúpeným BN Passom v cene 8 eur, pričom deti do 15 rokov, dôchodcovia a ZŤP majú vstup zadarmo. Vstupenky sa dajú zakúpiť online najneskôr do 12.00 v deň akcie, v predpredaji v Lab. Café na Námestí SNP 25 a počas festivalu aj v Starej tržnici, v kostole Klarisiek, Slovenskom rozhlase a v Mirbachovom paláci.

Podujatie sa začína o 19.00 hod a potrvá do 2. hodiny rannej. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech