Toto USA ešte nezažili. Trumpa vyzvali, aby uznal porážku a začal s odovzdávaním moci

  • Voľby v USA: Trumpa vyzvali, aby uznal porážku a začal s odovzdávaním moci
  • Donald Trump však odmieta priznať porážku vo voľbách
trump
TASR/AP/Evan Vucci
  • Voľby v USA: Trumpa vyzvali, aby uznal porážku a začal s odovzdávaním moci
  • Donald Trump však odmieta priznať porážku vo voľbách

Nadstranícka skupina Center for Presidential Transition pozostávajúca zo zástupcov troch predchádzajúcich administratív USA, ktorá si dala za úlohu pomáhať pri zmene vlády po voľbách, vyzvala v nedeľu amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby okamžite začal proces prípravy na odovzdanie moci svojmu zvolenému nástupcovi Joeovi Bidenovi.

„Bola to náročná predvolebnú kampaň, ale dejiny sú  plné príkladov prezidentov, ktorí po takýchto kampaniach elegantne pomohli svojim nástupcom,“ cituje agentúra AP z vyhlásenia centra.

Medzi signatármi výzvy sú Josh Bolten, šéf prezidentskej kancelárie za prezidenta Georgea H.W. Busha, vtedajší minister zdravotníctva a sociálnych vecí Michael Leavitt, ako aj Thomas McLarty, bývalý šéf prezidentskej kancelárie počas úradovania Billa Clintona, Penny Pritzkerová, ministerka obchodu za éry Baracka Obamu.

Sám Donald Trump však odmieta priznať porážku vo voľbách a plánuje prostredníctvom svojich právnikov napadnúť výsledky hlasovania vo viacerých štátoch na súde. Tento formálny krok je však potrebný na uvoľnenie finančných prostriedkov na proces prechodu a umožní víťazovi volieb Joeovi Bidenovi a jeho tímu začať s  procesom preberania moci.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech