Toto tu ešte nebolo: Fínsko ako prvé na svete zruší školské predmety

  • Jedinou konštantou dnešného sveta je zmena. Tým najlepším, čo môžeme pre novú generáciu urobiť je to, že ju na neustále zmeny pripravíme. Vo Fínsku si to uvedomili a rušia predmety, pričom zavádzajú tematické vyučovanie.
finland
pexels, comunsplash.com
  • Jedinou konštantou dnešného sveta je zmena. Tým najlepším, čo môžeme pre novú generáciu urobiť je to, že ju na neustále zmeny pripravíme. Vo Fínsku si to uvedomili a rušia predmety, pričom zavádzajú tematické vyučovanie.

Fínsky vzdelávací systém sa dlhodobo považuje za jeden z najkvalitnejších na svete. Tamojšie školy bývajú v medzinárodných rebríčkoch v prvej desiatke. Úrady však nechcú zaspať na vavrínoch a rozhodli sa takmer pre revolúciu – zrušenie tradičného rozdelenia výuky na jednotlivé predmety. Týkať sa to bude stredných škôl, a to od roku 2020.

Z osnov sa tak vyparia jednotlivé predmety, v triedach sa nebude vyučovať samostatná fyzika, matematika, cudzí jazyk, dejepis alebo geografia. Nepôjde však o príliš riskantný krok. Jednotlivé zmeny sa totiž budú týkať len študentov starších ako 16 rokov, teda stredoškolákov.

Načo je to dobré?

„Veľa škôl stále učí staromódnym spôsobom, ktorý bol užitočný na začiatku 20. storočia. Musíme si uvedomiť, že v súčasnosti už máme iné potreby a požiadavky. Potrebujeme niečo pre 21. storočie,“ povedala pre globalresearch.ca Marjo Kyllönen, vedúca odbornej školy v Helsinkách.

Namiesto jednotlivých predmetov budú študenti študovať udalosti a javy v interdisciplinárnej podobe. Druhá svetová vojna sa bude tým pádom preberať a následne skúšať z hľadiska histórie, geografie a matematiky. Napríklad v rámci kurzu „práca v kaviarni“ si študenti zlepšia znalosť v angličtine a ekonómií, a zároveň si zlepšia komunikačné znalosti.

Hlavnou myšlienkou je, že študenti by si mali s ohľadom na svoje schopnosti a budúce ambície vybrať, akú oblasť chcú študovať. Žiaden žiak tak nebude musieť prejsť celým predmetom fyziky či chémie. Celú dobu bude môcť mať na pamäti heslo: „Na čo mi to bude?“

Spolupráca s učiteľmi

Zmení sa taktiež spôsob komunikácie medzi študentami a učiteľmi. Študenti už nebudú sedieť v školských laviciach a čakať na nie vždy vítané vyvolanie. Namiesto toho budú pracovať v malých skupinách a diskutovať o problémoch.

Fínsky vzdelávací systém podporuje kolektívnu prácu. Aj preto sa zmeny musia dotknúť aj pedagógov. Školská reforma bude vyžadovať značnú dávku spolupráce medzi učiteľmi rôznych predmetov. Väčšina z nich sa na zmeny už pripravuje, spolu s reformou má prísť aj zvyšovanie platov.

Na zmeny takého rázu si na Slovensku budeme musieť zrejme ešte značný čas počkať. Prvým krokom našej krajiny k ráznej zmene by mohlo byť aspoň dosadenie perspektívneho ministra školstva. Dočkáme sa?

Zdroj: globalresearch.ca

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá