Toto víno je skutočným klenotom. Vo vesmíre strávilo 14 mesiacov, jedna fľaša stojí viac ako 4-tisíc eur

  • Exkluzívne víno Chateau Petrus Pomerol strávilo vo vesmíre 438 dní a 19 hodín
  • Na našu planétu sa len nedávno vrátili prvé vesmírne vzorky
  • Degustátori tak mali možnosť ochutnať asi najdrahšie víno na svete
Unsplash/NASA Unsplash/Kym Ellis
  • Exkluzívne víno Chateau Petrus Pomerol strávilo vo vesmíre 438 dní a 19 hodín
  • Na našu planétu sa len nedávno vrátili prvé vesmírne vzorky
  • Degustátori tak mali možnosť ochutnať asi najdrahšie víno na svete

Exkluzívne fľaše boli vo vesmíre vystavené nulovej gravitácii a cena jednej je približne 5-tisíc dolárov. Viacerí degustátori, ktorí majú možnosť víno ochutnať, si uvedomujú, že pobyt vo vesmíre pravdepodobne zmení viaceré vlastnosti vína. Najvýraznejšou zmenou si prešla farba nápoja, pretože pred poslaním do vesmíru bolo víno sýto červené a po návrate má skôr tehlové odtiene.

Degustátori si všimli aj zmenu chute. Tvrdia, že chutí po ružových listoch a má jemný dymový nádych. Najzaujímavejšie na vesmírnom víne je však to, že hoci vo vesmíre strávilo len 14 mesiacov, zostarlo tak, ako keby bolo v sklade na Zemi uložené až 3 roky. 

zdroj: Unsplash/Kelsey Knight

Misia určená na ochranu rastlín

Fľaše vína boli do vesmíru odoslané v roku 2019 v rámci misie, ktorej cieľom bolo nájsť spôsoby vhodné na ochranu rastlín. Vedľajším cieľom bolo prísť na spôsoby, ktoré rastliny urobia odolnejšími voči klimatickým zmenám, ktorým musia čeliť.

Riaditeľ Space Cargo Unlimited Nicolas Gaume tvrdí, že vystavenie všetkých rastlín, buniek a vína prostrediu bez gravitácie, je pre nich veľmi veľká záťaž. Misia však môže viesť k lepšiemu porozumeniu ich fungovania. Pri víne to bola napríklad tvorba bubliniek.

Víno do vesmíru poslala spoločnosť Space Cargo Unlimited, ktorá spolupracovala s vinárskym inštitútom v Bordeaux. Spoločnosť a inštitút sa zaujímali o možné zmeny dozrievania, ktoré dokáže spôsobiť nulová gravitácia a vesmírna radiácia. Taktiež dúfali, že pobyt vína vo vesmíre dokáže zmeniť jeho pôvodnú chuť a priniesť nové, doposiaľ nepoznané chute. 

zdroj: Unsplash/Alfonso Scarpa

Mimoriadna udalosť

Víno na Medzinárodnej vesmírnej stanici strávilo 14 mesiacov aj s kozmonautmi, no počas celých mesiacov sa ho nikto ani nedotkol. Spôsobené to je tým, že NASA vydala zákaz konzumácie alkoholu vo vesmíre, ktorý bol určený pre celú posádku.

Vína boli zatvorené v špeciálnych kontajneroch, ktoré udržiavali teplotu na 17 stupňoch Celzia. Do dnešného dňa víno ochutnalo 12 odborníkov, ktorí dostali vzorku z vesmírneho vína a z pozemského vína. Riaditeľ Space Cargo Unlimited bol prvou osobou, ktorá vína ochutnala. Celú misiu označil za mimoriadnu udalosť, ktorá mu tisne slzy do očí. 

Zdroj: idnes.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK